DRUGA POBJEDA

Bojan Bogdanović tricom četiri sekunde prije kraja slomio solidne Ukrajince

U 2. kolu kvalifikacija za Eurobasket Hrvatska je pobijedila u Ukrajini nakon produžetka 80-79. Sljedeću utakmicu naši košarkaši imaju protiv Mađarske u petak

Hrvatska je u gostima pobijedila najozbiljnijeg protivnika u kvalifikacijama za Eurobasket u Sloveniji 2013. Utakmicu koju treba što prije zaboraviti, odlučio je Bojan Bogdanović tricom četiri sekunde prije kraja produžetka. Tricom kod "minus" 2. Bodovi protiv Ukrajine guraju nas u status prvog favorita skupine, bodovi u gostima koji uvijek vrijede dvostruko...

Damir Markota bio je najbolji hrvatski igrač u otvaranju. Nanizao je četiri poena, nadovezali su se Roko Ukić i Pavle Marčinković, no, Ukrajina je tricama došla do prvog osjetnijeg vodstva. Pogađali su Drozdov i Gladir za ranih 12:8. Prvu hrvatsku tricu pogodio je Kruno Simon u sedmoj minuti (16:14), na što su domaći odgovorili sa 4-0. Kad je novom tricom Damjan Rudež smanjio na 22:21 početkom druge četvrtine, Ukrajina je napravila 7-0, a u 15. minuti je Zabirčenko pogodio tricu za 34:23.

Jasmin Repeša je potpuno "poludio", tijekom minute odmora je dobro "oprao uši" svojim izabranicima koji pod dirigentskom palicom Roka Stipčevića u tom razdoblju nisu uspjeli organizirati suvisli napad. Tako je izbornik naredio presing, podigla se agresivnost, a napad je živio na inspiraciji Bojana Bogdanovića koji je na ulazu u 16. minutu pogodio tricu, a u završnici prvog poluvremena i četiri od pet slobodnih bacanja za 38:36. Bilo je to nakon hrvatske serije 11-2, "kampiranje na liniji" je Bogdanoviću omogućio Drozdov koji je našeg prvog strijelca faulirao na trici, a potom zbog prigovora zaradio i tehničku.

Na poluvrijeme se otišlo s ukrajinskih +2, no, umjesto preokreta, Hrvatska je vrlo brzo, već do 22. minute ušla u minus od sedam poena. Obrana nije funkcionirala, suci su "svirali domaćicu", napad je djelovao bezidejno, tranzicija nije postojala, a ova Hrvatska ne može igrati na takav način. Repeša je stoga u završnici treće četvrtine pokušao sa zonom koja nije donijela puno. Ali je barem proradio napad, odnosno šut. Ukić je vezao dvije trice, još jednu je pogodio Simon, a sa sirenom je Bogdanović stavio težak šut za 53:52 na kraju treće četvrtine.

Na izjednačenje smo čekali do 32. minute, prvo nakon uvodnih 2:2, 4:4 i 6:6. Simon je pogodio tricu, a u sljedećem napadu pronašao Darka Planinića na ziceru za 57:57. Nakon četiri ukrajinska poena, uslijedile su dvije hrvatske trice, Markotina i Stipčevićeva za prvo vodstvo na utakmici - 63:61 u 36. minuti.

Problemi naših centara s osobnim pogreškama ( Andriću su dvije od pet suđene u napadu, ispao je već u završnici treće četvrtine, a Žorić nešto više od tri minute prije kraja) pomogli su Ukrajini koja je forsirala unutarnju igru i serijom 6-0 opet povela. Za novo izjednačenje je zakucao ogdanović, a nakon što je Kravcov promašio oba slobodna bacanja, Hrvatska je odigrala sjajnu akciju u kojoj je Markota asistirao Simonu za 69:67, 52 sekunde prije kraja. Promašenom tricom Gladira je Hrvatska propustila zaključiti utakmicu, Drozdov je skočio u napadu, a 12 sekundi prije isteka vremena je Bertt pogodio šut sa šest metara. U posljednjem napadu je loptu uzeo Ukić, dobro probio svog čuvara i sekundu prije kraja zaradio dva slobodna bacanja. I promašio oba (!) za produžetak.

U kojem je Ukrajina u dva navrata imala +3, a u posljednju minutu se ušlo sa 78:77. Simonu je 46 sekundi prije kraja svirana nošena lopta, Ukrajinci su na drugoj strani prvo promašili, pa uzeli loptu, te je Zabirčenko pogodio jedno od dva bacanja i dao priliku koju je Bogdanović iskoristio...

UKRAJINA - HRVATSKA 79-80

(22:18, 16:18, 15:16, 16:17 - 10:11)

KIJEV - Palača sportova.

UKRAJINA: Zabirčenko 8 (3-4), Bertt 11, Gladir 8 (2-4), Drozdov 11, Gliebov, Pustozvonov 1 (1-2), Kornijenko 6, Pečerov 11 (1-4), Kravcov 14 (8-14), Natjažko 4, Lipovij 5 (3-3), Timofejenko. IZBORNIK: Mike Fratello.

HRVATSKA: Ukić 10 (0-2), Andrić 1 (1-2), Vrbanc, Bogdanović 20 (8-11), Stipčević 3, Rudež 3, Babić, Simon 14 (4-4), Markota 14 (3-4), Marčinković 2, Žorić 9 (3-3), Planinić 3 (1-2). IZBORNIK: Jasmin Repeša.

29. travanj 2024 20:19