Bosna i Hercegovina u utorak (20.45) u Zenici dočekuje Italiju u odlučujućoj utakmici europskih kvalifikacija za plasman na Svjetsko prvenstvo u SAD-u, Meksiku i Kanadi. Zmajevi su ‘majstoricu‘ izborili nakon što su na jedanaesterce svladali Wales u Cardiffu, dok je Italija pogocima Tonalija i Keana u drugom poluvremenu susreta u Bergamu s 2:0 nadvisila Sjevernu Irsku.
Ove dvije reprezentacije susrest će se sedmi put. Dosad su uspješniji bili Azzurri s četiri pobjede, BiH je slavila jednom, a jedna je utakmica završila neriješeno. Ta jedina pobjeda Zmajeva (2:1) ostvarena je 1996. godine, u prijateljskoj utakmici u Sarajevu. Bez obzira na statistiku, Edin Džeko i suigrači pokazali su da su sposobni natjecati se na najvišoj razini, pa se očekuje da će dobro parirati i Talijanima.
Talijani su favoriti na papiru, no ujedno imaju i velik pritisak jer su propustili posljednja dva Mundijala, u Rusiji i Kataru. Bez obzira na to što stadion Bilino polje neće biti pun zbog UEFA-ine kazne (očekuje se 9.000 umjesto 13.000 gledatelja), i dalje će domaćin imati glasnu potporu s tribina.
- Italija će u Zenicu doći kao veliki favorit. Mi imamo 90 minuta da pokažemo što možemo – rekao je 40-godišnji kapetan BiH Edin Džeko.
Talijanski izbornik Gennaro Gattuso, prošlosezonski trener splitskog Hajduka, ovako je najavio dvoboj u Zenici:
- Sad idemo igrati to finale. Znamo da je teško, ali bili smo toga svjesni i ranije. Pritisak kojeg mi imamo osjećat će i naši protivnici – poručio je Gattuso.
S pričom o pritisku slaže se i Dario Šimić, bivši hrvatski reprezentativac koji je najveći dio svoje igračke karijere proveo u talijanskim velikanima Interu (1999.–2002.) i Milanu (2002.–2008.).
- Velik je pritisak na njima uoči ove utakmice. Talijanska nogometna javnost već se dulje vrijeme bavi time što im se događa, nekada su bili nogometna velesila, imaju četiri naslova prvaka svijeta, a sada se bore da se uopće plasiraju na završni turnir. Traže se razlozi zašto se to događa, postavljaju se pitanja ima li liga previše stranih igrača, radi li se loše s mladim igračima... Teško im je prihvatiti da su tu gdje jesu – govori Dario Šimić.
Koliki bi udarac za Italiju bio da se po treći put zaredom ne uspije plasirati na Mundijal?
- Talijanski klupski nogomet je jedno, reprezentacija je drugo. Svijet će ići dalje, nogomet u Italiji neće stati ako se to dogodi, ali se zbog njih nadam da će ubuduće povlačiti neke poteze koji će ih vratiti tamo gdje su bili ranije... Italija i dalje ima dobrih igrača. Možda nisu prepoznatljivi kao prije, sad se možda moramo malo i pomučiti da ih „otkrijemo”, ali to je sve normalno. I drugi napreduju i poboljšali su se...
Što Azzurrima donosi izbornik Gattuso?
- Bio je velik igrač, u karijeri je osvojio sve živo, bio je i svjetski prvak s Italijom u Njemačkoj 2006. godine. Veliki je radnik bio kao igrač, takav je i kao trener. Vodio je odlične klubove, a u reprezentaciji se također dao sto posto. Vjerujem da su Gattusovim angažmanom željeli dobiti njegovu energiju i pobjednički mentalitet.
Koliko bi za BiH značio plasman na drugi Mundijal u povijesti?
- Bio bi to ogroman uspjeh koji bi im donio dodatno samopouzdanje i omogućio stvaranje reprezentacije koje će se drugi još više bojati. Znamo koje probleme ima Bosna i Hercegovina, ipak nije lako iz tri naroda napraviti momčad, ali pokazuju snagu i kvalitetu. Naravno da je Italija jača na papiru, lagani je favorit, ali znate i sami da se u 90 minuta svašta može dogoditi. Mislim da je sve otvoreno. Na Talijanima će biti veliki pritisak, oni ipak mogu puno više izgubiti – zaključio je Dario Šimić.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....