VISOKI RIZIK

ISTRAŽIVANJE THE ECONOMISTA Hrvatskoj u 2014. godini prijeti velika opasnost od društvenih nemira

Prema istraživanju The Economista Hrvatska se našla među državama s visokim rizikom od društvenih nemira tijekom sljedeće godine.
Zagreb, 280211. Novi prosvjed facebook grupe kojemu je cilj rusenje vlade. Nakon okupljanja na Cvjetnom trgu prosvjednici su se uputili prema sredisnjici HDZ-a na Trgu zrtava fasizma a zatim do NSK gdje se nalazi predsjednica vlade Jadranka Kosor na dodjeli Zlatne kune.Na fotografiji: policija ispred NSK.Foto: Davor Pongracic / CROPIX
 Davor Pongracic / CROPIX

Hrvatska je među zemljama u kojima se predviđa visoki rizik od društvenih nemira 2014. godine, objavio je u ponedjeljak The Economist u svom istraživanju provedenom u 150 zemalja svijeta.

Procjenu rizika od društvenih nemira izrađuje The Economist Intelligence Unit (EIU). Procjene ovise o nekoliko čimbenika, od kojih je najvažnija trenutna gospodarska situacija, a promatra se i stabilnost institucija i aktualne vlasti. Prema procjeni, 65 zemalja (odnosno 42 posto od 150) imat će visok ili vrlo visok rizik od izbijanja društvenih nemira 2014. Posebice će ranjivi biti Bliski istok i sjeverna Afrika te južna Europa i Balkan.

U skupini visokog rizika zajedno s Hrvatskom su također Španjolska, Portugal, Bugarska, Rumunjska, Cipar, Makedonija, Albanija, Bjelorusija, Moldavija, Brazil, Turska, Ukrajina, Jordan, Maroko, Burkina Faso, Kambodža, Kamerun, Haiti, Iran.

Kako navodi EIU, u posljednjih 12 mjeseci izbili su prosvjedi u Ukrajini, Bugarskoj, Brazilu, Argentini, Meksiku, Tunisu, Egiptu i Turskoj. Čak su i Japan i Singapur zabilježili ulične prosvjede. Socijalna nejednakost i političko nezadovoljstvo naveli su građane na okupljanja, a u vrijeme pametnih telefona lakše je nego ikad koordinirati prosvjede.

"Pad prihoda i visoku nezaposlenost ne prate uvijek nemiri. Samo kada ekonomske probleme prate drugi elementi ranjivosti postoji visoki rizik od nestabilnosti", rekao je Laza Kekić iz EIU-a. Dodao je da takvi čimbenici uključuju nejednakost u prihodima, nisku razinu socijalne zaštite, etničke napetosti i povijest nemira.

"U posljednje vrijeme izgleda da je u izazivanju nemira posebice važan pad povjerenja u vlasti i institucije: kriza demokracije", istaknuo je.

Među zemljama s najvećim rizikom od društvenih nemira sljedeće godine su BiH, Grčka, Egipat, Libija, Sirija, Irak, Venezuela, Libanon, Sudan, Argentina i Bolivija.

Austrija, Danska, Luksemburg, Norveška i Švicarska i Japan su zemlje koje, prema procjenama The Economista, imaju vrlo mali rizik, dok su u skupinu zemalja s malim rizikom svrstani SAD, Njemačka, Finska, Švedska, Slovačka, Poljska, Češka, Australija, Island i Novi Zeland.

Najviše je zemalja u skupini srednjeg rizika, a među njima su hrvatski susjedi - Slovenija, Srbija, Mađarska, Italija - te Belgija, Britanija, Francuska, Estonija, Litva, Latvija, Nizozemska, Irska, Rusija i Izrael.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. svibanj 2024 04:49