
"Riba dinosaur" za koju se vjerovalo da je nestala s lica Zemlje prije otprilike 70 milijuna godina "vratila se iz mrtvih" kako bi se otkrila podvodnim istraživačima, po svemu sudeći pionirima velikog otkrića u arhipelagu Maluku u Indoneziji.
Ovaj živi fosil prvi je put snimljen kamerom, u svom staništu, živ, piše portal Oceanographic.
Čast otkrića pripala je podvodnom fotografu i istraživaču Alexisu Chappuisu iz ekspedicije UNSEEN, kojem se sada pripisuju prve slike ove vrste - indonezijskog celakanta (Latimeria menadoensis) - koje su ronioci ikada snimili u njegovom prirodnom staništu, oko 145 metara ispod površine vode.
"Riba dinosaur smatrala se izumrlom sve do 1938. godine, kada je otkriven primjerak uz obalu Južne Afrike. Njezino tadašnje otkriće smatrano je jednim od od najvećih prirodoslovnim otkrićima 20 . stoljeća", piše Oceanographic.
No, ove snimke koje je zabilježio ronilac i istraživač Alexis Chappuis predstavljaju povijesni trenutak, jer se prvi put uspjelo dokumentirati živi primjerak indonezijskog celakanta u prirodnom okruženju što nije bilo ni malo lako.
Za samo nekoliko sati na nevjerojatnim dubinama od gotovo 150 metara roniocima je bilo potrebno čak nekoliko sati dekompresije. No sav trud se, izgleda, itekako isplatio. Ovo je samo dokaz da je ocean, za sve nas, jedan veliki, nepregledni misterij.
Komentari
2