"U trenutku kada se svijet ponovno suočava s ozbiljnim geopolitičkim napetostima i rastućim strahom od globalnih sukoba, V.B.Z. donosi hrvatsko izdanje knjige Nuklearni rat – scenarij ugledne američke istraživačke novinarke Annie Jacobsen. Riječ je, najavljuje nakladnik, o potresnom, precizno dokumentiranom i iznimno aktualnom djelu koje po prvi put široj javnosti otkriva kako bi izgledali prve minute, sati i dani nakon nuklearnog udara – bez fikcije, uljepšavanja ili senzacionalizma. Temeljena na razgovorima s najvišim vojnim i sigurnosnim dužnosnicima te na dosad nepoznatim protokolima, ova knjiga predstavlja jedno od najvažnijih publicističkih izdanja današnjice i nezaobilazno štivo za razumijevanje stvarnih prijetnji suvremenom svijetu".
Kako dalje pišu: Što bi se dogodilo da sutra izbije nuklearni rat? Minute. Sekunde. Nepovratne odluke. Nuklearni rat je zastrašujuće precizan i dokumentiran prikaz kako bi svijet izgledao u prvim minutama, satima i danima nakon nuklearnog udara. Kako se donosi odluka o lansiranju nuklearnog oružja? Tko ima moć, a tko samo sekunde za reakciju? Koliko je svijet zapravo blizu katastrofi? Ova knjiga nije fikcija. Ovo je realnost temeljena na tajnim vojnim protokolima i razgovorima s najvišim sigurnosnim izvorima.
Annie Jacobsen, višestruko nagrađivana istraživačka novinarka, donosi najdetaljniji prikaz nuklearnog scenarija ikad napisan.
Iz medija su pisali, New York Times Book Review: "Donedavno su samo vojnopolitičke vrhuške nuklearnih sila znale kakav bi bio potencijalni tijek i posljedice nuklearnog rata, no nakon što su s mnogih dokumenata skinute oznake tajnosti, američka autorica Annie Jacobsen napisala je scenarij za nuklearnu kataklizmu. Spajajući nove spoznaje i svoje intervjue s brojnim nuklearnim znanstvenicima i donositeljima odluka, u djelu Nuklearni rat: scenarij Jacobsen ocrtava mogućnosti nuklearne apokalipse. Bez objave rata, možda čak i greškom, točkica na radarskom ekranu mogla bi značiti kraj svijeta kakav znamo, stoga je Nuklearni rat: scenarij napeto i vrhunsko publicističko štivo koje upozorava na opasnost koja je itekako aktualna s obzirom na geopolitičku situaciju. „Ključna knjiga ako želite razumjeti složene i uznemirujuće detalje koji dovode do moguće odluke da se napadom nuklearnom bombom na neprijatelja uništi cijela civilizacija. Annie Jacobsen provela je više od desetljeća intervjuirajući desetke stručnjaka, a informacije koje je dobila često spadaju u sferu onih s kojih je tek nedavno skinuta oznaka tajnosti.“Wall Street Journal „U djelu Nuklearni rat: scenarij autorica nam donosi živu sliku onoga što bi se moglo dogoditi ako oni koji čuvaju nuklearno oružje pokleknu.“
Politico: „Nuklearni rat prikazuje kako bi izgledao globalni nuklearni rat iz minute u minutu, tijekom te 72 minute između lansiranja prve nuklearne rakete i smaka svijeta. Ovaj se scenarij osniva na velikom broju razgovora s ključnim osobama i golemoj količini dokumenata, kao činjenično utemeljen prikaz onoga što bi se moglo dogoditi.“
O knjizi, engleskom izdanju, je pisala i Tanja Rudež,: Annie Jacobsen, finalistica izbora za Pulitzerovu nagradu 2016. godine, poznata je po bestselerima "Pentagon‘s brain", "Area 51" i "Operation Paperclip", tajnoj američkoj operaciji tijekom koje je 1600 nacističkih znanstvenika nakon Drugoga svjetskog rata prešlo u SAD, a o kojoj je autorica 2014. govorila za Jutarnji list. No, sudeći prema interesu svjetskih medija, njezina nova knjiga "Nuclear War" na putu je da nadmaši sve dosadašnje.
"Kad bi nuklearno oružje bilo ispaljeno na SAD, uključujući i ono od lažne nuklearno naoružane nacije poput Sjeverne Koreje, američka politika diktira nuklearni protunapad. Ovakav odgovor bi gotovo sigurno pokrenuo niz događaja koji bi brzo izmakli kontroli. Svijet bi mogao stati u idućih nekoliko sati", rekao mi je u intervjuu general Robert Kehler, bivši zapovjednik američkog Strateškog zapovjedništva. Sjedimo na oštrici noža. Vladimir Putin je rekao da "ne blefira" o mogućnosti korištenja oružja za masovno uništenje ako NATO prekorači Ukrajinu, a Sjeverna Koreja optužuje SAD da ima "zlokobnu namjeru izazvati nuklearni rat".
Generacijama je američka javnost na nuklearni Treći svjetski rat gledala kao na daleku mogućnost, no prijetnja je uvijek prisutna. "Čovječanstvo je za jedan nesporazum, za jednu pogrešnu procjenu udaljeno od nuklearnog uništenja. Moramo promijeniti smjer", upozorava glavni tajnik UN-a António Guterres. Dosad nismo. Pentagonovi planovi za nuklearni rat ostaju čvrsto na mjestu", piše Annie Jacobsen.
Bila je srednjoškolka kad je 1983. godine televizija ABC emitirala film "Dan poslije" o strahotama nuklearnog rata između SAD-a i Sovjetskog Saveza. Nikad nije zaboravila to iskustvo. Više od 100 milijuna Amerikanaca gledalo je taj film i također bilo prestravljeno. Jedan od njih, američki predsjednik Ronald Reagan, gledao je film u odmaralištu Camp David. Reaganovi biografi tvrde da je taj film pomogao da se američki predsjednik pretvori u zagovornika nuklearnog razoružanja u svom drugom mandatu.
Kako je nastavila:
Knjiga "Nuclear War" rezultat je njezina desetogodišnjeg istraživanja i razgovora s brojnim vojnim stručnjacima, predsjedničkim savjetnicima, analitičarima i znanstvenicima. Objavljena je, baš kao i nekoliko knjiga slične tematike, u vremenu kad se suočavamo s najvećom opasnošću od Trećeg svjetskog rata još od vremena Kubanske krize 1962. godine. Uostalom, organizacija Bulletin of the Atomic Scientists je prošle i ove godine postavila svoj Sat sudnjeg dana (Doomsday Clock) na 90 sekundi do ponoći, odnosno potencijalnog armagedona.
Knjiga "Nuclear War" donosi mnogo detalja koji dosad nisu bili poznati javnosti. Annie Jacobsen čak je uspjela natjerati Nacionalni laboratorij Los Alamos u Novom Meksiku da skine oznaku tajnosti porijekla s "predsjednikove hitne torbe", crne kožne torbe koju popularno zovu i "crna torba" i "Football".
Riječ je o torbi koju nosi vojni pomoćnik u pratnji američkog predsjednika 24 sata dnevno, 365 dana u godini. Ta se torba prvi put pojavila u vrijeme Kennedyjeve administracije, ubrzo nakon Kubanske krize 1962. godine. "Football" sadrži dokumente za hitne radnje potrebne za pokretanje nuklearnog napada. U knjizi je Annie Jacobsen intervjuirala Lewisa Merlettija, bivšeg direktora Tajne službe, koji joj je ispričao zanimljivu priču iz vremena američkog predsjednika Billa Clintona.
Prema riječima Nikite Hruščova, preživjeli će zavidjeti mrtvima. Napisala sam ovu knjigu kako bih pokazala, u užasnim detaljima iz minute u minutu, koliko bi nuklearni rat bio užasan. Pridružite se razgovoru. Iako svi još uvijek možemo imati jedan", napisala je Annie Jacobsen.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....