Hrvatska - Njemačka 93:88
HRVATSKA: Smith, Hezonja, Šarić, Radovčić, Ružić, Badžim. Mavra, Branković, Drežnjak, Škara, Božić, Nakić
NJEMAČKA: Kayil, Schneider, Weidemann, Mattisseck, Olinde, Delow, Mushidi, Thiemann, Kratzer, Sengfelder, Kramer, Agbakoko
ZAGREB - KC Dražen Petrović
I vrijeme je stalo, odzvanjali su stihovi "evergreena" Novih fosila podno Tornja u petak. To vrijeme u hrvatskoj košarci stoji već godinama, ali jedna, mala iskra u krcatom Draženovom domu dovoljna je da se ponovno sanjaju i ta, "dobra stara vremena", da se rasplamsa zaboravljena strast i emocija Hrvata prema košarci. Za tu se priliku na pozornici u Zagrebu pojavila Njemačka, aktualni svjetski i europski prvak, koju je Hrvatska nokautirala u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo s 93:88 i zadržala savršen omjer u skupini s tri pobjede. Iako su trenutačni vladari kontinentalne i svjetske košarke, zapravo, na megdan našoj reprezentaciji istrčali s drugačije skrojenim sastavom, svojom su predstavom, ipak, ilustrirali plodove pravog i konkretnog sustava, s jasnom idejom u igri, ali Mario Hezonja i Dario Šarić preuzeli su najveću odgovornost i utabali put prema pobjedi i savršenoj večeri, koju su gledatelji okončali uz pjesmu: "Deutschland, Auf Wiedersehen".
Nekadašnji tandem "mrava" iz Trnskog je zajedničkim snagama potpisao 44 poena, a na vrhu ljestvice strijelaca zasjao je Šarić, kojega na ovome parketu nije bilo više od deset godina, točno 3740 dana, ali najsvježija utakmica ilustrirala je da "kemija" između njega i ovoga mjesta, zapravo, nikada nije nestala.
Hrvatska je partiju otvorila sa Smithom, Hezonjom, Šarićem, Ružićem i Drežnjakom na parketu, a iako se ova petorka izmjenjivala u vodstvu na semaforu s gostima, njemački igrači su serijom 9:0 na kraju prve četvrtine odjahali na šest poena razlike (20:26). Izabranici Tomice Mijatovića su težili ekspresnim i atraktivnim rješenjima pod suparničkim košem, pa su se takve ideje u više navrata transformirale u poklonjene posjede na početku dvoboja, kada se Hrvatska mučila i na obrambenom skoku.
Nakon što se Dario Šarić u prvoj četvrtini specijalizirao za proigravanja i upečatljivom asistencijom nanovo prezentirao svoju košarkašku inteligenciju, "Šiši" je napadačke motore u drugoj četvrtini ugrijao na optimalnu radnu temperaturu. On i ova zagrebačka dvorana se javno vole, pa je prije odlaska na poluvrijeme odlučio kapetanski staviti Hrvatsku na svoja leđa i zaključiti poluvrijeme kao naš prvi strijelac s 15 ubačenih poena. Naročito impresivne bile su sekvence sredinom četvrtine, kada je u točno tri minute razmaka potpisao 13 uzastopnih poena, dok je vruća bila i ruka Davida Krämera na drugoj strani parketa.
Aktivacijom s klupe prije poluvremena, krv u hrvatske obraze vratio je Hezonja, koji je povezao pet poena i prekinuo svoju crnu seriju, a tricom sedam sekundi prije odmora je našu reprezentaciju doveo do četiri poena zaostatka (46:50). Tu je dionicu utakmice obilježila i krv na licu Louisa Olindea, kojega je Šarić nehotice okrznuo laktom po čelu u prometnoj gužvi, što je rezultiralo krvavim potokom na licu njemačkog igrača, ali suci su nakon provjere samo odmahnuli rukom na njemačke zahtjeve.
Tamo gdje je Hezonja stao u prvom, nastavio je u drugom poluvremenu. S dvije trice iz prva dva pokušaja je vratio Hrvatsku u vodstvo prvi put nakon uvodne četvrtine (56:55), a drugu je tricu stavio "s parkinga" i režirao erupciju u Draženovom domu. Uslijedila je tvrda bitka, u kojoj su se na pozornici izmjenjivali Šarić i Hezonja s preciznim šutevima, a potonji je s Mavrom potpisao i "alley-oop" kombinaciju za novo vodstvo, ali ubačaj Roka Badžima iza linije za tri poena na dvije sekunde do kraja četvrtine je značio da će Hrvatska u završnicu ugaziti s prednošću (75:72).
Nakon što je isti igrač s dvije nove trice otvorio i zadnju četvrtinu, činilo se da je voda u potpunosti otišla na hrvatski mlin i da se nazire jednostavniji put prema pobjedi, ali Njemačka je serijom 8:0 - uz "ludu" tricu od ploče Jacka Kayila - ponovno povela i natjerala Hrvatsku da iznova zasuče rukave. I Hrvatska je odgovorila. Pokazala zrelost, pribranost i hrabrost, onda kada je to bilo potrebno. Isti će recept biti neophodan u nedjelju u Bonnu, kada slijedi "uzvrat" kod Njemačke u četvrtom kolu kvalifikacija.
Kraj utakmice
40. Oba bacanja pogodio je Božić, a onda još jednom odigrao važnu rolu u obrani.
U nastavku, Kramer je precizan dvaput s linije slobodnih bacanja, ali to će biti sve za večeras... Tek je Šarić još pokušao s trice, ali nije ušlo.
Hrvatska pobjeđuje s 93:88!
40. Sjajna reakcija Božića, ukrao je loptu Krameru, a potonji ga je zatim zaustavio prekršajem! "Mirisalo" je to na nesportsku, no nakon challengea hrvatske klupe i provjere sudaca, dosuđen je tek običan prekršaj...
39. Dva bacanja Hrvatske za plus sedam!
Ali brzi odgovor Nijemaca preko Delowa...
38. Nismo iskoristili važne napade, Hezonja je prvo promašio u reketu, a zatim i Smith šut za tri.
No, imamo pet poena prednosti, sve je u našim rukama, treba mirno, promišljeno i sigurno odigrati ovu završnicu... Slijede napetih zadnjih dvije minute!
36. Smith se vrlo brzo iskupljuje polaganjem, a zatim i fenomenalnim dodavanjem za Šarića koji pogađa pod košem.
34. Sjajno pogađa Kayil od table, isto ne polazi za rukom i Smithu.
Idući napad... Nevjerojatna trica Kayila! Što je sada pogodio ovaj mladi Nijemac za vodstvo.
33. Prve poene bilježi Luka Božić, precizan je bio kod oba slobodna bacanja.
Thiemann pak odma odgovara i vraća Nijemce na minus pet (83:78).
32. Majstoreeee!
Treća uzastopna trica Badžima, trenutačno je glavno ime susreta ovaj sjajni 28-godišnjak...
31. Još jednom Roko Badžim!
Zatvorio je treću dionicu s tricom, a isto učinio i na otvaranju zadnje četvrtine... Na plus šest smo, prvi puta na susretu.
Kraj treće četvrtine
30. Kramer je zabio iz jako teške situacije, no zasjeniti ga je uspio Roko Badžim! Vrhunski je pogodio za tri poena i savršen kraj četvrtine... (75:72)
29. Kramer je zabilježio polovičan učinak kod bacanja, Mavra sjajno pogodio s druge strane!
27. Igra se koš za košem, Nijemci se ne daju upasti u ikakvu ozbiljniju crnu rupu. Sada ih sa šest vezanih poena u egalu drži Tim Schneider.
27. Ukrali smo loptu, odigrali ubojitu tranziciju, a majstorski je na asistenciju Mavre zakucao Hezonja! Probudile su se i tribine, sjajna je atmosfera sada u Draženovom domu.
26. Maestralan je Dario Šarić, nosi našu igru i drži nas u korak s Nijemcima. Sad je bio precizan za dva, imamo priliku iskoristiti nalet i napokon ići u prednost.
25. Šarić je oba puta precizan s linije bacanja, kapetan Hrvatske broji već 19 poena, rezultat je ponovno izjednačen (58:58).
23. Prednost Hrvatske! I to na kakav način, Hezonja je bio ostavljen sam, mislio se neko vrijeme, a onda ipak potegao... I majstorski pogodio za tri s velike udaljenosti!
22. Teška pozicija, ali sjajna trica Hezonje!
Kayil, pak, s druge strane "šeće" do table i novog polaganja...
21. Počelo je drugo poluvrijeme, i to na najgori mogući način za Hrvatsku, tricom Njemačke, koju je sjajno pogodio Thiemann.
Ipak, lijepa akcija Hrvatske u nastavku, Ružić je zabio.
Pravu bitku, ali i gotovo pa konstantni lov za Nijemcima vode hrvatski košarkaši u dvoboju kvalifikacija za SP protiv Njemačke. Sraz snaga i smjer u kojem bi utakmica mogla ići bio je vidljiv od samog starta, koliko god im nedostajali ključni igrači i velika imena, Nijemci su svojom kvalitetom ipak za "malo" nadigrali Hrvatsku i u većem dijelu poluvremena se držali kao oni u prednosti. Utakmica je, doduše, u potpunosti otvorena, u drugom dijelu sve je moguće, a uz raspoložene Hezonju i Šarića, koji su takvo što dali nagovijestiti u drugom intervalu igre, posebice ovaj potonji, Hrvatska se ima razloga nadati da može preokrenuti stvari u svoju korist te upisati pobjedu na kraju.
Kraj druge četvrtine
20. Suci su laki na "okidaču", Božić je sada zaradio treću osobnu, Thiemann je bio jednom precizan.
S druge strane, Hezonja fenomenalno pogađa za tri poena!
Bit će to i zadnji poeni u prvom poluvremenu, Nijemci idu na odmor s četiri poena plusa.
20. Nezgodna situacija, Olinde je naletio na Šarićev lakat i završio potpuno krvave glave... Dojam je da tu nije bilo nikakve namjere hrvatskog igrača, no Nijemci su zatražili challenge te će suci spomenutu situaciju ići procijeniti na monitoru.
Nakon kraće provjere... Kazne nema! Prvotni dojam pokazao se kao onaj ispravni, nije tu doista bilo nikakve namjere...
19. Trica Delowa, a zatim i Kramera, neumoljivi su Nijemci... Opet su na plus šest.
18. Hezonja je za svoje prve poene pogodio dva slobodna bacanja, a napad kasnije potpisuje i svoju prvu tricu. Rezultat je ponovno izjednačen (42:42).
16. Šarić se u potpunosti probudio, sada je naš najefikasniji igrač, zabio je 13 poena zaredom naše reprezentacije! Ipak, još se uvijek teško nosimo s Nijemcima u obrani, nemamo rješenje za njihov pick and roll, pa se još uvijek drže na sigurnoj prednosti.
15. Ne daju se Nijemci... Približili smo im se na jedan koš zaostatka, ali dva brza napada kasnije, opet imaju prednost od šest poena... Bit će ovo prava borba i, čini se, stalni lov za aktualnim svjetskim prvacima.
14. Evo ga! "Proključao" je Dario Šarić, nakon prve četvrtine u kojoj nije briljirao, sada je preuzeo inicijativu u našim redovima i povezao dvije trice!
13. Puno promašaja vidjeli smo na otvaranju druge četvrtine, a napokon malo uzbuđenja donio je Šarić, pogodivši za tri poena i povratak na minus tri.
12. Zabili smo prve poene četvrtine, potpisuje ih Škara. Nijemci odmah odgovaraju polaganjem Thiemanna.
Kraj prve četvrtine
10. Kramer je dvaput bio precizan sa linije slobodnih bacanja, a u zadnjem napadu, nakon nove ukradene lopte Nijemaca, Delow je fantastično pogodio za tri poena iz teške pozicije. Serija od sedam poena i plus šest Njemačke za kraj prve četvrtine...
9. Serija neefikasnih napada zaključena je majstorskom asistencijom Šarića te sigurnim zakucavanjem Brankovića!
7. Prvu svoju tricu upisao je Kayil, a nedugo nakon i Badžim! Igra se sada - trica za tricom...
6. Nova fantastična trica Kramera, ali jednako dobra i Smitha s druge strane!
5. Sjajno zakucavanje Ružića odličnom je tricom odmah "nadmašio" Kramer. Rezultat se ponovno vratio u egal (9:9).
4. Odličan obrambeni intenzitet hrvatskih košarkaša, ukrali smo do sada već tri lopte, a najnovija, za koju je zaslužan Smith, okončana je polaganjem i realiziranim slobodnim bacanjem dotičnog igrača.
3. Niz od dva hrvatska napada bez realizacije zaustavio je Dario Šarić. Držimo se u egalu s Nijemcima na samom otvaranju.
1. Nijemci su prvi poentirali, Weidemann je zabio bez previše otpora s naše strane.
Ružić uzvraća jednakom mjerom s druge strane!
1. Počela je utakmica!
► Himne su intonirane, sve je spremno za početak dvoboja protiv Njemačke u KC Dražen Petrović!
► Prijenos današnje utakmice osiguran je na programu Arena Sport 1. Velik je interes vladao za dvoboj, mnogi su tražili ulaznicu za spektakl u Draženovom domu pa su tako sve ulaznice za ogled s aktualnim svjetskim prvacima rasprodane već nekoliko tjedana prije.
► Najavu piše: Tvrtko Puljić
Kad je Alex Mumbrú objavio popis Nijemaca za dvomeč s Hrvatskom, bilo je jasno da aktualni europski i svjetski prvak ima previše izostanaka da se to ne bi osjetilo. Jer, u odnosu na popis igrača koji su osvojili europsko zlato u rujnu, sada tu nema: Dennisa Schrödera, Franza Wagnera, Isaaca Bonge, Daniela Theisa, Maodoa Loa, Tristana da Silve, Andreasa Obsta i Johannesa Voigtmanna. Kad se na to doda da fale Nick Weiler-Babb ili Moritz Wagner, svjetski prvaci, onda su to poprilični izostanci. Usput, posve je upitno, kao što je to slučaj i s našim Marijem Hezonjom, hoće li Njemačkoj moći već u Zagrebu pomoći David Krämer, od onih igrača na popisu možda i onaj s najviše talenta. Naime, on je igrač Real Madrida, kao i Mario Hezonja, a Real u četvrtak navečer igra protiv Bayerna euroligaški okršaj.
Na popisu su četiri osvajača zlata s EuroBasketa, od kojih najviše iskustva ima, pa će biti i kapetan, Johannes Thiemann. Tu su još Justus Hollatz, Leon Kratzer i, lošiji da Silva, Oscar.
Nijemci se spremaju za dolazak u Zagreb u Münchenu, a kako bi to moglo izgledati u Draženovu domu u petak navečer, možda bi mogla ilustrirati utakmica Nijemaca i Izraela, odigrana u studenome. Tada su Nijemci slavili s 89:69 u Ulmu. Hollatz je krenuo na playu, Krämer je bio na dvojci, Malte Delow na trojci, Isaac Bonga na četiri i Oscar da Silva na petici. Bila je to dosta brza petorka, koja se nametnula defenzivno. Sada nema Bonge, pa tu treba očekivati u petorci Thiemanna. Ako za prvu utakmicu neće biti Krämera, Mumbrú bi mogao koristiti usluge 20-godišnje nove nade Jacka Kayila, a tu su i nešto iskusniji Jonas Mattisseck, kao i Kostja Mushidi, koji je svojedobno igrao i za Megu. Pod košem će da Silvi i Thiemannu pomoći Kratzer, koji je snažan, odlično postavlja blokove, te iskusni, čvrsti Christian Sengfelder. U rotaciji bi na krilu mogao biti i Tim Schneider.
Takvoj Njemačkoj treba oduzeti šuterski rang jednog Krämera, Kayila, Mushidija, Mattissecka ili Delowa, ali i dobiti bitku u skoku, bitku u reketu. Dariju Šariću i njegovo iskustvo moglo bi tu biti od presudne važnosti. Usto, nije naodmet spomenuti kako je Hollatz kao prva opcija za playa dobra vijest za Hrvatsku. Iako ga Tomica Mijatović cijeni jer je bio u Efesu, čak i u rotaciji dok je Mijatović bio prvi trener, Hollatz nije profil igrača s kojim bismo se trebali namučiti ili strahovati kako će ovaj biti u stanju razigrati cijelu momčad. Ali da može probijati, pa i nekoga od naših opcija na lopti uštopati, to da.
Bit će zanimljivo vidjeti i kako će Nijemci braniti naš potencijalni ‘bully-ball’, odnosno našu visoku petorku u kojoj ćemo od pozicije dva do pet biti u stanju spuštati protivnike leđima okrenuti prema košu i tu stvarati prednost...










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....