Spriječite vlagu

Znate li koliko puta dnevno treba potpuno ‘promijeniti‘ zrak u kućanstvu? Većina to ne radi dovoljno

 GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO
Slabo je poznata činjenica da su sobna temperatura od 22 °C i postotak vlage od 45% optimalni uvjeti za život. Istražujemo najčešće greške u kućanstvu zbog kojih imate problem s vlagom, ali i rješenja za njih

Ako ste se bar jednom susreli s problemom vlage, sigurno znate da je ona nezdrava, šteti vašoj nekretnini i namještaju te je izrazito neugodnog mirisa i izgleda. Sitne tamne točkice na vašim zidovima koje s vremenom postaju sve veće mrlje su zapravo plijesan. Ona je, naravno, opasna za zdravlje i izaziva različite vrste alergija. Dovoljno je reći da se grinje, nevidljive životinjice koje žive u krevetima i tepisima, razvijaju upravo pri razini vlage preko 70%.

Slabo je poznata činjenica da su sobna temperatura od 22 °C i postotak vlage od 45% optimalni uvjeti za život. Nije rijetkost da pretjerujemo s grijanjem i s ovlaživanjem zraka, pogotovo onda ako u kućanstvu imamo malu djecu. Svako kućanstvo svojim načinom života “proizvodi” određenu količinu vlage. Kod četveročlane obitelji radi se čak o 10 - 12 litara vode svakog dana. Kišni i zimski vremenski uvjeti pogodno su tlo za gljivice i bakterije na zidovima.

image
SHUTTERSTOCK

Kako obično problem krenemo rješavati onda kada je već prekasno, DRACO vam donosi nekoliko korisnih savjeta u borbi protiv ovog dosadnog i učestalog neprijatelja brojnih kućanstva, pa krenimo redom:

1. Zimi nedovoljno ili pogrešno provjetravamo svoje domove

Vlažni je zrak teže zagrijati, što znači da su troškovi grijanja manji onda kada je razina vlage u zraku optimalna. DRACO, u ovom slučaju, savjetuje da se nakon kuhanja i tuširanja dobro provjetre kuhinja i kupaona. Iz zdravstvenih i higijenskih razloga zrak treba mijenjati tri do četiri puta dnevno. Prozori koji su otvoreni samo "na kip" nisu dovoljno dobra opcija jer se tako izmjena zraka sporije odvija. Prozore je potrebno potpuno otvarati radi ulaska ''novog'' i svježeg zraka.

2. Naše su navike u kućanstvu često neispravne

Kada potpuno isključimo grijanje u jednoj prostoriji, u nju ulazi vlažan i topao zrak iz drugih dijelova našeg doma. U hladnoj prostoriji povećava se vlažnost i raste mogućnost pojave plijesni. DRACO iz tog razloga preporučuje izbjegavanje temperaturne razlike više od 5 °C u stanu, vrata između različito grijanih soba trebaju biti zatvorena, a grijanje u jednoj prostoriji ne smije biti u potpunosti isključeno.

3. Što učiniti onda kada se radi o građevinskom propustu?

Česti je slučaj da naši domovi ili nemaju fasade ili imaju stare fasade koje nemaju termoizolacijska i hidroizolacijska svojstva. Isto tako, moguća su i oštećenja od vode zbog starosti i dotrajalosti nekretnine, loše izvedeni radovi, puknuća cijevi, pukotina na zidu, prodora vode, elementarne nepogode i sl. Mokre mrlje ili mjesta s izraženom plijesni ukazuju na građevinski propust.

DRACO tada savjetuje temeljitu sanaciju postojeće situacije. Objekt je onda siguran od pojave kondenzacije, algi i plijesni. Sanacija nam osigurava i dulji životni vijek građevine jer nema temperaturnih oscilacija. Kad izolacija nije moguća izvana, postoje alternativna rješenja. Unutarnja izolacija paropropusnim proizvodima, smanjuje temperaturne razlike i uspješno se bori s problemom vlage. Kondenzacije vodene pare na zidovima može se smanjiti termo unutarnjim premazom DRACO SHIELD 600 koji zahvaljujući svojim karakteristikama održava površinu toplijom pa time eliminira hladne mostove. Jednostavan je za nanošenje i pristupačan cjenovno, a može se aplicirati na postojeću boju.

image
DRACO

Zaključak je jednostavan. Potrebno je uvijek pronaći i otkloniti uzrok stvaranja plijesni. Isto tako ključno je što prije sanirati kvar kako bi šteta bila što manja. Naša je preporuka da se posavjetujete sa stručnjakom – iskusni inženjeri i ostali zaposlenici DRACO tima će vam zasigurno ponuditi najbolje rješenje. Za više informacija posjetite njihovu web stranicu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. travanj 2024 15:52