ROLAND GARROS

Nakon Roddicka iznenađujuće ispao Ferrero

Reuters

Dosadašnji dio subotnjeg programa u Roland Garrosu ponudio je dva velika iznenađenja u muškom dijelu u susretima 3. kola.

Jedno od njih priredio je 29-godišnji ljevoruki Austrijanac Jürgen Melzer, postavljen za 22. nositelja. Melzer je u 3. kolu pobijedio 9. nositelja, Španjolca Davida Ferrera, i to u tri seta, 6-4, 6-0, 7-6(1). Bila je to prva Melzerova pobjeda u četvrtom dvoboju protiv Ferrera, a trećem koji su odigrali na zemlji. Iznenađenje je tim veće ako se zna da je Ferrer uoči ovog meča imao 29 pobjeda i samo pet poraza na zemljanoj podlozi.

Melzer će u osmini finala igrati protiv Rusa Teimuraza Gabašvilija. U tom dijelu ždrijeba očekivao se dvoboj Ferrera i Amerikanca Andyja Roddicka, a igrat će Melzer i Gabašvili, koji je ranije šestog nositelja Andyja Roddicka porazio bez izgubljenog seta, 6-4, 6-4, 6-2.

Srbin Novak Đoković, postavljen za trećeg nositelja, nije imao većih poteškoća protiv 31. nositelja, Rumunja Victora Hanescua, iako je izgubio drugi set. Đoković je pobijedio 6-3, 3-6, 6-3, 6-2. Hanescu je u četvrtom setu poveo s 2-0, ali do kraja meča više nije osvojio niti jedan gem.

Uz Brazilca Thomaza Belluccija, pobjednika nad našim Ivanom Ljubičićem 7-6(4), 6-2, 6-4, mjesto u osmini finala izborio je i Španjolac Nicolas Almagro, svladavši Ukrajinca Aleksandra Dolgopolova bez izgubljenog seta.

Nakon što je Amerikanka Serena Williams, prva svjetska tenisačica, za pobjedu protiv Ruskinje Anastasije Pavljučenkove morala igrati tri seta, saznala je da će joj protivnica za četvrtfinale biti Izraelka Shahar Peer, koja je sa 7-6(7), 6-2 izbacila posljednju domaću uzdanicu u ženskom dijelu turnira, Marion Bartoli. Kažemo, posljednju, jer je prije toga Ruskinja Nadia Petrova dobila nastavak prekinutog meča u petak protiv Francuskinje iranskog porijekla Aravane Rezai 10-8 u petom setu. Dvoboj je u petak bio prekinut zbog mraka kod rezultata 7-7 u petom setu.

Petrova će u osmini finala igrati protiv druge nositeljice, Amerikanke Venus Williams.

Treće veliko iznenađenje u subotu je priredio Amerikanac Robby Ginepri, izbacivši u pet setova pobjednika Roland Garrosa 2003. godine, Španjolca Juana Carlosa Ferrera.

Ginepri je slavio sa 7-5, 6-3, 3-6, 2-6, 6-4. Amerikanac je trenutno 98. na ATP ljestvici, a u glavni ždrijeb je ušao zahvaljujući nekim odustajanjima. Jedinu ovogodišnju pobjedu na turrnirima ATP razine uoči Roland Garrosa upisao je još na samom početku sezone u Chennaiju.

No, u Parizu mu ide odlično. Izbacio je sunarodnjaka Sama Querreyja, Talijana Potita Staracea, a sada i Juana Carlosa Ferrera, pobjednika ovog turnira prije sedam godina, koji se vratio nakon 0-2 u setovima, a u petom je imao rani break prednosti. No, niti to nije pokolebalo Gineprija, koji je u osmini finala Roland Garrosa već igrao prije dvije godine, a ovoga puta će za četvrtfinale igrati protiv Srbina Novaka Đokovića.

Četverostruki pobjednik, Španjolac Rafael Nadal, očekivano je u tri seta pobijedio Lleytona Hewitta, no Australac je pružio jači otpor nego što su vjerojatno mnogi očekivali. Nadal je slavio sa 6-3, 6-4, 6-3. Za četvrtfinale će igrati protiv Brazilca Thomaza Belluccija, pobjednika nad našim Ivanom Ljubičićem 7-6(4), 6-2, 6-4.

Španjolac Fernando Verdasco, sedmi nositelj, teško je u pet setova izbacio Nijemca Philippa Kohlschreibera. Bilo je 2-6, 6-3, 6-3, 6-7(1), 6-4 za Verdasca, kojeg u osmini finala čeka sunarodnjak Nicolas Almagro.

U nedjelju su na rasporedu susreti osmine finala u gornjem dijelu ždrijeba. Naš najbolji tenisač Marin Čilić, jedini preostali hrvatski predstavnik u turniru, igrat će protiv petog nositelja i prošlogodišnjeg finalista, Šveđanina Robina Söderlinga, treći meč dana na terenu Suzanne Lenglen. Prije njih, na programu su dva ženska pojedinačna dvoboja.