Prof. Mirjana Krizmanić nikada nije namjeravala pisati knjige popularne psihologije. Ali dogodilo se da ih ipak piše, takav je život. Danas je najprodavaniji autor knjiga popularne psihologije u Hrvatskoj, ali kao da još zazire od toga žanra, zbog svega što se pod njim prodaje. Zato piše oprezno i s puno takta. Krizmanić smišlja pričice, suočava čitatelja s neugodnim istinama korak po korak. Bez dociranja, kao da prepričava svakodnevni život na kavi.
Što je privrženost
Taj ton ima dosta veze s njezinim karakterom, koji ništa ne mistificira, i njezine je prve dvije knjige učinio bestselerima. Doprle su do publike koja je prije bila nedohvatljiva sličnim domaćim knjigama, pročitali su ih i klinci i sredovječni muškarci i naši stari susjedi koje nikada nisu dotaknuli ni Jung, ni Freud, ni Tajna.
Prva knjiga, “Tkanje života”, još je najprodavanija knjiga u Hrvatskoj. Govori o osvještavanju stvari ključnih za stvaranje osnove održavanja psihološkog zdravlja. Za drugu knjigu, “Život s različitima”, o životu bez diskriminacije, Krizmanić kaže da joj je najvažnija. Kao žrtva dječje paralize, veći dio života trpi svjesne i nesvjesne diskriminacije, ali knjiga je važna i zato što nitko dosad nije napisao nešto slično. Zbog Mirjane Krizmanić i popularnosti njezine prve knjige pročitale su je tisuće ljudi, i mnogi mladi, što Krizmanić smatra posebno važnim. Uvijek spremna raspravljati o društvu, politici, odnosima, predrasudama, snažnim stavovima koje iznosi s aktivističkim žarom, Krizmanić s trećom knjigom ulazi u područje na kojemu smo je u posljednje vrijeme manje slušali - u našu intimu.
Treća knjiga - “U ljubavi i bez nje” - podnaslovljena je “Postojanost i prolaznost naših privrženosti”.
Govori o svim oblicima privrženosti, od prvih dječjih prijateljstava i prvih ljubavi do brakova, drugih brakova i raznih tipova veza u koje ulazimo u životu. A tu, kao što znamo, vlada popriličan nered. Ljubav i intima delikatni su i moćni, mogu nam spasiti ili uništiti život, a često ne znamo ni razlikovati osnovne osjećaje ljubavi, privrženosti i naklonosti. Krećemo se minskim poljem bez karte, s osobom kraj sebe. Krizmanić nas knjigom ponajprije upozorava da postoje precizna pravila za uspješne veze i da zaboravimo na onu omiljenu da je “u ljubavi i ratu sve dopušteno”.
“Prijateljstvo i ljubav trebali bi uvijek biti usmjereni na dobrobit onog drugog, već zbog samih pozitivnih emocija koje uključuju, ali i zbog odgovornosti za život te druge osobe”, piše Krizmanić. A za sreću u ljubavi ne predodređuju nas toliko okolnosti, spol ili karakter već ponajprije - odgoj.
- Obzir i uljudnost ključni su elementi dobre veze i usvajaju se odgojem od najranijih dana, a osobu čine sposobnom za pažljivost prema partneru - tvrdi Krizmanić. - Ružne riječi, bijesan ton i sebičnost opasniji su za bliskost i vezu nego što se misli - kaže.
Tvrdokoran tabu
Prava posebnost knjige poglavlja su o preljubu, o nevjeri općenito.
- Upravo su me mnogi slučajevi nevjere kojima sam svjedočila motivirali za knjigu - kaže Krizmanić. Vjerojatno ne postoji osoba koja ne bi imala odnos prema nevjeri. Ako nas ne boli nečija stara nevjera, ne proganja krivnja zbog neke naše, onda nas sigurno barem ponekad prođe strah od nevjere čija bismo mogli biti žrtva. S obzirom na to koliko utječe na naše odnose, zaista je čudno da je nevjera ostala tako tvrdokoran tabu. Knjiga “U ljubavi i bez nje” prva je koja nevjeri pristupa stručno i bez moraliziranja.
- Godinama sam, ponajprije radeći na fakultetu, gledala prekrasne djevojke koje su se upuštale veze s oženjenim muškarcima. Obično muškarac ne bi napustio obitelj i veza bi se nakon puno godina raspala, a ona djevojka našla bi se u 40-ima, sama i iznevjerena, nesretna žena. Ovom knjigom htjela sam se obratiti djevojkama, da nauče kako se ne upuštati u takve situacije - kaže Krizmanić.
Što se svaka od nas upita, što se tu ima učiti? Ima puno jer, suprotno od onoga što obično mislimo, ne postoji žena predisponirana niti imuna na vezu s oženjenim muškarcem. Krizmanić odmahuje rukom i na rasprostranjeno objašnjenje da je veza sa zauzetim muškarcem komocija žena koje ne žele bliskost.
- Upravo suprotno, čak i žene koje svjesno ne bi nikad ušle u vezu s oženjenim muškarcem mogu u njoj završiti ako s njime razviju bliskost. Razvijanje bliskosti glavni je preduvjet eventualnog prelaska nekog površnog odnosa u vezu - upozorava Krizmanić. Može početi nevino, kao kava s kolegom, čavrljanje sa susjedom na stubištu. Priču po priču, možda ćemo prijeći s površnog razgovora na razmjenu mišljenja, pa stavova, pa želja, pa snova... I odjednom razvijamo osjećaje prema toj osobi i vrlo lako skliznemo u vezu. A kad smo već unutra, onda na snagu stupa uzorak preljubničkih veza - kaže Krizmanić. I stručno potvrđuje ono što većina žena naslućuje, ali ne želimo u to uvijek vjerovati: - Za nevjeru je potreban nevjernik. To je poseban profil muškarca. Detaljno sam ga opisala kako bi mlade žene bez dvojbe znale prepoznati takve muškarce. Prvo po čemu ćete ga prepoznati je govor. Muškarac preljubnik je lovac, on uvlači ženu u igru. Znat ćete ga po posebnoj sposobnosti za lijepo izražavanje osjećaja koja nikad ne zakaže, on uvijek iznova ženi koja ga zanima divno opisuje što osjeća za nju.
A kao što znamo, prave je osjećaje vrlo teško, gotovo nemoguće izraziti riječima. Muškarac preplavljen iskrenim osjećajima zvučat će nespretno, vjerojatno će i prvi seks s takvim muškarcem biti nespretan - kaže.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....