
Hrđa na vanjskoj strani bijelog hladnjaka nije samo trn u oku, to je znak propadanja koji, ako se ne riješi, može značajno skratiti životni vijek vašeg uređaja. Ipak, nema razloga za brigu, jer postoji način da uklonite hrđu.
Pouzdana metoda za uklanjanje hrđe uključuje jednostavan pristup u tri koraka, a trebat će vam: soda bikarbona, alkohol i komercijalno sredstvo za uklanjanje hrđe, piše House Digest.
Stvaranje hrđe na bijelom hladnjaku prvenstveno je posljedica oksidacije, kemijske reakcije koja uključuje željezo, kisik i vlagu. Ovaj problem često je rezultat prirodnog procesa starenja uređaja, no može se pojaviti i ako je hladnjak u početku bio neadekvatno premazan. Problem mogu dodatno pogoršati ogrebotine ili udubljenja na vanjskoj strani hladnjaka, koja probijaju zaštitni sloj, dopuštajući vlazi da uđe i reagira s metalom ispod. Nakon korištenja čelične vune za čišćenje, male čestice čelika mogu ostati na površini hladnjaka, što dovodi do stvaranja hrđe. Kada te čestice ostanu na površini, stvaraju idealne uvjete za razvoj hrđe.
Za uklanjanje hrđe s bijelog hladnjaka pripremite toplu vodu, meku krpu ili spužvu, sodu bikarbonu, alkoholni ocat, četku s mekim vlaknima ili neabrazivnu krpu za ribanje. Obavezno nosite zaštitne rukavice i po potrebi zaštitne naočale kako biste zaštitili kožu i oči od mogućih iritacija.
Zatim isprobajte pristup prve razine, koji je najbolji za većinu hladnjaka. Započnite tako da napravite smjesu od sode bikarbone i tople vode i obilno je nanesite na mrlje od hrđe. Neka odstoji oko sat vremena. Nakon što vrijeme istekne, uzmite četku s mekim vlaknima ili neabrazivnu spužvu i nježno četkajte područje dok se hrđa potpuno ne ukloni.
Ako to ne uspije, prijeđite na sljedeću razinu i upotrijebite krpu natopljenu bijelim octom. Omotajte je oko zahvaćenog područja i ostavite preko noći kako bi se hrđa olabavila. Završite nježnim kružnim pokretima dok se hrđa ne ukloni. Nakon što je ribanje završeno, isperite područje vodom i temeljito ga osušite čistom krpom.
Ako tijekom ovog postupka otkrijete bilo kakve ogrebotine ili izložena područja, nanesite malu količinu boje za uređaj. Ako prva i druga razina nisu bile učinkovite, razmislite o upotrebi komercijalnog sredstva za uklanjanje hrđe koje možete kupiti u trgovini. Pažljivo slijedite upute na proizvodu kako biste izbjegli oštećenje hladnjaka i uvijek ga prvo testirajte na neupadljivom mjestu.
Sprječavanje stvaranja hrđe na vašem hladnjaku ključno je za održavanje njegovog izgleda i funkcionalnosti. Da bi se to postiglo, potrebno je usvojiti posebne mjere kao što je upravljanje razinom vlažnosti, posebno u područjima s visokom vlagom.
Korištenje odvlaživača može značajno smanjiti rizik od oksidacije, što dovodi do hrđe. Osim toga, vrlo je važno redovito servisiranje hladnjaka. Brzo rješavanje ovih problema može spriječiti da vlaga prodre u površinu i uzrokuje hrđu. Osim toga, nikada ne čistite hladnjak proizvodima koji sadrže izbjeljivač, alkohol, amonijak ili kloride. Čak i sredstva za dezinfekciju mogu oštetiti hladnjak.
Komentari
0