
Kad završi drugi krug lokalnih izbora, bit će zanimljivo vidjeti istraživanja o popularnosti stranaka, koja će pokazati kako SDP stoji na nacionalnoj razini. Prema istraživanju Crobarometar (agencija Ipsos za Dnevnik Nove TV) provedenom između 1. i 20. svibnja, rejting mu je 23,5 %, što je blagi pad u odnosu na travanj, kad je bio 25,2 %. Stranka Možemo je na 9,7 %(u travnju je bila na 10,6 %), dok se rejting HDZ-a znatno povećao, na 29,6 % (s travanjskih 25,8 %). SDP je, nakon vidljivog uzleta u proteklih nekoliko mjeseci od predsjedničkih izbora, sada izgubio Rijeku, kojom je vladao od osamostaljenja Hrvatske.
Ispadanje SDP-ove kandidatkinje Sandre Krpan u prvom krugu posljedica je riskantne strategije šefa stranke Siniše Hajdaša Dončića da samo nekoliko mjeseci prije izbora nju pošalje u utrku za vodeću političku poziciju u gradu umjesto Marka Filipovića, koji je bio gradonačelnik posljednje četiri godine. On je na ove izbore svejedno izašao kao nezavisni kandidat i izborio drugi krug u koji pak kao favoritkinja ulazi Iva Rinčić koju podržava više manjih stranaka. Takav rasplet krize u riječkom SDP-u Hajdaš Dončić nije mogao očekivati ni u noćnoj mori. Dodatni udarac koji ga je postavio na tron najvećeg tragičara ovih izbora svakako mu je težak poraz već u prvom krugu dugogodišnje SDP-ove gradonačelnice Siska Kristine Ikić Baniček.
Formalna pobjeda u Zagrebu Hajdašu Dončiću može biti slaba utjeha jer je za nju zaslužna stranka Možemo predvođena Tomislavom Tomaševićem, kojem je SDP ovaj put bio privjesak kao što je u drugim gradovima, naprimjer Zadru, Dubrovniku, Šibeniku, Splitu i Osijeku, Možemo kao manji koalicijski partner podržavalo SDP-ove kandidate za gradonačelnike. Međutim, ključna je razlika to što se ni u jednom od tih gradova u prvome krugu nisu dokopali vlasti, što u ovoj lijevoj koaliciji stavlja Možemo u povoljniji položaj kada se budu slagala partnerstva za izlazak na iduće parlamentarne izbore, koji će se, ako sve bude redovito, održati tek za tri godine.
Vrijeme će pokazati što će do tada ostati od najava koje zadnjih mjeseci slušamo od istaknutih SDP-ovaca i možemovaca da će zajedničkim snagama na sljedećim izborima skinuti HDZ s vlasti u državi, što ne bi uopće bilo nerealno kada bi im rejting ostao na sadašnjoj razini jer zajedno zaista čine najveću političku snagu u državi. Koliko god na nacionalnoj razini SDP bolje stajao od Možemo i ima razgranatu mrežu organizacija po cijeloj Hrvatskoj – dok Možemo osim u Zagrebu politički utjecaj ima u samo nekoliko gradova, poput Karlovca i Pazina – teško će se ubuduće moći zanemariti činjenica da je iz lokalnih izbora 2025. stranka Možemo izišla kao pobjednik, a SDP kao gubitnik.
SDP se suočava s velikim previranjima u svojim tradicionalno najjačim organizacijama koje su praktički obezglavljene jer predsjednik zagrebačkog SDP-a Branko Kolarić nije u milosti šefa stranke, a Sandra Krpan se u Rijeci nije nametnula kao liderica, a nakon izbornog debakla to će joj biti nemoguća misija. Među velikim dijelom i zagrebačkih i riječkih SDP-ovaca vlada totalno razočaranje.
PROČITAJTE VIŠE ‘HDZ nam je održao lekciju. Nakon gubitka Rijeke, Hajdaš je na potezu!‘
Ogorčeni zagrebački SDP-ovci su nam rekli da je Hajdaš Dončić u gradskoj organizaciji napravio puč time što je sam odredio kandidate za Skupštinu na zajedničkoj listi s Možemo pa se, recimo, tako Kolarić našao na zadnjem mjestu bez ikakve šanse da postane zastupnik. Neki Hajdašu Dončiću zamjeraju i to što je uopće na ove izbore išao zajedno s Možemo jer smatraju da su ovako dobili manje glasova nego da su išli s dvije odvojene liste jer bi SDP u tom slučaju svakako bio vidljiviji. Od zagrebačkih SDP-ovaca u kampanji se nije moglo čuti ni glasa. Osim toga, upozoravaju naši sugovornici, pod velikim je znakom pitanja kakvi će biti odnosi između dviju stranaka za tri godine i hoće li se Možemo držati dogovora o zajedničkom izlasku na parlamentarne izbore.
"Hajdaš Dončić je u pregovorima s Možemo pristao na sve što je Tomašević tražio samo da dobije podršku za parlamentarne izbore, ali poznajući Možemo očekujem da za tri godine kažu da Sandra Benčić treba biti premijerka. Ova koalicija u Zagrebu je više odgovarala stranci Možemo, koja je i inicirala pregovore o koaliciji. SDP ne može dobiti parlamentarne izbore bez jakog SDP-a u Zagrebu, a sve što se dogodilo zadnjih mjeseci sigurno nije osnažilo ni zagrebačku organizaciju ni cijelu stranku", rekao nam je jedan član SDP-a pod uvjetom da mu ne otkrivamo ime jer nikako ne želi dodatno narušavati odnose u stranci uoči drugog kruga izbora.
"Ovo u Rijeci se nije smjelo dogoditi. Da je Marko Filipović bio kandidat za gradonačelnika, zadržali bismo Rijeku. U Đakovu je prije izbora vodstvo stranke raspustilo cijeli gradski odbor. To bi se dogodilo i u Zagrebu da se Kolarić pobunio protiv odluke vodstva", kaže nam drugi sugovornik iz SDP-a. Potom kritizira i kadrovsku politiku šefa stranke koji je na listi za Skupštinu istaknuo kadrove poput Mateja Mišića i Igora Dragovana. Mišić je, podsjeća nas, prije nekoliko godina od Viktora Gotovca izgubio izbore za šefa zagrebačke organizacije na čelo koje je lani pokušao doći i Dragovan pa mu to također nije pošlo za rukom.
Također ističu podatak da od 2009. predsjednik gradske organizacije u Zagrebu nije bio kandidat za gradonačelnika. Tako je i ovaj put organizacija uz pristanak Hajdaša Dončića prvo podržala Kolarića, a onda je Hajdaš Dončić prelomio i podržao Možemo. Neki smatraju da je to učinio jer namjerno ne želi da zagrebačka organizacija bude prejaka i ugrozi njegovu moć na Iblerovu trgu. U Rijeci, tvrde Globusovi sugovornici, sigurno ne bi došlo do raskola u stranci i povlačenja Filipovića iz utrke bez zelenog svjetla Hajdaša Dončića. Riječki SDP-ovci s kojima smo razgovarali smatraju da je Hajdaš Dončić u najmanju ruku odgovoran jer nije spriječio riječke županijske i gradske stranačke moćnika da u zadnji čas promijene kandidate za gradonačelnika. Od županijskih središta i većih gradova SDP je tako zadržao vlast samo u Varaždinu i Koprivnici.
Još sredinom siječnja, kada je bio uvjeren da će biti kandidat za zagrebačkog gradonačelnika, Branko Kolarić nam je rekao da je zagrebački SDP, nakon šest godina razjedinjavanja, konsolidiran i kadrovski ojačan s ciljem da opet postane najjača stranka ljevice u Zagrebu te da je siguran da nakon lokalnih izbor neće biti junior partner Možemo. On se ubrzo nakon toga povukao iz javnosti. Početkom ožujka razgovarali smo s jednim od najbližih Tomaševićevih suradnika Teodorom Celakoskim iz Možemo koji je pohvalio suradnju sa SDP-om u zadnje četiri godine te izjavio da će zajedno uvjerljivo pobijediti u Zagrebu.
Vrijeme je pokazao da je bio u pravu. Kazao nam je tada da dvije stranke suradnjom mogu steći snagu za provođenje stvarnih i dubokih promjena u cijeloj Hrvatskoj. Objasnio je da na prošlim parlamentarnim izborima Možemo nije htjelo ići sa SDP-om koji je razmatrao postizbornu suradnju s desnim političkim opcijama, a za Možemo takvo nešto ne dolazi u obzir. Ustvrdio je i da je suradnja u Zagrebu put prema zajedničkom izlasku na iduće parlamentarne izbore iako "dužina i ishod toga puta ovise o nizu okolnosti".
Kao izvrsni poznavatelj hrvatskih političkih prilika prof. dr. sc. Žarko Puhovski kaže da je teško predvidjeti što će biti za tri godine i hoće li Možemo i SDP zajedno ići na izbore.
"Za HDZ je veliki uspjeh što je ispao urbanija stranka od SDP-a jer je osvojio jedan od četiri najveća grada, dok SDP nema niti jedan. Prije deset godina bio bi idiotizam da je to netko rekao. Hajdaš Dončić je rekao da su ovo izbori protiv Plenkovića. Izgleda da se krivo kockao jer je ispalo da je Plenković jači", upozorava Puhovski.
Bivša premijerka Jadranka Kosor smatra da je Možemo pogriješilo što na parlamentarnim izborima nije ušlo u koaliciju s SDP-om jer bi vjerojatno bili u prilici slagati Vladu, a sada bi imali dobar rezultat u Zagrebu i da nisu išli sa SDP-om.
"Od početka je jasno da Siniša Hajdaš Dončić nema energiju da postane lider, a Hrvatska je gladna političkih lidera. Za ovo što se dogodilo u Rijeci ne može mu biti izgovor da se odluka o kandidatu za gradonačelnika donijela na lokalnoj razini jer konačnu odluku donosi onaj tko vodi stranku. Ovakva odluka je bila pucanj u obje noge. To se vidjelo s Marsa. Hajdaš Dončić se u Rijeci trebao postaviti kao stranački lider i reći – ne možete sada to raditi jer ćemo na izborima imati dva SDP-ova kandidata. Prepolovili su svoje biračko tijelo. Da nisu, vjerojatno bi imali pobjedu u prvom krugu. Tužno je da u izbornoj noći Hajdaš Dončić stoji uz Tomaševića kao junior partner", kazala nam je Kosor nekoliko dana nakon prvog kruga izbora.
Bivši SDP-ovac, jedan od osnivača stranke, Davorko Vidović naglašava da je proces urušavanja ljevice u Hrvatskoj počeo sa Zoranom Milanovićem te je pitanje koliko je danas SDP uopće lijeva stranka. Milanović, tvrdi on, nije generirao niti jednu jedinu suvislu lijevu političku ideju i bio je fokusiran na sebe i svoju karijeru.
"Možemo je posljedica bezidejnog SDP-a poput drugih sličnih stranaka u Europi koje se se pojavile kao nekakva građanska akcija neposluha, a ne kao artikulirana i ozbiljna politika. Svi ti lijevi pokreti nastali kao bunt mladih su se ispuhali i ne daju neki rezultat. Nakon Milanovića je druga ključna činjenica bila pojava Andreja Plenkovića na političkoj sceni. Iako ga je oporba proglašavala najvećim zlom i neprijateljem, on je uspio otkloniti mračnjački, nacionalistički, nazadnjački imidž HDZ-a koji više ne plaši lijeve birače. Plenković se jasno pozicionirao kao europejac, rezultati mu nisu spektakularni, ali nisu ni loši, imamo visoku stopu zaposlenosti i gotovo najnižu stopu nezaposlenosti u EU.
On je preuzeo neke vrijednosti i političke sadržaje koji se tradicionalno pripisuju ljevici i doveo do toga da je SDP ostao potpuno ogoljen. Uz to se SDP sedam ili osam godina unutar sebe raslojavao, došlo je do bijega lijevih intelektualaca iz stranke što je dovelo do potpune bezidejnosti. Gubitak Rijeke direktna je posljedica toga. Sukobi pojedinaca i njihovih ambicija i nedostatak pravih ideja. Ni Marko Filipović ni Vojko Obersnel u zadnjih desetak godina nisu Rijeci ponudili razvojnu perspektivu. Grad bilježi gubitak stanovništva. To se moralo kad-tad odraziti na SDP-ov rezultat", objašnjava Vidović. I Sisak je, dodaje, veliki šamar SDP-u.
"SDP-ova Kristina Ikić Baniček socijalno je autistična i konfliktna osoba, stalno natmurena i nepristupačna, netolerantna i isključiva, što dio biračkog tijela sklonog ljevici više nije mogao tolerirati. S druge strane, Plenković je po terenu postavio mlađe ljude koji nisu ideološki zatucanci i pokazuju visoku razinu tolerancije i poduzetnosti. Sisački je župan, koristeći europske fondove, napravio vidljive poteze u obnovi od potresa. Na ovom području nema ekstremno desnih stranaka i nema velike ideološke polarizacije. Bit će zanimljivo vidjeti što će se dogoditi u Istri, gdje bi SDP mogao ni kriv ni dužan profitirati od raskola i sukoba u IDS-u koji traju već dva izborna ciklusa. To bi moglo ići na ruku Grbinu i Sanji Radolović. No to ne znači da je kriza manja u SDP-u", govori Vidović. Ističe da je Možemo aktivistička skupina koja nikada nije uspjela prerasti u političku stranku koja će prijeći okvire Zagreba, gdje ima simpatije zato što drugi ne valjaju.
"U takvoj kombinaciji Siniša Hajdaš Dončić mislio je da barem neće biti među gubitnicima. Bilo ga je otužno gledati kako u Tvornici jadan skakuće među možemosima. SDP nije pobijedio u Zagrebu. U tri godine se svašta može dogoditi, pa možda ni ta sinergija SDP-a i Možemo na nacionalnoj razini neće donijeti ozbiljnijeg ploda. Da su na prošlim izborima išli zajedno, mogli su polučiti rezultat. Ali u budućnosti nisam siguran u sinergijski učinak jer SDP u percepciji ljudi više nije lijeva stranka, a Možemo je stranka Zagreba. Nije isključeno da će se na ljevici pojaviti neki novi karizmatični pojedinci s novim idejama, kao u Sloveniji. A uspjeh ljevice će ovisiti i o tome što će se događati s HDZ-om kojem ne bi bilo dobro da otkliže u stare vode. Proglašavanje Možemo liderom ljevice je pretjerano jer nemaju nacionalnu vidljivost i nisu proizveli ni jednu političku ideju, nemaju ni organizaciju ni infrastrukturu potrebnu za postizanje ozbiljnog rezultata", zaključuje Davorko Vidović.
Žarko Puhovski ističe da je jedna anketa nedavno pokazala da je u samo dva mjeseca SDP-u rejting porastao za 10 posto, a HDZ-u pao za dva posto. U isto je vrijeme za 20 posto poraslo povjerenje građana u to da država ide u pravom smjeru. To je, smatra on, čista shizofrenija.
"Ljudi vide da se živi bolje i zapravo su zadovoljni Vladom, ali ne i vladajućom strankom i HDZ-ovi kandidati koji su se ograđivali od stranke su dobili lokalne izbore, što se najbolje pokazalo u Osijeku. HDZ-ov gradonačelnik Mato Franković u Dubrovniku se cijelo vrijeme ograđuje od Plenkovića i tako će dobiti izbore, a to se u SDP-u nitko nije usudio. Da se Sandra Krpan bila u stanju malo ograditi od partijskog vodstva, imala bi puno veće šanse. SDP je živio od toga da se pravi mrtav. Nema nikakve stranačke akcije, bili su tiho i puštali Milanovića da lamata rukama.
PROČITAJTE VIŠE Kako je SDP izgubio Rijeku i Sisak: ‘Taj čovjek je nagovorio Hajdaša na kobni potez, a Ikić Baniček presudili su - Ukrajinci!?‘
Ljudi koji na nacionalnoj razini podržavaju SDP nisu uz njega i na lokalnoj jer im lokalni političari nisu dobri. SDP-ovci su sami rasturili svoju Rijeku, u Sisku nisu htjeli odustati od kandidatkinje koja je bila u najmanju ruku sumnjiva, a u Splitu su gurali čovjeka koji nije imao šanse. Marka Filipovića je u Rijeci maknula stranačka centrala. Gospođa Rinčić je pokupila visoku loptu, pala joj je u naručje. No pitanje je je li ona u stanju upravljati Rijekom jer nije lako mijenjati aparat koji funkcionira 30 godina, a ona nema takvog iskustva i lako je moguće da će biti loša gradonačelnica, ali bi bilo dobro za Rijeku da ona postane gradonačelnica", prokomentirao nam je Žarko Puhovski uoči drugog kruga lokalnih izbora.
Bivši SDP-ovac prof. dr. sc. Viktor Gotovac ističe da Rijeka pokazuje da je vlast smjenjiva, nebitno je li lijeva ili desna.
"SDP-ov gubitak Rijeke, nažalost, nije neočekivan. Uznemirujuće je kako je do toga došlo. Jednim ružnim načinom koji je doveo do groznih riječi koje nismo navikli čuti od ljevice, da se govori o cirkusantima, lunaticima, kvislinzima... Mislim da je promjena dobra. Predugo je SDP bio na vlasti u Rijeci. HDZ je jedina nacionalna stranka u Hrvatskoj koja ima neki stranački um koji razmišlja, za razliku od SDP-a koji razmišlja od danas do sutra.
Naša politika je nadišla čak i ono što je Krleža rekao. To je jedan potpuni kupleraj. Ideologije nema jer oni koji bi je trebali zagovarati nemaju vrijednosti. Da biste imali ideologiju, morate imati vrijednosti i stav. Zato cijenim Katarinu Peović. Nije bitno prolazi li njezin stav, ali ona ga ima. A naši političari će dozvoliti da im opsujete mater i obitelj. To su pokazali i ovi izbori. Demokracija je zapravo jedno traumatično iskustvo. Gubitnike nitko neće slušati, a dobitnici će se pomiriti radi osobnog interesa, najčešće zbog bogaćenja", rekao nam je Gotovac.
"SDP, nažalost, ne postoji nacionalno. Nekad smo govorili da je HNS stranka sjeverozapadne Hrvatske. Danas SDP nije mnogo bolji od toga", zaključuje Viktor Gotovac.
Komentari
0