Navigation toggle

Leon Šušnja

 BILDBYRAN/DDP USA/PROFIMEDIA Bildbyran/ddp Usa/profimedia
predzadnji ispit

Gdje gledati Hrvatska - Slovenija: naši ne ovise o sebi, neki strahuju od skandinavske kuhinje

Matošević otkrio kakvo je stanje kapetana i tvrdi: ‘Igramo odlično‘
Piše: Dražen Pinević iz MalmöaObjavljeno: 27. siječanj 2026. 06:47

U utorak igramo u 18 sati protiv Slovenije, u srijedu protiv Mađarske u isto vrijeme i nakon toga ćemo znati konačni rasplet skupine u Malmöu. Slovenija i Hrvatska u utakmicu ulaze s po 4 boda. Kako stvari stoje, to će biti utakmica za 3. mjesto, makar Slovenija ima, za razliku od nas, sve u svojim rukama, jer ako dobije i nas i Island do kraja, igrat će u polufinalu Eura.

Mi, nažalost, ne ovisimo sami o sebi, nego o Švedskoj i Islandu. Sada smo orijentirani na ono što možemo pokušati iskontrolirati, a to je odlazak na SP dogodine u Njemačku bez kvalifikacija. U tome moramo pronaći najveći motiv. To je jednostavno posao i jedan od ciljeva postavljenih uoči polaska na Euro.

Preživjeli su naši momci nedjelju, nije bila lagana. Valter Matošević, trener naših vratara, će reći:

- Nismo razmišljali o tome da Island dobije Švedsku, ali dogodilo se i mi na to utjecati ne možemo. Moramo se baviti svojim poslom.

Što mislite o komentarima o skandinavskoj kuhinji?

- Ne vjerujem da se na ovoj razini tako nešto može raditi. Imamo dvije utakmice, ja sam sportaš, vjerujem u ono što radimo. Hoće li nas Island i Švedska opet iznenaditi do kraja, ne znam.

Naš cilj je u prvom redu…

- Naš cilj je nastaviti pobjednički niz. Igramo odlično, rastemo. I Slovenija igra odlično na ovom Euru. S njima su utakmice uvijek tvrde, borbene, zanimljive, takva će sigurno biti i ova u utorak.

Možete li prokomentirati Sloveniju?

- Slovenija je jako nezgodna. Obranu drži Mačkovšek, jako dobra im je tranzicija. Brzi su s Jancom i Makucom, koji su igrači Barcelone, i tu nam prijeti najveća opasnost. Znaju što rade u svakom trenutku i, usprkos činjenici da su imali puno problema, odlično se u tome svemu snalaze.

Kako biste procijenili učinak naših vratara dosad?

- Paaa, dobro. Možda statistički to ne izgleda tako. Ali, obrana je fenomenalna na momente. No, vratari su tu bili kad god je trebalo.

Kakvo je stanje s kapetanom Martinovićem dan nakon Švicarske?

- Kapetan je odlično, igrao je kapetanski, na treningu je, mali bolovi postoje, ali to nije nešto protiv čega ne može.

Slovenski vratari na ovom Euru su novi, kako procjenjujete Baznika i Vujovića?

- Ja ih, iskreno, ne znam najbolje. Činjenica da brane u Njemačkoj i Francuskoj govori da su iskusni i da su vrijedni za svoj tim. Oni to pokazuju u svakoj utakmici, uvijek neki drugi.

Svaki će protivnik kao bolji dio našeg tima apostrofirati obranu. Ona nas je i protiv Švicarske izvlačila iz minusa. Leon Šušnja i Marko Mamić ključni su dio te priče.

- Imali smo problema, trebalo nam je vremena da se polovimo. Probali smo trenirati neke stvari, ali kada nema discipline u napadu, to postaje nebitno. Trebalo nam je vremena da to posložimo. Ako mogu reći, kada stanemo u 6-0, to izgleda jako dobro. Imali smo i neki kontinuitet u tome i to je bitno.

Zašto smo se mučili u uvodu sa Švicarskom?

- Psihološki je bilo loše, utjecalo je na nas to što se dogodilo uoči naše utakmice. Ali moramo živjeti s tim i nadati se, nikad ne znaš…

U tom razočaranju ne smijemo zaboraviti bitno…

- Svjetsko prvenstvo, mogućnost izravnog plasmana. To je detalj koji izmiče pažnji, ali je jako bitan. Ako ne odemo u polufinale, da bar idemo izravno na SP, to nam mora biti cilj.

Slovenija izgleda jako dobro na ovom Euru?

- Nije me ništa iznenadilo, imaju izostanaka, ali imaju slične tipove igrača pa se u sustavu ništa ne mijenja. Sigurno teška utakmica, ali možemo ih pobijediti. Možda čak i sa 6-0, da nemamo problem jedan na jedan u kojem su dosta jaki, ali vidjet ćemo, kako god – zaključio je Šušnja.

Ivano Pavlović je u ritmu toplo – hladno. Želja je još uvijek dominantna u njegovoj igri, a nekad to može biti i problem.

- Vidio sam da spominju Vardar, ali ništa od toga. Samo Zagreb, želim se dokazati i igrati ozbiljan rukomet. Želja me vuče, to je normalno, možda nekad i previše kada se moraš dokazati, ali polako ćemo, što se ono kaže, po redu.

Protiv Švicarske je ustupio mjesto Klarici.

- Nismo dobri bili na startu, ali smo se vratili brzo. Posebno su Šušnja i Mamić odigrali sjajno u sredini obrane.

Slovenija je sljedeći protivnik.

- Slovenija je jako dobra, igra jako dobro na ovom Euru. Janc je u ‘nenormalnoj‘ formi i to se jako vidi na njihovoj igri. Tu njihovu tranziciju s njim nam je najvažnije zaustaviti.

Malo klupa, malo tribina…

- Ovdje je samo bitan uspjeh reprezentacije. Ne razmišljam o tome da sam na tribini, samo o tome kako najbolje da pomognem momčadi.

Kako je živjeti s razmišljanjem da ne ovisimo sami o sebi čak i ako sve pobijedimo?

- Teško je izbiti iz glave da ne ovisiš sam o sebi, ali što da radimo. Moramo biti pozitivni, gledati sebe, a ne na stvari na koje ne možemo utjecati. Umor? Jest, pa još dvije utakmice u dva dana, ali je svima ovdje u Malmöu kao nama, pa i ne bih od toga radio neku posebnu temu.

Tin Lučin uz Srnu odrađuje svoj posao maksimalno, čak u oba pravca po potrebi, čak i kao srednji ako se za to ukaže prilika. Veliki je adut naše reprezentacije ovdje.

- Pobjeda protiv Švicarske bila je primarna. Malo smo bili nervozni nakon uvoda koji smo dobili, ali smo se brzo sabrali i do 15. minute to je već bila očekivana utakmica.

Slovenija će očekivano biti teži protivnik.

- Ozbiljna reprezentacija s ozbiljnom šansom za polufinale. Oni sve imaju u svojim rukama. Mi ćemo morati biti najbolji dosad da bismo tu utakmicu, koja je šesta u nizu, dobili. Slovenija je momčad koja ima sustav i nije se vidjelo nedostataka u smislu da im neki igrač nedostaje. To je dokaz da moramo biti najbolji mogući u tom trenutku. Odlično su se snašli u takvoj situaciji ovdje na Euru.

Kako je to igrati, a znaš da neće biti dovoljno za konačni cilj?

- Nije teško, jer smo na Euru. Imamo svoj cilj, a on je plasirati se na SP izravno. Mi se ne bavimo kalkulacijama, gledamo svoj dio posla.

Kad je Veron Načinović pravi, lakše nam je igrati. Nismo ga još uvijek dobili u punom profilu kao u Kielu, ali moramo nastaviti biti dosljedni, jer je potencijal s kojim treba možda malo više strpljenja nego s nekim drugima.

Pristojno je bilo protiv Švicarske?

- Nije nam pala motivacija i to je izgledalo dobro. Morao je izbornik reagirati na početku i to je bio logičan potez koji nas je smirio. Bio je malo ljut, istina, ali prošlo je. Bitno da smo dobro reagirali.

Pobjede se nižu, ali optimizam se smanjuje.

- Svaka je utakmica za nas finale, znali smo to i prije drugog kruga. Možemo svakoga pobijediti i tako razmišljamo. Hrvatska može bolje uvijek, u to sam uvjeren.

Slovenija će biti najteži protivnik u drugom krugu?

- Slovenija je imala dosta problema, dosta su promijenili tim, ali igraju dosta brže s Jancom na beku i imaju dvije opcije u obrani koje izgledaju dobro. Mogu biti jako nezgodni ako im se da prilika da to pokažu.

Kako god, ne ovisimo sami o sebi, ali oni da?

- Sami o sebi ne ovisimo, to nije lijepo za čuti, ali borimo se za sebe i Hrvatsku i dajemo sve od sebe. I Slovenija razmišlja isto.

Kada biste rekli da će netko popustiti, biste li to rekli za Island ili Švedsku?

- Teško mi je to reći, ali mogle bi obje momčadi, kako su u nekim trenucima izgledale.

Koliko ste vi zadovoljni Eurom?

- Zadovoljan sam, malo mi je drugačije nego u klubu, ali prilagođavam se, dajem svoj maksimum, to je najvažnije – zaključio je Načinović.

Hrvatska – Slovenija (utorak 18.00 RTL)

MALMÖ Arena

HRVATSKA: Kuzmanović – D. Mandić, Šoštarić – Načinović – Srna, Cindrić, Martinović.

Klupa: Slavić (M. Mandić), Jelinić, Glavaš, Šušnja, Raužan (Šimić), Lučin, Mamić (Ćeško, Pavlović), Maraš, Klarica.

Izbornik Dagur Sigurdsson

SLOVENIJA: Baznik – Slatinek Jovičić, Novak – Horžen – Mačkovšek, D. Makuc, Janc.

Klupa: Vujović, Kodrin, Cokan, Žabić, Suholežnik, A. Makuc, Henigman, Tajnik, Grmšek.

Izbornik Uroš Zorman

Tablice omogućuje Sofascore
Standings provided by SofaScore LiveScore
22. svibanj 2026 05:28