
Treniranje borilačkih vještina još uvijek se najčešće doživljava kao osposobljavanje za tučnjavu i borbu, no bez obzira na to kako žestoko mogu izgledati, one nude puno više od koncepta „pobjeda ili poraz“. Većina majstora zapravo će reći da se borilačke vještine, iako se nazivaju tako, u suštini vježbaju upravo s ciljem da do borbe ne dođe.
Naime, istinski poklonici u prošlosti, a i danas, zaziru od upotrebe svoga znanja radi iskazivanja vlastite nadmoći budući da se kroz dugogodišnje vježbanje stječe spoznaja o vrijednosti i poštivanju života. Osim toga, iza vidljivih aspekata borilačkih vještina uvijek je prisutna i ona nevidljiva, možemo reći duhovna dimenzija bez koje je nemoguće istinski razumjeti smisao vještine, a ni bavljenja njome.
Naravno, na početku u većine najčešće postoje jednodimenzionalni motivi vježbanja, kao što su obrana od napada, stjecanje snage i kondicije, druženje ili pak jednostavno da se nekako iskoristi slobodno vrijeme, ali kroz iskustvo vježbe s vremenom se otkrivaju dublji slojevi i dobrobiti borilačkih vještina. U svakom slučaju, o pozitivnim učincima bavljenja borilačkim vještinama na psihofizičko zdravlje i kvalitetu života općenito kod nas se malo zna i govori, dok se u zemljama Dalekog istoka, odakle potječu, a sve više i u razvijenim zapadnim zemljama, one uspješno primjenjuju upravo u terapijske svrhe.
Kako bismo razjasnili što sve podrazumijeva bavljenje borilačkim vještinama, zašto one pozitivno utječu na psihofizičko zdravlje te kako mogu pomoći u poboljšanju kvalitete života porazgovarali smo s Damirom Podvinskim, trenerom ving tsun kung fua iz Zagrebačkog kluba Mala ideja.
Puno više od samoobrane
- Može li bavljenje borilačkim vještinama doista doprinijeti poboljšanju općeg psihofizičkog zdravlja i na koji način?
Borilačka vještina sagledava kao način se razvijanja kapaciteta koji pomažu čovjeku u odnosu prema svakodnevnom stresnom okruženju, podižući pritom kvalitetu življenja. Prije tisuću i više godina, kada su borilačke vještine nastale, bile su alat za golo preživljavanje. No, u današnjem svijetu preživljavanje, odnosno opstanak, ne ovisi o vještini borbe, nego počiva na cijelom nizu drugih „vještina“ i sposobnosti, koje također mogu biti izvedene iz treninga borilačkih vještina. Ipak, treba naglasiti da se i danas u određenim profesijama borilačke vještine, među kojima i ving tsun, koriste kao operativni alat. Tako, primjerice, trening borilačlih vještina i načina samoobrane u modernim društvima čini sastavni dio profesionalne obuke vojnih i policijskih dužnosnika. S druge strane, civilno stanovništvo, odnosno ljudi koji nisu uključeni u takvu profesionalnu praksu borilačkih vještina, trebali bi izbjegavati konfliktne situacije, unatoč činjenici da možda znaju tehnike samoobrane jer fizički konflikt uvijek nosi rizik za obje strane.
- Konkretno, kakve se sve vještine i sposobnosti mogu razviti i poboljšati treniranjem borilačkih vještina?
Za nas u ving tsun kung fu klubu Mala ideja, uloga borilačke vještine u modernim društvima nadilazi samu potrebu za fizičkom samoobranom. To je zapravo stil života, a trening ima svrhu od praktične samoobrane pa do razvijanja sposobnosti koje pomažu čovjeku u nošenju s dnevnim okruženjem. Cilj ving tsun treninga izvođenog po našem programu jest poboljšanje sposobnosti samoobrane i kvalitete života razvijanjem kvaliteta kao što su koordinacija, ravnoteža, felksibilnost, komunikacija, intuicija i strateško razmišljanje, što se postiže kroz korištenje trening formi i taktilnog treninga u paru. A takav program i način rada najbolja su potvrda činjeniced da bavljenje borilačkom vještinom uključuje kompletan rad na sebi te da predstavlja puno više od savladavanja same tehnike samoobrane.
- Vani se treninzi borilačkih vještina, možda u nekom prilagođenom obliku, koriste i u terapijske svrhe?
Borilačkim vještinama bavim se cijeli život. Osim što su bile moj hobi, one su bile i dio moje profesionalne obuke u policiji i vojsci, a i danas se aktivno bavim istraživanjima u borilačkim vještinama i spreman sam razmjenjivati iskustva s instruktorima raznih borilačkih vještina glede metoda treniranja. Mogu reći da su se borilačke vještine, pogotovo kineske borilačke vještine, razvijale kao dio cjelokupne kulture tijela, pa tako u samom oblikovanju i osmišljavanju metoda vježbanja možemo uočiti da se zaista pazilo da trening ima terapijske svrhe. I ja mogu posvjedočiti iz osobnog iskustva, ali iz iskustva mojih suvježbača, da takav trening pomaže održavanju dobrog zdravlja i prevencije bolesti.
- Što je specifično za borilačku vještinu kojom se vi bavite i metodu prema kojoj podučavate?
Osnovna karakteristika metode prema kojoj podučavamo ving tsun kung fu u našem klubu korištenje je razvijenog taktilnog osjećaja u svrhu samoobrane. Vježbač kroz trening razvija senzibilitet zahvaljujući kojem može vrlo lako prosuditi namjeru napadača dok s njim održava kontakt. Ova je sposobnost rezultat vježbi u paru, dok su indivdualne vježbe usredotočene na posturalnu kontrolu i usklađivanje zglobova, mišića i ekstremiteta jednih spram drugih u svakoj sekvenci pokreta kako bi se osigurali automatizam i ekonomičnost pokreta. Program uključuje različite pokrete u promjenjivim situacijama, samostalno i u paru, kojima se poboljšava koordinacija vježbača. Na terningu se zahtijeva i svjesnost o vlastitoj poziciji u prostoru, što se postiže kroz ostvarivanje posturalne kontrole i raznih drugih vježbi, a naglasio bih i važnost fleksibilnost koju treniramo kružnim pokretima zglobova, ruku pa i torza. Adaptaciju i fleksibilnost prilikom reagiranja na napadačke akcije treniramo kroz vježbe u paru kojima vježbač stječe sposobnost anticipirati pokrete partnera i tako kontinuirano postići prednost.
- Tko sve može trenirati, postoje li dobna ograničenja i može li se time baviti i netko tko nije fizički u idealnoj formi?
Trening je otvoren za sve skupine, bez obzira na dob ili spol. Tijekom vježbanja preporučuje se da vježbači postupno povećavaju dinamiku, ali tako da izbjegavaju ozljede. Također, posebno pazimo na rekreativne vježbače tako da program tijekom treninga ne uključuje udaranje rukom ili nogom u tijelo ili glavu. Svi „udarci“ upotrebljeni u programu su simulacija te se na taj način može uključiti i trenirati borilačku vještinu i netko tko nije u idealnoj formi.
- Kako su koncipirani treninzi?
U usporedbi s drugim stilovima kung fua, ving tsun ima nekoliko tehnika koje se mogu koristiti u neograničenom broju kombinacija i mogu se prilagoditi bilo kojem stilu borbe. Sve su tehnike sadržane u jednostavnim „formama“ koje se mogu opisati kao fiksni setovi pokreta koji omogućavaju vježbanje vještine i kordinacije pokreta. Prve tri forme (Siu Lim Tao – forma mala ideja, Chum Kiu – u potrazi za mostom, Biu Ji – udarajući prsti), čine okvir cjelokupne vještine, a na njih se nadovezuju dopunska forma na spravi, koja se naziva Drvena lutka, te rad s tradicionalnim oružjem koje obuhvaća mačeve i motku. Prva je forma ving tsuna ujedno i njegova osnovna forma kojom svi počinju, a ostale dvije nadovezuju se na nju i proširuju, pa se na njih prelazi tek postupnim radom i savladavanjem prve forme. Općenito, učenici prvo uče osnove stava, odnosno posturalne kontrole, zatim pokreta, rotacija i balističkog udaranja sve dok ne prijeđu na taktilni trening, to jest vježbe u paru i sparing. Sve ovo možda na prvi pogled djeluje komplicirano, međutim, svima preporučujem da probaju i vrlo brzo će uvidjeti da uz predanost i redovan rad rezultati ne izostaju.
Za klince i zdravo i zabavno
Borilačke vještine posebno su korisne za djecu, a kako ona prirodno vole kretanje i uživaju u njemu, treninzi su za njih veselje, a ne opterećenje. Osim toga, učenje discipline, poštivanje partnera s kojim se vježba, spoznaja vlastitog tijela i uma bit će djetetu od velike koristi u daljem životu, a kvalitetan majstor dijete će kroz vježbanje podučiti mnogim vrijednostima. Između brojnih dobrobiti, koje dijete stječe treniranjem neke od borilačkih vještina, posebno je važno to što će:
- naučiti nenasilno rješavati sukobe s vršnjacima i okolinom u kojoj živi
- shvatiti da ustrajnošću može postići kvalitetne rezultate bez obzira na tjelesne sposobnosti
- u vježbanju s drugom djecom učit će se suradnji i poštivanju
- naučit će vladati sobom i steći unutrašnji mir koji će mu biti od velike koristi, kako u ispunjavanju školskih obveza tako i kasnije u životu
- vježbanje će snažno potaknuti njegov tjelesni razvoj (ima pozitivan utjecaj na kralježnicu, uči ih ispravnom disanju, sprečava pretilost...).
Mala ideja za juniore i seniore
Klub Mala ideja bavi se razvojem vještine ving tsun već 25 godina te su na temelju dugogodišnjeg rada s polaznicima treneri osmisliti metodu učenja koja relativno brzo daje rezultate i koja je prihvaćena i izvan granica Hrvatske, pa se prema njihovu programu ving chun trenira u klubovima u BiH, Norveškoj, SAD-u i Tajlandu.
Treninzi se održavaju na nekoliko lokacija u Zagrebu: u OŠ Rapska, u preuređenom skloništu u 5. Poljanicama u Dubcu, te na Dobrom dolu 49. Osim toga, za mališane su razvili poseban program Mala ideja Junior prilagođen osnovnoškolcima. Program obuhvaća učenje novih vještina i osnovnih principa te tehnika ving tsun kung fua kroz igru i program prilagođen mlađem uzrastu, te se u ugodnoj i radnoj atmosferi pod stručnim vodstvom djeca upoznaju s temeljnim kvalitetama borilačkih vještina. Sve dodatne informacije potražite na web stranicama kluba www.malaideja.com ili na telefon 091/1675941.
Komentari
0