Navigation toggle

Iranski nogometaši pozdravljaju navijače nakon remija s Belgijom

 RICHARD HEATHCOTE Getty Images Via Afp
RUKOM NAPISALI PISMO

Pogledajte kakvu su poruku Iranci ostavili u svlačionici: ‘Hvala ti, Los Angelese, na gostoprimstvu...‘

‘Od drevne Perzije prije tisuću godina do civiliziranog Irana danas, duh Irana ostaje živ i nepokolebljiv‘, stoji u pismu
Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 22. lipanj 2026. 08:06

Dok na terenu bilježe dobre i pomalo neočekivane rezultate, iranska nogometna reprezentacija privlači veliku pozornost svjetskih medija zbog golemih logističkih prepreka s kojima se susreće na Svjetskom prvenstvu.

Nakon remija bez golova (0:0) protiv Belgije na SoFi Stadionu u Inglewoodu, Iranci su u svlačionici ostavili rukom pisanu poruku koja je brzo postala viralna. Zahvalili su Los Angelesu na gostoprimstvu i poručili da s ponosom napuštaju grad, unatoč rigoroznim mjerama koje im je nametnula američka vlada.

Zbog političkih napetosti i restrikcija vezanih uz njihov boravak u Sjedinjenim Američkim Državama, iranska reprezentacija uopće ne boravi u SAD-u. Njihova je baza smještena preko granice, u meksičkoj Tijuani, odakle su morali putovati u Los Angeles na obje dosadašnje utakmice u skupini G.

Osim napornog putovanja i stalnih graničnih provjera, dio stručnog stožera i dužnosnika iranskog saveza uopće nije dobio dopuštenje za ulazak u SAD. Američke vlasti kratko su poručile kako stalno evaluiraju protokole putovanja, dok se rasprave o ublažavanju mjera nastavljaju.

image

Mehdi Taremi i izbornik Amir Ghalenoei

PATRICK T. FALLON/AFP/PROFIMEDIA Patrick T. Fallon/afp/profimedia

Iranski izbornik Amir Ghalenoei nekoliko je puta javno kritizirao ove mjere, naglasivši da se njegova momčad bori s izazovima koje nijedna druga reprezentacija na turniru nije morala istrpjeti.

Unatoč svemu, iranski nogometaši odlučili su zadržati dostojanstvo. Nogometni savez Irana objavio je fotografiju pisma koje su igrači i stožer ostavili u svlačionici stadiona u Los Angelesu:

„Od drevne Perzije prije tisuću godina do civiliziranog Irana danas, duh Irana ostaje živ i nepokolebljiv. Hvala ti, Los Angelese, na gostoprimstvu. Stigli smo ponosno, natjecali se časno, a odlazimo dostojanstveno”, napisali su Iranci.

U pismu su također zahvalili tisućama iranskih navijača koji su im dali „srce, glas i dušu” s tribina, a poruku su zaključili pozivom na mir, poštovanje i prijateljstvo među svim narodima.

Osim toga, spomenuti su i hashtagovi #168 i #minab, koji se odnose na broj poginulih djevojčica u raketiranju škole u gradu Minabu krajem veljače, tijekom napada SAD-a i Izraela na Iran.

Nakon dramatičnih 2:2 protiv Novog Zelanda u prvom kolu, remi bez golova protiv favorizirane Belgije ostavio ih je u igri za povijesni prolazak u osminu finala.

Odluka o putniku u nokaut-fazu past će u Seattleu, gdje Iran u posljednjem kolu skupine igra protiv Egipta.

SP 2026 statistika
22. lipanj 2026 09:35