Poznata "usna groznica" pogađa otprilike 90 posto populacije, ali dugo ostaje pritajena. No, čim obrambeni mehanizam organizma oslabi, ili nakon sunčanja bez odgovarajuće zaštite, virus herpes simplex se budi i na usnicama se javljaju bolni mjehurići. Riječ je o mikroorganizmu koji će se uvijek ponovno aktivirati i nije ga moguće ukloniti iz organizma. Ipak, neugodne posljedice mogu se ublažiti.
Prenosi se dodirom
Virus Herpes simplex 1 prenosi se dodirom, kapljicama sline, i u većini slučajeva do prve infekcije, koja ne uzrokuje nikakve probleme, dolazi već u ranom djetinjstvu. Tek kasnije infekcija se očituje mnoštvom mjehurića na usnicama, neugodnih i peckajućih, koji se obično nazivaju "usnom groznicom". No, ponekad se bolest očituje i u obliku obične prehlade, a može se javiti i uslijed infekcije desni ili sluznice usta te infekcije krajnika. U tim slučajevima usna šupljina postaje crvenkasta, prekrivena malim i vrlo bolnim prištićima, a krajnici su prekriveni neugodnim plakom koji otežava gutanje. U rjeđim slučajevima bolest se može raširiti na lice uzrokujući pojavu mjehurića ili eritema. U većini slučajeva ove infekcije povlače se spontano ne ostavljajući posljedice. Ipak, gotovo se uvijek ponavljaju, ponekad čak i nakon duljeg razdoblja.
Ostaje skriven
Kad se osoba izliječi od infekcije, virus ipak nije uklonjen iz organizma, već se skriva u području ganglija živčanog sustava, malih organa koji se nalaze duž živaca, i ostaje pritajen i neštetan, ponekad i godinama. U posebnim situacijama virus se budi, napušta ganglije i dolazi do živčanih završetaka te ponovno postaje aktivan.
Mehanizmi koji mogu potaknuti odvajanje herpesa simplexa 1 od ganglija živčanog sustava su brojni:
- dugotrajni periodi stresa, ne samo na psihičkoj ili mentalnoj već i na fizičkoj razini
- neke bolesti koje uzrokuju slabljenje obrambenog mehanizma organizma
- dugotrajno korištenje kortizonskih lijekova ili podvrgavanje kemoterapiji
- kod žena bolest se može manifestirati tijekom menstrualnog ciklusa, koji uzrokuje promjene u hormonalnoj ravnoteži što olakšava ponovnu aktivaciju virusa.
Što se događa kad se probudi
Buđenje virusa uzrokuje pojavu nekih karakterističnih simptoma na usnicama, poput trnaca, osjećaja napetosti, svrbeža i promjene u osjetljivosti, posebno na donjoj usnici.
Nakon nekoliko dana javljaju se tipični mjehuri ispunjeni bistrom prozirnom tekućinom, koji se spajaju tvoreći neku vrstu grozda na rubu usnice. Mjehurići uzrokuju svrbež i peckanje usnice, a nakon nekog vremena ispunjavaju se gnojem. To je najrizičnija faza bolesti, jer se infekcija može lako prenijeti drugima. Nakon pet do sedam dana mjehurići pucaju i na njihovu mjestu nastaju žuto-smeđe krastice: u toj fazi osoba više nije zarazna. U kratkom vremenu krastice će same otpasti ne ostavljajući ožiljke.
Antivirusni lijekovi
Herpes simplex 1 u većini slučajeva spontano se povlači, no za ubrzavanje procesa ozdravljenja mogu se koristiti antivirusni lijekovi poput aciklovira u kremi.
Da bi bio učinkovit, lijek treba početi nanositi na oboljelu usnicu čim se primijete prvi simptomi, to jest unutar 6-12 sati od pojave mjehurića.
Kako izbjeći zarazu
Tijekom cijelog perioda liječenja protiv virusa herpesa treba se pridržavati određenih higijenskih mjera kako bi se spriječilo prenošenje zaraze na druge osobe ili pogoršanje stanja bolesti.
Kad mjehurići puknu, ne smiju se češati jer bi se infekcija mogla proširiti na druge dijelove tijela. Osim toga, mikroorganizmi koji normalno obitavaju na koži mogu prodrijeti u mjehuriće i ispuniti ih gnojem.
Oboljeli dio treba održavati čistim, perući ga tekućim sredstvom za pranje: sapun se ne preporučuje jer bi mogao biti preagresivan i uzrokovati pucanje mjehurića.
Nakon dodirivanja mjehurića ili nakon nanošenja antivirusne masti uvijek treba oprati ruke kako zarazu ne biste prenijeli na druge dijelove lica i tijela.
Ne smiju se dijeliti čaše i pribor za jelo s drugim osobama, jer se i tako može prenijeti zaraza.
Treba jesti dovoljno sezonskog voća i povrća: te namirnice bogate su vitaminima koji mogu pospješiti aktivnost prirodnog obrambenog mehanizma organizma.
Čeka se cjepivo, laser može pomoći
Dr. Dinko Kaliterna, spec. dermatovenerolog
Gotovo da nema čovjeka koji tijekom života barem jednom nije imao infekciju herpes virusom. Nažalost, te su infekcije vrlo česte i mnogim ljudima pričinjaju velike teškoće u svakodnevnom životu. Riječ je o skupini tzv. herpes virusa tip 1 i 2 koji izazivaju herpes infekcije. Herpes virus tip 1 najčešće izaziva infekciju u području glave, pogotovo u području usana i oko usta. Herpes virus tip 2 izaziva infekciju u području spolnih organa. Vrlo rijetko tip 1 zahvaća spolne organe, isto tako tip 2 rijetko zahvaća područje glave. Postoji vrlo velika sličnost između virusa herpesa i virusa koji izaziva herpes zoster, jer je riječ o istoj skupini virusa. Izuzetno rijetko osobe s padom imuniteta kod herpes infekcije mogu dobiti i zoster. Infekciju herpes zostera zamislite kao puno jače izraženu infekciju herpes virusom kod koje se javljaju jaki bolovi na zahvaćenim mjestima.
Najvažniji korak u liječenju bolesti je primjena terapije unutar 48 sati nakon prvih znakova bolesti jer kasnije nije tako učinkovita. Kreme protiv herpesa nisu osobito učinkovite.
Osnovu liječenja čini primjena lijekova koji djeluju protiv širenja virusa, a mogu biti u obliku tableta ili infuzija. Nažalost, većina doista učinkovitih tableta ili krema kod nas nije dostupna te se eventualno mogu pokušati naručiti izvana. Cinkova pasta ili zubna pasta također mogu pomoći. Postoje i druge kreme koje mogu pomoći da rana brže zacijeli.
Lijek je potrebno piti lijek 5-7 dana, što je najbolji način liječenja herpes infekcije. Ako se infekcija učestalo javlja ili nikako ne prolazi, lijek se mora piti sve dok se infekcija ne smiri, a to može potrajati mjesecima. Uobičajeno je da nakon infekcije ne ostaje ožiljak, no i to je moguće kad jače izražene infekcije.
Posljednjih nekoliko godina koriste se razni uređaji za liječenje herpesa, poput popularne Zepter lampe ili slično. Druga novost je primjena lasera slabe snage. Ove metode mogu nešto pomoći, ublažiti simptome i skratiti vrijeme trajanja infekcije. No, morate znati da virus herpesa ne možete izliječiti nego samo držati pod kontrolom. Obećavajuće rezultate daje Neodimium YAG laser valne duljine 1064 nm koji katkad može u samo nekoliko sekundi ukloniti infekciju. Smatra se da optička energija djeluje protuupalno i tako inaktivira virus. Laser je najdjelotvorniji kod svježe infekcije s prozirnim mjehurima, dok u kasnijim stadijima slabije pomaže. Ako se primijeni na vrijeme, u većini slučajeva gotovo trenutačno uklanja infekciju. Odmah nakon tretmana osjeti se olakšanje, prestanak pečenja, nelagode ili svrbeža. Uglavnom, dovoljan je jedan tretman, koji je bezbolan. Nažalost, u nekim slučajevima laser ne može pomoći otprve te treba ponoviti tretman 2-3 puta. U svakom slučaju laser je velika pomoć kod herpes infekcije te je iz temelja promijenio način njezina liječenja.
U skoroj budućnosti mogli bismo očekivati cjepivo protiv herpes virusa slično kao što sad postoji cjepivo protiv HPV virusa. Isto tako možemo očekivati nove, djelotvornije lijekove i sredstva za jačanje imuniteta.
Promjene na usnicama koje mogu zabrinuti
• Ako su usnice suhe i ispucane: obično to znači da ste dulje bili izloženi vjetru, suncu ili suhom zraku ili se može raditi o dehidraciji. Kronično suha usta mogu stvoriti bolove u kutu usana. Dehidraciju mogu izazvati i neki lijekovi.
• Suha donja usna koja je crvena ili bijela: znak je oštećenja od sunca koje bi moglo povećati rizik od raka kože u budućnosti.
• Promjene u kutovima usana: Cheilitis je vrsta gljivične infekcije koja se najčešće pojavljuje kod ljudi sa zubnom protezom. Cheilitis može biti bolan i uzrokovati ispucane ili upaljene kutove usana. Izbjegavajte lizanje, trljanje ili iritaciju tog osjetljivog područja kako biste spriječili infekciju. Gljivične infekcije mogu uzrokovati bijele mrlje na kutovima usana. Kada se mrlje obrišu, mogu postati crvene, upaljene i bolne.
• Ako usnice izgledaju natečene ili upaljene: uzrok otekline mogu biti alergijske reakcije. Hrana, pića, lijekovi, ruž za usne i drugi kozmetički proizvodi, pa čak i ubodi insekata, mogu uzrokovati oteklinu.
• Mukokele: mogu se pojaviti s unutarnje strane donje usnice. To je natečeni mjehur koji može biti plav. Mukokele se pojavljuju kada je žlijezda slinovnica začepljena ili ozlijeđena, a to je obično uzrokovano traumom kao što je slučajan ugriz usnice.
• Fibrom: bujanje mekog tkiva, uglavnom benigno. Najčešće su fibromi ružičasti, bijeli ili povremeno svijetle boje, a ako su nadraženi, mogu biti crvene ili plavkaste boje. Vjerojatan razlog je brušenje zuba, grickanje usnica ili oštar aparatić za zube. Ako pušite ili pijete, fibrom može biti znak oralnih karcinoma.