ŠEF MOL-a NA TJERALICI

MOL BIJESAN ZBOG HERNADIJA 'Spasili smo Inu i uložili 3milijarde eura. Ovo je nezakonito'

ZAGREB - Slučaj Ina-MOL više nije isključivo pitanje poslovnih nesuglasica između vlasnika, radi se o 'sumnjivim i nezakonitim postupcima", objavila je mađarska vlada u srijedu, dodavši da će protiv takvih postupaka protivnih vladavini prava uvijek dignuti glas, osobito ako je njima pogođena neka mađarska kompanija.

ZSOLT HERNANDI NA INTERPOLOVOJ TJERALICI 'Ako imate bilo kakvu informaciju, javite nam'

Pošto su hrvatske vlasti raspisale crvenu Interpolovu međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem, mađarska vlada planira pravni odgovor na slučaj MOL-Ina i najavljuje mogućnost prodaje Ininih dionica.

MAĐARI MOL-u NAKON TJERALICE ZA HERNADIJEM 'Pripremite sve za prodaju Ine'

Mađarska vlada drži kako država ima pravo odlučiti hoće li ostati vlasnicom.

- I u Mađarskoj ima sličnih slučajeva u kojima država isplati ranije ulagače, ali ima načina da se to odradi tako da bude prihvatljivo za sve. Postoji i civiliziran rastanak - kaže se u vladinu priopćenju.

- Neprihvatljivo je prvo javnim natječajem odabrati strateškoga partnera koji se zatim upusti u znatna ulaganja i spasi hrvatsku tvrtku Inu u krizi, a onda tom partneru zaprijetiti neekonomskim mjerama i pokušati vratiti nadzor nad Inom bez isplate - kaže se u priopćenju.

MOL je ispunio sve ugovorne obveze u odnosu na Hrvatsku i uložio gotovo tri milijarde eura. Nasuprot tome, kaže se priopćenju mađarske vlade, Hrvatska svoje ugovorne obveze nije ispunila.

Uz to što planira pravni odgovor na slučaj MOL-Ina i najavljuje mogućnost prodaje Ininih dionica, vlada je otkazala je i sudjelovanje ministra vanjskih poslova Janosa Martonyia na Croatia Forumu o energetskoj sigurnosti koji počinje u četvrtaku u Dubrovnik, objavio je u srijedu mađarski MTI.

- Stalna politička kampanja protiv MOL-a u Hrvatskoj, javne prijetnje hrvatskoga ministra financija (Slavka Linića) protiv najvećega ulagača u toj zemlji, te postupci hrvatskih pravosudnih tijela protiv nekih direktora MOL-a upućuju na to da se služe sredstvima izvan ekonomske sfere za vršenje pritiska - priopćio je ured za odnose s javnošću mađarske vlade.

- Te su metode neprihvatljive u Europskoj uniji. Mađarska to ne može dopustiti, a da ne reagira - dodaje se.

Vlada je dala nalog upravi MOL-a da napravi reviziju portfelja te kompanije i ako je potrebno, pripremi nužne korake za prodaju Ininih dionica. Ministarstvo pravosuđa i uprava nacionalne agencije za upravljanje imovinom koja upravlja dionicama MOL-a u državnom vlasništvu ispitat će mogućnost građanskog i kaznenog progona u vezi s optužbama protiv Mađarske i MOL-a u slučaju Ina-MOL.

Hrvatska Vlada ne želi komentirati poteze mađarske vlade, a vezano za današnje priopćenje iz MOL-a poručuje da izvršna vlast nema utjecaja na pravosudna tijela.

Do reakcije mađarske vlade došlo je kad su hrvatske vlasti raspisale crvenu Interpolovu međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem pošto je Mađarska odbila uručiti mu poziv za ispitivanje u Hrvatskoj.

Hrvatsko pravosuđe sumnjiči Hernadija da je s deset milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi upravljačka prava hrvatske kompanije Ine prepustio MOL-u, a zbog čega je Sanader lani prvostupanjskom presudom osuđen na deset godina zatvora.

MOL ima 49,1 posto udjela Ine, a hrvatska Vlada 44,84 posto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. svibanj 2024 08:15