ŠTO SE SVE PROMIJENILO

NAJVEĆA PROMJENA KOJU DONOSI NOVI ZAKON O HRVATSKIM BRANITELJIMA 'Branitelje želimo potaknuti na rad, pa će uz mirovinu moći i raditi...'

 CROPIX

- Proračun Ministarstva branitelja se zbog novog Zakona o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji više neće morati povećavati, ostat će na oko 1,3 milijarde kuna - najavljuje Ivica Akmadža, načelnik sektora za upravno-pravne poslove u Ministarstvu hrvatskih branitelja odgovarajući na prozivke iz redova oporbe da će se zbog novog zakona od 2018. do 2025. godine izdvajanja za branitelje povećati za 3,7 milijardi kuna.

- U prosjeku bi to po godini bilo povećanje od oko 450 milijuna kuna - ističe načelnik Akmadža. Novim zakonom će se braniteljima, među ostalim, omogućiti novčana naknada za nezaposlene, otvorit će se rokovi za priznanje statusa hrvatskog branitelja i statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida po osnovi bolesti, povećat će se osnovica najniže mirovine te će se pokušati u sljedećih godinu dana stambeno zbrinuti oko tisuću branitelja.

Povratak naknade

Novim zakonom uvodi se naknada za nezaposlene branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji uz ispunjenje imovinskog i dohodovnog cenzusa određenog Zakonom i pravilnikom, a 2018. godine to će stajati 104 milijuna kuna - kaže načelnik Akmadža. Nezaposleni branitelji opet će primati mjesečni iznos od 1097 kuna na koji će se korisnicima isplaćivati i dodatnih 30 lipa po danu provedenom u borbenom sektoru. Dakle, ako je netko bio sto dana u borbenom sektoru, na iznos od 1097 dodat će mu se još 30 kuna.

Na novom zakonu, kaže, radilo se gotovo dvije godine, a ključni problemi zbog kojih se išlo u izradu novog zakona su: zatvoren rok za ostvarivanje statusa HRVI iz Domovinskog rata po osnovi bolesti (2006.) i statusa hrvatskog branitelja (2009.), disperziranost statusnih i materijalnih prava, nezaposlenost, nedovoljna zdravstvena skrb, ukinuta opskrbnina, dugotrajnost stambenog zbrinjavanja...

Zakonom se, navodi načelnik Akmadža, korisnicima s najnižom mirovinom povećava osnovica, i to za 50 lipa također ovisno od broju dana provedenih u borbenom sektoru. Primjerice, ako netko prima najnižu mirovinu od 2500 kuna, na to će mu se još isplatiti iznos ovisan o broju dana provedenih u borbenom sektoru. Ako je korisnik, primjerice, u ratu proveo sto dana, taj iznos će mu se povećati za 50 kuna, a ako je bio u ratu oko 2000 dana, onda će taj iznos rasti i do tisuću kuna. Međutim, napominjemo da je riječ samo o korisnicima koji primaju najniže mirovine. Također, zakonom je predviđeno da se dob za odlazak u starosnu mirovinu snižava.

- Za četiri mjeseca ako je u borbenom sektoru korisnik sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci te za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta ako je u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci - navodi načelnik Akmadža. Novim se zakonom, ističe načelnik Akmadža, želi branitelje potaknuti na rad, stoga će se omogućiti rad uz starosnu mirovinu, i to do polovice radnog vremena bez obustave ili smanjenja mirovine. Rad uz mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti na puno radno vrijeme bit će moguć uz smanjenje mirovine za 1/3.

Olakšice za tvrtke

- Ovim zakonom omogućit će se rad uz invalidsku mirovinu zbog gubitka radne sposobnosti, moći će se raditi manje od 3,5 sati dnevno bez obustave ili smanjenja mirovine - kaže načelnik Akmadža.

- Uvodi se i porezna olakšica za poslodavce koji zaposle djecu smrtno stradalih ili nestalih branitelja, i to tako da će plaćati samo doprinose za mirovinsko, odnosno bit će oslobođeni doprinosa za zdravstveno osiguranje - objašnjava načelnik Akmadža. Za razliku od važećeg zakona kojim prava pripadnika HVO-a uopće nisu regulirana, novim zakonom su za njih i članove njihovih obitelji predviđena nova prava iz mirovinskog osiguranja. Novi zakon predviđa osnaživanje područnih jedinica Ministarstva branitelja.

- Ministarstvo dolazi braniteljima, a ne obrnuto - kaže načelnik Akmadža koji ističe da imaju u planu otvaranje ureda po županijama i gradovima. Za provedbu Zakona 2018. godine potrebno je, naime, dodatnih 219,2 milijuna kuna na poziciji Ministarstva hrvatskih branitelja, a na pozicijama Ministarstva rada i mirovinskog sustava planirano je dodatnih 64 milijuna kuna. Prema projekcijama će se za mirovine hrvatskih branitelja 2025. godine prema novom zakonu izdvojiti 8,3 milijarde kuna, dok bi prema dosadašnjem zakonu to bi bio iznos od 7,4 milijarde kuna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 06:03