Andrea Kimi Antonelli je došao do svoje prve pobjede u karijeri na VN Kine i tako postao drugi najmlađi pobjednik u povijesti sporta (19 godina i 202 dana) nakon Maxa Verstappena (18 godina i 224 dana). Talijan je sjajno iskoristio veliku borbu između dvojice vozača Ferrarija i svojeg momčadskog kolege Georgea Russella da otvori prednost i mirno utrku privede kraju. Russell je završio drugi, a Lewis Hamilton treći i tako došao do svog prvog postolja u Ferrariju u glavnoj utrci te prekinuo post bez postolja koji je trajao od VN Las Vegasa 2024. godine.
I prije samog starta ostali smo bez oba vozača McLarena, Oscara Piastrija i Landa Norrisa, koji nisu započeli utrku zbog različitih problema s bolidom. U subotnjim kvalifikacijama Antonelli je došao do svog prvog pole-positiona i postao najmlađi ikad, a mnogi su se pitali može li 19-godišnjak prvu startnu poziciju pretvoriti u pobjedu. Početak utrke ponovno je obilježio Ferrari koji je svojim raketnim startom odmah napao Mercedese, a Hamilton je preuzeo vodstvo.
Brzo je stigao odgovor Mercedesa, koji su bez većih problema prestigli Hamiltona i Charlesa Leclerca te vratili svoje vodstvo. Činilo se kako će Mercedes pobjeći, a onda je u 11. krugu Lance Stroll (Aston Martin) stao na stazi i izazvao sigurnosno vozilo. Svi su otišli na promjenu guma, a Ferrari je ponovno bio odličan na restartu i Hamilton kreće u lov na Antonellija.
Talijan se uspio obraniti, a onda je krenula velika borba trojca Hamilton, Leclerc i Russell. Zapravo, većinom je to bila borba dvojice Ferrarija koju je mudro promatrao na četvrtom mjestu Russell, a onda ih je nakon nekoliko krugova riješio jednog po jednog. Međutim, borba dvojice Ferrarija bila je vrlo žestoka i tvrda, nekoliko su se puta skoro sudarili, pa dok ih je Russell prošao, Antonelli je već pobjegao na više od sedam sekundi prednosti.
Borba Hamiltona i Leclerca nastavila se i nakon što ih je Russell prestigao; dvojac iz Ferrarija pobrinuo se da nam ni u jednom krugu utrke ne bude dosadno, a šefu momčadi Fredu Vasseuru je, vjerojatno, otpadala kosa s glave. Desetak krugova prije kraja nastavila se noćna mora Maxa Verstappena, koji nije ni završio utrku zbog problema s bolidom.
Na kraju utrke nije se puno toga događalo. Antonelli je imao manji srčani udar dva kruga prije kraja kada je zablokirao prednji desni kotač i kratko sišao sa staze, ali to ga nije koštalo pozicije, samo je izgubio dio prednosti koju je imao. Priču je nakon toga priveo kraju i došao do zaslužene pobjede. Treba spomenuti i sjajnu vožnju vozača Haasa Olivera Bearmana, koji je startao deseti i završio sjajni peti, a Carlos Sainz u Williamsu završio je deveti i, potpuno neočekivano, došao do prvih bodova sezone za Williams.
KIMI ANTONELLI JE DOŠAO DO SVOJE PRVE POBJEDE U KARIJERI!
56/56 Ulazimo u posljednji krug utrke. Antonelli grabi prema pobjedi, a jedina borba na stazi je ona za deveto mjesto između Sainza i Colapinta.
54/56 Antonelli je svojim navijačima dao mali srčani udar. Na kraju najdužeg pravca na stazi su mu se blokirali kotači pri kočenju, ali nije previše izgubio i dalje ima veliko vodstvo ispred Russella.
52/56 Nakon jedne vrlo događajne utrke, posljednjih 10 krugova mirno privodimo kraju. Nema događanja na stazi i Antonelli uvjerljivo grabi prema prvoj pobjedi u karijeri, a Hamilton prema svom prvom postolju za Ferrari i prvom još od 24. studenog 2024. godine.
49/56 Vrijedi spomenuti i sjajnu vožnju Olivera Bearmana koji je startao deseti i sada je peti. Sjajno je iskoristio veliku borbu u sredini poretka i odustajanja Verstappena i dvojice McLarena za novi sjajan rezultat za Haas.
46/55 Noćna mora Maxa Verstappena ove godine se nastavlja. Dobio je poruku iz momčadi da uspori i dovede bolid u boks.
44/56 Nakon velike drame koju su, većinom, režirali vozači Ferrarija sada su se malo umirila događanja na stazi. Antonellijevo vodstvo se malo mrvicu smanjilo na vrhu, ali jer je došao do prometa vozača koji zaostaju za cijeli krug. Ferrari je stao s međusobnim borbama i sada je daleko od Russella koji je drugi.
41/56 Javio se Leclerc preko radija i rekao: "Ovo je jako zabavna bitka." Samo dokaz da i vozači vole pravo, čvrsto utrkivanje kakvo su nam danas pružili on i Hamilton.
40/56 Leclerc i Hamilton su se pobrinuli da nam ne bude dosadno niti sekunde. Leclerc je vratio treće mjesto na stražnojoj ravnici, a Hamilton odmah odgovorio u prvom zavoju idućeg kruga.
37/56 Još jednom je zamalo došlo do dodira između Leclerca i Hamiltona. Malo se prekočio Monegažanin i skoro zabio u stražnji kraj bolida svog momčadskog kolege. Šefu momčadi Vasseuru bi mogla pasti i pokoja vlas koja mu je ostala na glavi.
35/56 Do 35. kruga stigli su bolidi Aston Martina. Stroll je odustao ranije, a sada je svoju utrku završio i Alonso. Vjerovali ili ne, to je napredak za Aston Martin.
Ferrariji su izgubili priključak za Russellom, ali njih dvojica nastavljaju svoju veliku borbu. Stvarno odlični, tvrdi, pravi trkaći obračuni.
31/56 Antonelli je savršeno iskoristio veliku borbu koja je trajala iza njegovih leđa i ima gotovo osam sekundi prednosti na vrhu. Russell se sada riješio dva Ferrarija, ali pitanje je ima li dovoljno tempa da stigne momčadskog kolegu.
29/56 Dva kruga je Russell pripremao napad na Leclerca, vjerojatno malo i napunio bateriju te dosta lako napao i prošao oba Ferrarija u rasponu od dva kruga.
27/56 Hamilton je gledao kako napasti Leclerca, a onda je to iskoristio Russell te ga napao i prošao, a Kimi Antonelli mirno vozi svoju utrku i pobjegao je na čak sedam sekundi prednosti!
26/56 Na istom mjestu gdje je izgubio poziciju dva kruga ranije Hamilton vraća mjesto od Leclerca, a on kao i Hamilton nekoliko zavoja kasnije vraća svoju poziciju. Velika borba dvojice Ferrarija, fantastično utrkivanje!
24/56 Odmah u idućem krugu Leclerc je napao i prošao svog momčadskog kolegu, a Hamilton mu je pokušao odgovoriti nekoliko zavoja kasnije i zamalo je došlo do dodira između dva Ferrarija!
23/56 Antonelli u vodstvu se malo odvojio, ali iza njegovih leđa Hamilton, Leclerc i Russell su jedan drugome točno iza leđa i pokriva ih samo jedna sekunda. Očekuje nas velika borba dvojice Ferrarija i vozača Mercedesa.
22/56 Russell pokušava pronaći put pokraj Leclerca, ali ovoga puta to nije tako jednostavno kao na početku utrke. Ferrari ovoga puta pruža puno veću borbu u obrani.
21/56 Čini se da su Mercedesi profunkcionirali nakon nekoliko krugova. Antonelli je pobjegao Hamiltonu na 1.3 sekunde prednosti, a Leclerc i Russell ih stižu obojicu.
20/56 U tom velikom petoboju na sredini poretka, Bearman je prošao momčadskog kolegu Ocona, malo nespretno pa su si nanijeli više štete nego koristi. Odmah iza njihovih leđa Verstappen je prošao Gaslyja.
19/56 Traje velika borba između Ocona i Colapinta za peto mjesto, a odmah iza njih su njihovi momčadski kolege Bearman i Gasly te Verstappen na svježim gumama.
17/56 Russell je prošao Colapinta i riješio 'promet' koji je nastao jer on i Ocon nisu promijenili gume tijekom sigurnosnog vozila. Mercedes, dva Ferrarija i Mercedes ponovno među prva četiri.
16/56 Ferrariji jure za Antonellijem, Hamilton je unutar sekunde zaostatka. Leclerc je odmah iza njega, a Russell se malo oporavio i vratio na peto mjesto.
15/56 Hamilton je jako raspoložen na ovom restartu, ekspresno je riješio Colapinta i Ocona i dolazi na drugo mjesto.
Russell pada u poretku, prošao ga je i Leclerc te javlja da nema gripa. Leclerc je odmah napao i prošao Ocona.
14/56 Antonelli je odjurio na restartu, Ocon je pokušao napasti Colapinta, ali bezuspješno.
Russell je napravio grešku iza leđa Ocona na kraju prvog sektora i to je odmah iskoristio Hamilton.
13/56 Sigurnosno vozilo će krajem ovog kruga napustiti stazu.
11/56 Sigurnosno vozilo je na stazi! Stroll nije mogao pomaknuti bolid, a ovo je bila savršena prilika u savršenom krugu za promjenu guma. Iskoristili su tu priliku svi osim Colapinta u Alpini i Ocona u Haasu.
10/56 Imamo prve odlaske u boks. Verstappen, Hadjar i Lawson su promijenili gume, a odmah nakon toga Stroll je stao na stazi kod prvog zavoja.
9/56 Lindblad je vidio Verstappena iza svojih leđa pa je odmah odlučio da mora napasti vozača ispred sebe koji je njegov momčadski kolega Lawson.
7/56 Nakon užasnog starta, Verstappen se oporavio do desetog mjesta i sada lovi novaka Lindblada. Na vrhu Antonelli je i dalje vodeći, Russell je 1.5 sekundi iza njega, a Hamilton je već na više od dvije sekunde zaostatka za Britancem na drugom mjestu.
5/56 Režija prikazuje snimke starta, a ona s bolida Maxa Verstappena je pomalo tragična jer je četverostruki prvak samo potonuo u poretku na startu.
4/56 Colapinto je napredovao šest mjesta od starta, Lawson sedam, a odlično je startao i Lindblad.
Albon, Bortoleto, Norris i Piastri nisu ni započeli utrku. Prava katastrofa za McLaren koji je ostao bez oba bolida.
4/56 Na istom mjestu kao krug ranije Leclerca, sada Russell prolazi i drugi bolid Ferrarija u rukama Hamiltona. Oba Ferrarija su 'pala' bez prave borbe i obrane pozicije.
3/56 Odmah na početku trećeg kruga u prvom zavoju Russell prolazi Leclerca i Mercedes uzvraća udarac Ferrariju nakon sjajnog starta talijanske momčadi.
2/56 Antonelli već u drugom krugu napada Hamiltona i vraća svoju prvu poziciju.
1/56 Počela je utrka u Kini! Ponovno odličan start Ferrarija stvara velike probleme Merceedsu! Lewis Hamilton preuzima vodstvo, Antonelli se uspio obraniti od Leclerca, a Russell je pao na četvrto mjesto.
Hadjar se izvrtio nakon dodira s Bearmanom, vrlo kaotičan start utrke koji je sjajno iskoristio Alonso da se popne na deseto mjesto!
8:00 Krenuo je krug za zagrijavanje! Nekoliko minuta nas dijeli od starta utrke.
Što se strategije tiče, bez iznenađenja na vrhu, svi startaju na medium (žutim) gumama.
7:54 Potpuni raspad u McLarenu! Bolid Oscara Piastrija je maknut sa startne pozicije i nije poznato hoće li uopće započeti utrku!
7:44 Važna informacija stiže iz Kine 15-ak minuta prije starta utrke. Drugu utrku zaredom jedan od McLarena neće biti na gridu tijekom starta. U Australiji se domaći heroj Oscar Piastri zabio u zid tijekom izlaska iz boksa, a u Kini Lando Norris neće zauzeti svoje startno mjesto zbog problema s elektronikom. Norris se sprema za utrku, tako da izgleda da su uspjeli resetirati bolid pa će Britanac dobiti priliku startati iz boksa.
⚠ GDJE GLEDATI?
Utrku možete gledati na RTL-u i streaming platformi Voyo.
Antonellijev krug vrijedan najbolje startne pozicije i rekorda:
Dosadašnji rekord za najmlađeg osvajača pole-positiona držao je legendarni Sebastian Vettel koji je tada imao 21 godinu i dva mjeseca, a njegov rekord je uvjerljivo srušio Antonelli s 19 godina i šest mjeseci.
Cijeli startni poredak:
Najavu piše: Daniel Vinković
Otvaranje sezone u Australiji donijelo nam je veliku borbu između Russella i Leclerca u uvodnim krugovima i nagovijestilo kako bi u novoj sezoni ponovno mogli imati borbu između Ferrarija i Mercedesa za sami vrh. Borba te dvije momčadi obilježila je drugu polovicu 2010-ih. Utrka u Melbourneu kao da nas je vratila desetak godina unazad, što se toga tiče, ali je donijela i novu generaciju bolida i utrkivanja.
Upravo je novi stil utrkivanja, koji puno ovisi o napunjenosti baterije, drastično podijelio mišljenja nakon prve utrke sezone, pa je većina željno iščekivala vidjeti kako će to izgledati u Kini. Unatoč velikoj borbi u otvaranju utrke, Mercedes je nakon strateške greške Ferrarija uvjerljivo slavio u Australiji, pobijedio je Russell, a talijanska momčad ima priliku za iskupljenje samo tjedan dana kasnije u Kini.
Druga utrka sezone donijela nam je prvu sprint utrku ove godine. Ponovno su Mercedesi bili daleko ispred svih u kvalifikacijama za sprint, te je ponovno raketni start Ferrarija uključio Talijane u borbu za pobjedu. Russell je na kraju odnio pobjedu, Leclerc je bio drugi, a Hamilton treći uz vrlo male zaostatke. Antonelli se nakon lošeg starta i kazne oporavio do petog mjesta.
Samo nešto više od tri sata nakon sprinta u subotu krenule su kvalifikacije za glavnu utrku. Do posljednjeg dijela kvalifikacija sve je bilo više-manje po očekivanjima, a onda je Russell stao nasred staze bez postavljenog vremena i izgledalo je da su kvalifikacije za njega gotove i da će startati deseti.
Međutim, ugasi-upali, jedan put, drugi put i bolid je proradio. Kao da popravljate ruter kod kuće. Russell se vratio do boksa i kasnije na stazu, ali unatoč tome što je pobijedio Ferrarije sa samo jednim postavljenim vremenom nije uspio pobijediti svog momčadskog kolegu Antonellija.
Talijan za volanom Mercedesa bio je najbrži u kvalifikacijama prvi puta u karijeri i postao je najmlađi osvajač pole-positiona u povijesti, društvo će mu u prvom redu praviti momčadski kolega Russell. Ipak, ovog puta je Ferrari imao nešto bolje kvalifikacije i zaključao je drugi startni red pa se može očekivati napad Leclerca i Hamiltona za vodstvo već u prvom zavoju zahvaljujući njihovim raketnim startovima.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....