Cooper Flagg i Kon Knueppel prošle su sezone bili suigrači na Sveučilištu Duke, ljetos su izabrani kao prvi (Dallas) i četvrti (Charlotte) na NBA draftu, obojica su zaključila rookie sezonu nakon što Mavericksi nisu izborili play-in na Zapadu, dok su Hornetsi izgubili njegovo "finale" na Istoku, ali rezultat njihove međusobne "utakmice" nećemo saznati još desetak dana.
Pitanje glasi: Tko će ove godine biti najbolji rookie NBA lige?
Pritom je važno naglasiti da, makar su Flagg i Knueppel ili Knueppel i Flagg glavni favoriti, ovogodišnja "klasa" novaka iznjedrila je još jednog ozbiljnog kandidata, to je VJ Edgecombe, šuter Philadelphia 76ersa koji je u noći s utorka na srijedu pogodio šest trica i ubacio 30 poena za šok u Bostonu. Dobru sezonu imali su, odnosno još uvijek imaju s obzirom na to da su njihove momčadi i dalje "žive" u doigravanju, Dylan Harper za San Antonio te Collin Murray-Boyles za Toronto, veliki potencijal pokazali su Ace Bailey (Utah) i Derik Queen (New Orleans)...
Uglavnom, prošlogodišnji draft definitivno je obogatio NBA ligu, ali utrka za rookieja godine se na kraju ipak svela na dva "slova". Ne bez razloga, već s temeljem u brojkama. Naime, Flagg je ove sezone za Dallas ubacivao 21 poen po utakmici, uz prosječno 46,8 posto šuta, 6,7 skokova i 4,5 asistencija, dok je Knueppel bio na 18,5 poena, 5,3 skokova i 3,4 asistencije, ali i pogodio najviše trica (273) u cijeloj ligi, uz fantastičnih 42,5 posto "iza luka".
Mavericksi i Hornetsi definitivno su dobili zvijezde budućnosti, koje u izboru za rookieja godine ipak razdvaja jedna stvar. Naime, dok je Flaggov Dallas ove sezone "tankirao" za što viši pick na nadolazećem draftu, Knueppelov Charlotte je u drugom dijelu bio jedna od najboljih momčadi lige i iz "podruma" došao do devetog mjesta na Istoku, s time da se do posljednjih dana borio čak i za izravan ulazak u doigravanje.
Kako glasači cijene pobjeđivanje, činjenica da je bio jedan od ključnih ljudi pobjedničke momčadi Knueppelu će definitivno donijeti koji bod više, kao što će i Edgecombeu, kojeg se ipak tretira autsajderom.
S druge strane, Flaggova raznovrsnost i "viši plafon" argumenti su na njegovoj strani. Nitko, naime, ne sumnja da će Dallas u sljedećim sezonama napraviti potpunu rekonstrukciju isključivo oko čovjeka koji je na početku sezone igrao playa, trener Jason Kidd koristio ga je i na obje krilne te centarskoj poziciji. To mu je, pak, donijelo brojke kakve liga od jednog rookieja nije vidjela još otkad je NBA igrač postao LeBron James, čija je profesionalna karijera počela - usput budi rečeno - prije no što su se dva glavna junaka ove naše priče rodila.
Međutim, isto tako je Knueppel ponudio šuterske izvedbe kakvih se ne bi posramio ni jedan Steph Curry, a kako je današnja liga orijentirana na vanjski šut, Flaggu je 29,5 posto za tri poena definitivno otegotna okolnost u izboru za rookieja godine.
Zbog toga i činjenice da je igrao ozbiljnu košarku u smislu lova na pobjede i što bolji plasman, naš je izbor Knueppel, koji je pred početak sezone po kladionicama bio tek šesti favorit. Kako ni tada nisu bili blizu, današnje koeficijente -700 (Flagg) i 350 (Knueppel) možda ne bi trebalo shvatiti ozbiljno. Opet, tu je ključno "bilo" glasača, a s obzirom na to da većina američkih novinara i analitičara favorizira Flagga, za očekivati je da nagrada ipak ode u njegove ruke.
I da ne bi bilo zabune, tu ne tvrdimo da Cooper Flagg ne bi bio zasluženi rookie godine. Dapače. Jer ima on i još jedan argument u tome da je ispunio gotovo sva očekivanja koja su, pak, bila najveća moguća. Dočekan je u ligu kao nova "velika bijela nada" (svojedobno nadimak Larryja Birda), da bi pod tim pritiskom pokazao kako je sva pompa oko njega definitivno bila opravdana.
Neki analitičari idu toliko daleko da Flagga proglašavaju prvim sljedećim Amerikancem koji će biti MVP lige, što pokazuje frustraciju time da već osmu godinu nemaju najboljeg igrača lige, još otkad je 2018. tu nagradu osvojio James Harden.
Ono čemu se, pak, zajedno s Amerikancima svi možemo radovati jest činjenica da ćemo u godinama koje dolaze imati priliku pratiti kako se razvija jedna draft "klasa" 2025. Tu se definitivno krije dovoljno talenta da ove momke jednom u budućnosti usporedimo s grupama koje su u ligu ušle 1984. (Hakeem Olajuwon, Michael Jordan, Charles Barkley, John Stockton...), 1996. (Allen Iverson, Ray Allen, Kobe Bryant, Steve Nash...), 2003. (LeBron James, Carmelo Anthony, Chris Bosh, Dwyane Wade...), 2009. (Blake Griffin, James Harden, Steph Curry, DeMar DeRozan...) ili 2011. (Kyrie Irving, Klay Thompson, Kawhi Leonard, Jimmy Butler...).
Zato, tko god bio rookie godine, na nagradi mu treba čestitati i ne dovoditi u pitanje zašto to nije onaj drugi ili treći.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....