Nakon vala razbojništava u pošte i banke u metropoli, pljačkaši željni novca sasvim su se (ne)očekivano usmjerili na institucije gdje se “vrti” novac i koje imaju slabu ili gotovo nikakvu zaštitu.
Da je razbojnicima pomno planiranje upalilo i da im se itekako isplatilo, svjedoči oružani prepad u Centar za korisnike Zagrebačkog holdinga pred sam kraj radnog vremena, u kojem je jedina zaštita - zaštitar bez oružja zaposlen formalno u Robnim terminalima. Vrtoglavih 800 tisuća kuna u vrećama koje je trebala u blindiranom kombiju do trezora odvesti zaštitarska služba Sokol Marić, gledajući iz perspektive običnog građanina, kao da je bilo servirano na pladnju u srijedu oko 18.30 sati.
Imali i pomagača
Trojica maskiranih i dobro informiranih razbojnika ušetala su u Holdingovu poslovnicu naoružana do zuba. Odmah su se okomili na 53-godišnjeg zaštitara kojeg su odgurnuli i lakše ozlijedili. U tom trenutku, osim golorukog čuvara, u poslovnici je bilo devet djelatnika u dobi od 35 do 62 godine te nekoliko stranaka. Na očigled prestravljenih ljudi, razbojnici su proveli lopovski naum u djelo uz prijetnju da legnu na pod i da predaju novac. Upućeni u problematiku kažu da su lopovi u navedenoj poslovnici Holdinga bili sigurno nekoliko puta u izvidnici prije nego što su krenuli u oružani prepad s obzirom na samouvjereno snalaženje tijekom dvominutnog terora. Već pripremljen novac za transport do trezora razbojnicima je samo olakšao pljačku. S plijenom su se razbježali u noć, i to prema stražnjoj strani zgrade, gdje su se izgubili u nekoj od susjednih uličica u kojima ih je, najvjerojatnije, čekao četvrti pomagač u vozilu.
Istražitelji su na sto muka. Osim što intenzivno pokušavaju locirati nadzorne kamere na okolnim objektima kako bi putem snimki rekonstruirali tijek bijega, ujedno obavljaju razgovore sa zaposlenicima Holdinga koji su se, oči u oči, našli s naoružanom bandom. Ništa se ne prepušta slučaju jer je važan svaki detalj, a kako neslužbeno doznajemo, istražuje se i tko je sve u Holdingu dobio ili dao otkaz ili pokazao nezadovoljstvo. Cilj je, naime, otkloniti eventualne sumnje o možebitnoj krtici koja je razbojnike servisirala korisnim informacijama od loše zaštite, preko datuma kad je u poslovnici velika količina gotovine pa sve do rasporeda odvoza novca.
Zakon je jasan
Zakon o zaštiti novčarskih institucija je jasan. Pod točkom 14. članka 7. stoji kako se “objekti pravnih osoba i obrta koji obavljaju novčarsko poslovanje putem uplatno-isplatnih transakcija gotovim novcem, štite osnovnim mjerama zaštite”. Pod tim se podrazumijeva protuprepadni sustav s centraliziranom dojavom i alarmom te spajanje na vanjske sirene s bljeskalicama, neprekidan videonadzor unutar i izvan objekta sa zapisom u digitalnom obliku, pohranom dnevnog manipulativnog novca u ladice ili kase s mehaničkim otvaranjem te pohrana novca iznad blagajničkog maksimuma u sefove s vremenskom odgodom otvaranja.
Što sve od toga ima ili nema Holding i je li obavljen inspekcijski nadzor, od PU zagrebačke, čiji bi Sektor za inspekcijske poslove trebao biti nadležan za provođenje istih, nismo dobili odgovor.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....