Nogometni klub Tomislav Radnik iz Svetog Ivana Žabna nedavno je u kvalifikacijama izborio plasman u Treću nogometnu ligu – sjever u sljedećoj sezoni. Time je i drugi lokalni klub, NK Tomislav Sveti Ivan Žabno, stekao pravo napredovanja u Drugu koprivničko-križevačku županijsku ligu kao drugoplasirani u Trećoj ŽNL.
No, umjesto da svi zajedno uživaju u sportskim uspjesima, ljubitelji nogometa u Svetom Ivanu Žabnu već neko vrijeme svjedoče nesuglasicama i sukobima čelnika Tomislava Radnika i (nezavisnog) načelnika Općine Sveti Ivan Žabno Nenada Bošnjaka oko nogometnog igrališta.
Sve je počelo na sjednici Općinskog vijeća kad je usvojena odluka prema kojoj je Tomislav Radnik trebao ostati bez prava na upravljanje terenima i nekretninama na igralištu. To je pravo dobio novi klub, Tomislav Sveti Ivan Žabno, iza kojeg stoji načelnik Bošnjak.
Ovog tjedna došlo je čak i do sukoba na igralištu, o čemu je u opširnom priopćenju izvijestio NK Tomislav Radnik:
"Želimo izvijestiti javnost i najoštrije osuditi seriju šokantnih i nasilnih incidenata koji su se dogodili na sportskim terenima Nogometnog kluba Tomislav-Radnik u Svetom Ivanu Žabnu. Ovi događaji kulminacija su kontinuiranog maltretiranja i ometanja prava posjeda od strane načelnika Općine Sveti Ivan Žabno, gospodina Nenada Bošnjaka.
U središtu sukoba nalazi se pravna bitka oko korištenja sportskih terena. Naime, jučer ujutro je pred nadležnim sudom načelniku Bošnjaku jasno objašnjeno zašto osjetljiva umjetna trava, koja posjeduje FIFA PRO QUALITY certifikat, nije pogodna niti namijenjena za održavanje vatrogasnih vježbi, jer bi to dovelo do njezina trajnog oštećenja.
Unatoč jasnim upozorenjima i pravnim procesima koji su u tijeku, načelnik Bošnjak je iste večeri uzeo pravdu u svoje ruke. Prema dostupnim videosnimkama, načelnik je osobno, koristeći kutnu brusilicu (fleks), provalio kroz zaključanu ogradu igrališta. Ovaj čin nasilnog ulaska i uništavanja tuđe imovine bio je popraćen upadom veće grupe ljudi na teren.
Ovakvo bahato ponašanje i nepoštivanje institucija od strane čelnika općine stvorilo je izrazito napetu atmosferu i izravno potenciralo daljnje sukobe. Situacija je ubrzo eskalirala u stravično fizičko nasilje.
Druga videosnimka nadzorne kamere zabilježila je brutalan napad u kojem je nekoliko članova Dobrovoljnog vatrogasnog društva Sveti Ivan Žabno divljački napalo i cipelarilo člana uprave NK Tomislav-Radnik. Na snimci je jasno vidljivo kako žrtva leži bespomoćno na tlu, dok prima udarce rukama i nogama sa svih strana.
Kao vrhunac ovog sramotnog događaja, načelnik Bošnjak je prebijenog člana uprave kluba ispratio s igrališta uz teške psovke i prijetnje. Ovakvo ponašanje, nažalost, predstavlja obrazac primitivnog i bahatog ophođenja na koje su stanovnici Svetog Ivana Žabna već, nažalost, navikli od svojega načelnika.
Ovakav čin neopravdanog nasilja, provale i zastrašivanja duboko nas je potresao. Smatramo da je svako nasilje apsolutno neprihvatljivo, a posebno kada je poticano i predvođeno od strane osobe koja bi trebala predstavljati zakon, red i sigurnost u našoj općini. Također, izolirani incident u kojem sudjeluje član vatrogasnog društva baca ružnu sjenu na plemeniti poziv vatrogasaca.
Svi videomaterijali koji jasno dokazuju provalu, uništavanje imovine i fizički napad predani su nadležnim institucijama. Očekujemo od policije i pravosudnih tijela hitnu i temeljitu istragu te procesuiranje svih odgovornih – uključujući i nalogodavce i izvršitelje ovog sramotnog napada, bez obzira na njihovu političku ili društvenu funkciju.
Napadnutom članu uprave NK Tomislav-Radnik želimo brz i potpun oporavak, a klub će mu pružiti svu potrebnu pravnu i ljudsku podršku.
Pozivamo sve građane na smirivanje tenzija, a institucije pravne države da hitno odrade svoj posao kako bi se spriječilo daljnje samovlašće i osigurala sigurnost svih građana i sportske infrastrukture u Svetom Ivanu Žabnu”, stoji u priopćenju koje je medijima uputio Tihomir Smuđ, predsjednik Tomislava Radnika.
Obratili smo se i Općini Sveti Ivan Žabno kako bi nam prokomentirala iznesene navode i optužbe. U popodnevnim satima stigao je i odgovor iz općinske uprave:
"Općina Sveti Ivan Žabno i općinski načelnik Nenad Bošnják odbacuju navode kojima ih se pokušava dovesti u vezu s fizičkim nasiljem ili poticanjem sukoba na sportskim terenima u Svetom Ivanu Žabnu.
Prije svega, želimo jasno istaknuti da osuđujemo svaki oblik nasilja te smatramo da se sve okolnosti događaja trebaju utvrditi kroz rad nadležnih institucija, a ne putem medijskih istupa i jednostranih interpretacija događaja.
U javnosti su iznesene brojne tvrdnje koje se prikazuju kao nesporne činjenice, iako nadležna tijela još uvijek utvrđuju sve okolnosti događaja. Posebno ističemo da predmetni sportski tereni nisu u vlasništvu Nogometnog kluba Tomislav-Radnik, već su u zemljišnim knjigama upisani kao vlasništvo Općine Sveti Ivan Žabno. Ugovorni odnos na temelju kojeg je klub koristio navedenu sportsku infrastrukturu istekao je, a sva postupanja Općine i općinskog načelnika poduzimana su nakon prethodno pribavljenog pravnog savjeta.
Načelnik je postupao kao zakonski predstavnik vlasnika nekretnine, nakon što je na nekretnini u vlasništvu Općine postavljen lokot bez suglasnosti vlasnika. Prije poduzimanja bilo kakvih radnji zatraženo je i pribavljeno pravno mišljenje prema kojem vlasnik ima pravo omogućiti pristup vlastitoj nekretnini. O svim okolnostima upoznate su i nadležne institucije.
Posebno odbacujemo navode kojima se općinskog načelnika pokušava povezati s fizičkim napadom na člana Uprave NK Tomislav-Radnik. Općinski načelnik nije sudjelovao u fizičkom sukobu niti je poticao bilo kakvo nasilje. Štoviše, dostupne snimke događaja pokazuju da je nakon incidenta pomagao članu Uprave NK Tomislav-Radnik da se sigurno udalji s terena te napusti mjesto događaja.
Neprihvatljivima smatramo pokušaje da se općinskog načelnika bez ikakve odluke nadležnih tijela unaprijed proglasi odgovornim za događaje koji su predmet policijskog postupanja. Načelnik je odmah po pozivu surađivao s policijom te je dao sve potrebne obavijesti i informacije radi utvrđivanja činjenica.
Želimo naglasiti kako je u interesu svih mještana da se situacija sagleda objektivno, na temelju činjenica i dokaza, a ne na temelju međusobnih optužbi i medijskih istupa kojima se dodatno podižu tenzije u lokalnoj zajednici. Jednako tako, smatramo neprimjerenim da se putem medija unaprijed donose zaključci o događaju koji je predmet službenog postupanja nadležnih tijela.
Općina Sveti Ivan Žabno i nadalje će postupati odgovorno, štititi općinsku imovinu i interese svih svojih mještana te u potpunosti surađivati s policijom i drugim nadležnim institucijama.
Očekujemo da nadležna tijela nepristrano utvrde sve okolnosti događaja, uključujući i okolnosti postavljanja prepreka na nekretnini u vlasništvu Općine, kao i sve druge radnje poduzete od strane svih sudionika događaja.
Do završetka postupanja nadležnih tijela nećemo dodatno komentirati pojedine navode iznesene u javnosti”, stoji u odgovoru Općine Sveti Ivan Žabno.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....