Hrvatska pobjeđuje na svjetskom prvenstvu i to tako da za nama ostaje samo prašina od finog pijeska. Naime, možda nisu svi upućeni, ali nije baš da se svjetsko prvenstvo igra samo u nogometu i u Sjevernoj Americi. Ima toga ponešto i kod nas, na "zagrebačkoj plavoj obali", uz jezero Jarun. Tamošnji pijesak gaze, mreže rešetaju, nadmeću se najbolji od najboljih na svijetu. U rukometu na pijesku.
Hrvatska i naš glavni grad od utorka, 23. lipnja pa sve do konca tjedna, odnosno nedjelje, 28. ovog mjeseca domaćin je 12. seniorskog Svjetskog prvenstva u rukometu na pijesku, u obje konkurencije, ženskoj i muškoj. Sport je to u kojoj hrvatske reprezentacije redovito ubiru medalje, bilo da je riječ o MI, EP, SP. Na svjetskim prvenstvima je Hrvatska dosad osvojila 4 zlata, 2 srebra i 1 broncu. Dakle, 7 medalja na dosadašnjih 11 prvenstava. Na posljednja dva (u Grčkoj 2022. i Kini 2024.) zlato!
Djevojaka glede, dosad jedna medalja, ali ta jedna je odmah bila zlatna, 2008. u španjolskom Cadizu. Ovo je pak prvi put da je Hrvatska domaćin globalnog "summita" najboljih. U Zagrebu se nalaze ukupno 32 reprezentacije (po 16 ženskih odnosno muških).
Naša muška reprezentacija se nalazi u skupini s momčadima Omana, Australije i Francuske; dok su djevojke u društvu Portorika, Cookovog otočja i Španjolske. Po tri najbolje reprezentacije iz svake skupine plasirat će se u daljnje natjecanje. U tom su pogledu, Hrvatice i Hrvati već učinili prve značajne korake.
Damama dajemo prednost. Hrvatice su svladale u prvoj utakmici u skupini Portoriko 2-0 (17:16, 16:12). Portorikanke kojima je ovo tek drugo svjetsko prvenstvo, na prethodnom su bile posljednje, ali u minule dvije godine očito su solidno napredovale jer su napravile probleme Hrvatskoj. Tijekom većeg dijela prvog seta Portoriko je bio u prednosti, te su ulaskom u posljednju minutu voile čak 16:12, da bi u desetak sekundi Hrvatska postigla dva gola za smanjenje zaostatka (16:14 za Portoriko), da bi u daljnjih 20-ak sekundi postigle i još dva gola. Pomalo nestvarno, 16:15 ili tri gola u pola minute. Točno 23 sekunde do kraja, zatražena je minuta odmora od gostujuće klupe. Portorikanke su zapucale prema našem golu, vratarka Lena Dunderović je obranila, a kako je bilo još 12 sekundi do isteka vremena, sada je Hrvatska zatražila minutu odmora za dogovor uoči posljednjeg napada. Dogovor koji je "upalio" jer je Dora Štrk nekoliko sekundi do kraja pogodila za izjednačenje i "odvlačenje" utakmice u borbu za "zlatni gol". Gol vrijedan "zlata" odnosno dobivenog seta priskrbila nam je Anja Vida Lukšić.
U drugom setu je srećom izostala takva drama, te je Hrvatska taj dio igre dobila 16:12 ili za ukupnih 2-0. Dora Štrk je postigla 14 golova, a Lara Miholić 12.
U muškoj konkurenciji, aktualni dvostruki uzastopni svjetski prvaci nisu imali problema s momčadi Sultanata Oman. To je država koja je, ako ju ne znate zemljopisno locirati, na istočnom dijelu Arapskog poluotoku i zapravo južna obala u posljednje vrijeme silno spominjanog Hormuškog prolaza. Kroz taj prolaza brodovi rijetko ili nikao ne prolaze zadnje vrijeme, ali kroz omansku obranu su hrvatske lopte prolazile dosta često. Na koncu, laganih 2-0 (15:12 i 12:6). Kapetan reprezentacije Ivan Jukić je postigao 16 golova, dok je vratar Luka Baković skupio 15 obrana.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....