ZIMSKA OSKUDICA

Englezi potrošili najviše, ali ipak 400 posto manje nego lani

Zanimljivo, u Francuskoj se najveći siječanjski potrošač krije u Ligue 2, gdje je novi vlasnik Monaca, ruski tajkun Ribolovljev, pecao za 14,700.000 eura
 AFP
Zanimljivo, u Francuskoj se najveći siječanjski potrošač krije u Ligue 2, gdje je novi vlasnik Monaca, ruski tajkun Ribolovljev, pecao za 14,700.000 eura

Lanjski zimski prijelazni rok u Europi bio je iznimka koja potvrđuje pravilo da se najveći poslovi u trgovini nogometašima obavljaju ljeti, od 1. srpnja do 1. rujna, kad ozbiljni klubovi slažu momčadi za novu sezonu.

Prošle zime, ponajviše zbog paničnog spašavanja rezultatskog posrnuća Chelsea i Liverpoola, kapitalci su bili Fernando Torres (58,5), Andy Carroll (41), Edin Džeko (37), David Luiz (30), Luis Suarez (26,5) i Darren Bent (21,5 milijun eura odštete), dok je ovog siječnja za najskupljih 15 plaćeno otprilike pola iznosa kao za spomenutu šestoricu 2011.

Magath odlučio trošiti

Najviše su i ove zime trošili klubovi iz engleskog Premiershipa, koji su kad se zbroje ulazni i izlazni transferi u minusu 29,395.000 eura (izvor Transfermarkt.de), no 18,900.000 od te svote otpada na Abramovičev Chelsea, dok je za minus kad se podvuče crta u Bundesligi (24,450.000) zaslužan samo Wolfsburg, gdje je Felix Magath kupovao za 30 milijuna, a prodavao za samo 475 tisuća eura, ostali su u plusu za šest milijuna.

Francuska Ligue 1 je po potrošnji pretekla talijansku Serie A i španjolsku Primeru, ali ne toliko zato što je u potonje dvije veća recesija, nego ponajprije zbog ulaska petro-dolara u Paris SG, koji je kupovao za 20, a prodao za 7,5 milijuna eura.

Zanimljivo, u Francuskoj se najveći siječanjski potrošač krije u Ligue 2, gdje je novi vlasnik Monaca, ruski tajkun Ribolovljev, pecao za 14,700.000 eura, među inim i jadransku ribicu Subašića za okruglih 1,000.000, što je ispregovarao hrvatski menedžer Marko Naletilić.

Zadnji dan siječnja bio je krajnji rok za transfere u većini europskih zemalja, ne i u Hrvatskoj (ove godine ‘deadline’ je 10. veljače), Rusiji, Ukrajini, Aziji...

Najveći potencijalni kupci među njima su moskovski klubovi, ali rekorder zasad nije famozni Anži Mahačkala, stacioniran u ruskoj prijestolnici, nego Dinamo Moskva, koji je baš od Anžija kupio mađarskog napadača Balazsa Dzsudzsaka za 19,000.000 eura. Eto, neka barem neki Dinamo bude u nečemu najbolji u Europi ili čak svijetu...

U Rusiji još ima novca

Drugi najveći ruski kupac bio je moskovski Lokomotiv, koji je pričuvu Pavljučenka platio Tottenhamu čak 9,600.000 eura, no izostavimo li napuhane rusko-ruske transfere, koje tamošnji Savez ne kontrolira kao primjerice savezi zemalja ‘petice’ i općenito članica EU, najveći posao unapravio je Freiburg, koji ne Newcastleu prodao napadača kojeg je želio i Bayern, Papissa Dembu Cisséa, za čak 12,000.000 eura.

Od velikih europskih klubova, potpuno neaktivni, čak i što se posudbi i prebacivanja juniora u seniore, bili su Real Marid, Bayern i Ajax. Barcelona je, primjerice, prodala Maxwella PSG-u za 3,5 milijuna eura, a oba Manchestera su samo prodavali, za relativnu siću.

Ni APOEL nema novca

Milan nije trošio budući da nije ni prodavao, Juventus je u neznatnom minusu, dok je najbolji posao napravio Inter, koji je novopečenim Parižanima prodao Mottu za 11,5 milijuna eura, a za zamjenu dogovorio posudbu Guarina iz Porta za 1,000.000 eura i opcijom kupnje za 10,000.000 na ljeto.

Od manjih liga, dobro su tržili Švicarci i Belgijci (najvećma Flamanci), koji su u plusu za 19 odnosno 15 milijuna eura. Primjerice, Genk koji je osvojio zadnje mjesto u Ligi prvaka s tri boda, tri remija kod kuće, prodao je svoju obojicu lijevih bočnih: prednjeg, Kevina de Bruynea Chelseau za 8,000.000 eura, a stražnjeg, Daniela Pudila, za 1,000.000 Granadi.

Hvala na pitanju, APOEL se baš ne pojačava za osminu finala Lige prvaka, prodao je BiH-reprezentativca Sanela Jahića Karabüksporu za samo 300.000 eura, a kupio Héldera Sousu iz nikozijskog Olympiakosa za 90.000 eura, te doveo kao slobodnog igrača Kokea iz Rayo Vallecana, 28-godišnjaka, a ne istoimenog vezista iz mlade reprezentacije Furije.

Neki su odmah potrošili zarađeno, pa je tako Lille sredstvima od Mousse Sowa kupio novog napadača Nolana Rouxa, a Everton našeg Nikicu Jelavića za samo 100.000 eura manje nego je prodao Biljaletdinova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. prosinac 2025 18:10