BIOM ISTRAŽIO

Zašto se nigdje u zemlji ne može kupiti bezolovna sačma, a za dogodine će ona biti jedina legalna?

Tijekom pregledavanja ponude olovne sačme u online trgovinama primijećen je manjak informacija o toksičnosti olova

Ilustracija

 Srdjan Vrancic/Cropix

Udruga BIOM objavila je kako će 15. veljače 2023. u Hrvatskoj će stupiti na snagu zabrana korištenja i nošenja sačme koja sadržava olovo u močvarnim područjima ili unutar 100 metara od njih. Ova promjena donosi se na razini cijele Europe, a ako bude uspješno provedena, spašavat će milijune ptica i cijeli ekosustav od trovanja olovom. Provjerili su zato dostupnost bezolovnih zamjena na tržištu i žele li lovci prijeći na bezolovne alternative.

U studenom prošle godine proveli su analizu dostupnosti bezolovne sačme za lov ptica močvarica na hrvatskom tržištu. Utvrđeno je da je bezolovna sačma za lov ptica močvarica na hrvatskom tržištu – nedostupna. Trgovci naglašavaju da nema potražnje za ovim tipom streljiva, no većina trgovaca ujedno je izrazila spremnost za naručivanje bezolovne sačme, ako bude potražnje za takvim proizvodima. No, više njih je izjavilo i da postoji problem nezainteresiranosti i neosviještenosti ključnih skupina o bezolovnom streljivu te smatraju kako se na tom problemu u Hrvatskoj premalo radi.

Tijekom pregledavanja ponude olovne sačme u online trgovinama primijećen je manjak informacija o toksičnosti olova kao i o postojećoj zabrani korištenja olovne sačme u močvarnim područjima. Takve bi informacije, međutim, trebale biti obavezne s ciljem zaštite kupaca.

Manjak potražnje i ponude bezolovne sačme mogao bi biti ključan problem u tranziciji prema netoksičnim alternativama olovnoj sačmi.

Proces postupnog ukidanja uporabe olovne sačme u močvarnim područjima traje u Hrvatskoj još od 2000. godine kad je potpisan Sporazum o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica (AEWA). Hrvatska je 2008. donijela akcijski plan zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti kojim se obvezala na postupno smanjenje te prestanak uporabe olovne sačme u močvarama i drugim plitkim vodenim površinama. Zabrana korištenja olovne sačme na močvarnim područjima stupila je na snagu 2013. godine s danom hrvatskog ulaska u EU. U veljači 2021. završio je proces donošenja zabrane na razini cijele Europske unije, te je započeo 24-mjesečni prijelazni rok nakon kojeg će biti kažnjivo posjedovanje i korištenje olovne sačme na močvarnim područjima i 100 metara od njih.

- Hrvatska mora uvesti kazne koje su učinkovite, primjerene i odvraćajuće - poručuju iz BIOM-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. svibanj 2024 23:57