Navigation toggle
 RONALD GORSIC Cropix
VISAŠICE UŽIVALE

Nakon velikog boja svi su dobili fotografije s oduševljenima Ukrajinkom i Srpkinjom

Pobjednica Jaroslava Mahučih i drugoplasirana Angelina Topić su se na Zagrebačkim fontanama zadržale jako dugo nakon natjecanja u kojem su uživale zajedno s gledateljima
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 24. lipanj 2026. 21:28

Ukrajinske zastave na tribinama, Dragutin Topić koji "unezvjereno" kruži po travi oko zaletišta, podrška gledatelja za sve skakačice, natjecanje u kojem je odluka o pobjednici došla nakon taktičkog nadmudrivanja, prekrasno ozračje Zagrebačkih fontana...

Sve to donio je Zagreb City Challenge, ženski vis u okviru Hanžekovićeva memorijala održan podno Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Uz pobjedu Jaroslave Mahučih, svjetske rekorderke, aktualne olimpijske i europske prvakinje, negdašnje svjetske prvakinje koja je s 24 godine napravila baš sve moguće u ženskom visu. A sad ima i pobjedu iz Zagreba, tamo gdje su skakale i pobjeđivale gotovo sve najbolje svjetske visašice u posljednjih tridesetak godina.

- Bilo je prekrasno, vrijeme savršeno, navijači također, njima sam posebno zahvalna na podršci - rekla je Mahučih s peharom pobjednice u svojim rukama.

- Sad se jedino nadam da ću se vratiti sljedeće godine i pokazati više.

Nije Ukrajinka "rezala žile" zbog za nju skromnih 197 centimetara, koliko je u srijedu bilo dovoljno za pobjedu, ali da je bila zadovoljna - nije.

- Očito još nisam u formi za najbolje skokove, silno sam htjela ići preko dva metra, ali ako zbog nečega mogu biti zadovoljna, onda je to činjenica da sam preskočila 197 iz trećeg pokušaja, što pokazuje moj karakter.

Iako je u međuvremenu ostala sama jer Topić nije uspjela svladati 199 cm, Mahučih je podignula letvicu na 201. Kakav joj je osjećaj bio prilikom tri pokušaja preko te visine?

- Dobro sam se osjećala, mislila sam da imam tu visinu, ali nisam uspjela izvući ramena ni u jednom pokušaju. Kažem, još uvijek nisam u formi za najveće visine, sve mi govori da ću u nastavku sezone rasti, biti bolja.

Osvrnula se svjetska rekorderka i na kraće zaletište, odnosno podlogu...

- Meni nije smetalo jer moj zalet nije toliko dugačak kao nekim drugim curama. Što se tiče podloge, s njom sam zadovoljna, volim skakati na ovakvim platformama, imam osjećaj da mi to omogućuje bolje skokove.

S druge strane, Angelina Topić je ostala "kratka".

- Moj zalet je inače deset metara duži pa sam se morala prilagođavati, spuštati po nizbrdici na početku zaletišta. Ali u konačnici sam zadovoljna s natjecanjem, osjećala sam se sjajno, ozračje je bilo predivno, jedino nisam realizirala ono što znam da još imam u nogama - naglasit će mlada Srpkinja.

- Ovo mi je pokazalo da sam spremnija nego što sam mislila.

Puno je faktora utjecalo na njezino zadovoljstvo drugim mjestom i preskočenih 195.

- Ozračje je uvijek važan faktor u rezultatima, i danas je ono bilo idealno. Još smo skakali s glazbom, što obožavam, i to po vlastitom izboru. Definitivno je bilo drukčije, puno bolje nego prošle godine kad sam pobijedila u Zagrebu.

Taktičko propuštanje 197 nije donijelo željeni ishod?

- To smo (ona s ocem i trenerom Dragutinom, op. a.) još ujutro isplanirali kad smo vidjeli kako se diže letvica. Išli smo na poziciju, ne na rezultat, ali nisam uspjela na 199 - zaključila je Angelina Topić.

Dugo nakon natjecanja dvije najbolje visašice zagrebačkog mitinga ostale su na Fontanama, svi koji su zatražili fotografiju - bilo ih je jako puno - su je i dobili. Brojna djeca otišla su kućama s uspomenom za cijeli život, dok lijepe uspomene iz Zagreba nose i visašice...

24. lipanj 2026 21:28