GOLEM PREVID

Roditelji malodobnog djeteta dobili šokantnu iskaznicu: ‘Mene je to zgrozilo, pa moja curica je potpuno zdrava!‘

Početkom godine počelo je izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom. Ono, međutim, ne ide glatko

Hrvatska je prva zemlja Europske unije koja provodi ovaj projekt, i to u partnerstvu Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Agencije za komercijalnu djelatnost (AKD)

 Vlado Kos/Cropix

Prije nešto više od dva mjeseca na kućnu adresu obitelji Zgurić stigla je iskaznica za osobe s invaliditetom, javlja Nova TV. S fotografijom i imenom njihova malodobnog djeteta. "Pravo na besplatni prijevoz svim trajektnim linijama i pravo na povlaštenu željezničku putničku kartu. Ja se pitam na temelju čega", rekao je Alen Zgurić.

Naime, njihova osmogodišnja djevojčica nema utvrđen invaliditet. "Mene je to toliko zgrozilo, užasno da netko koristi podatke mog djeteta. S kojim pravom?", rekla je Jasmina Zgurić. S druge strane oni kojima su ta prava potrebna nisu dobili ono što im pripada. "To je veliki fijasko, to je apsolutno veliki fijasko", rekla je Petra Božić, majka djeteta s autizmom.

Početkom godine počelo je izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom. Isprava je to koja služi kao dokaz invaliditeta, ali i omogućava pristup pravima u četiri područja - željezničkom i pomorskom putničkom prijevozu, pri korištenju autocesta i uporabi javnih cesta. Također se izdaje i parkirališna karta. Projekt je to financiran sredstvima EU-a. Hrvatska je prva zemlja Europske unije koja provodi ovaj projekt, i to u partnerstvu Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Agencije za komercijalnu djelatnost (AKD). Osobe s invaliditetom upisane su u registar. AKD dohvaća podatke i automatizmom izdaje iskaznice svima koji na to imaju pravo.

I dok su početkom godine osobama s invaliditetom stizale iskaznice, počele su ih primati i osobe koje to nisu. "Mi samo želimo znati kako je to došlo u registar i ne želimo da se dijete vodi pod invaliditetom", rekla je Jasmina Zgurić.

Svaka osoba koja se nalazi u registru mora biti vještačena. Zavod za vještačenje potom automatski šalje nalaz u registar koji vodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo. "Registar OSI funkcionira u skladu sa zakonom. Postoje točno dijelovi zakona koji predviđaju tko je osoba koje OSI ulaze u registar i moraju se vještačiti, tako da je svih ovih 620.000 osoba vještačeno", rekao je doc. dr. sc. Tomislav Benjak iz Odjela za zaštitu zdravlja vulnerabilnih skupina Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Dijete Zgurićevih prije sedam je godina, još kao beba, doista bilo vještačeno i tada su Zgurići dobili pravo na uvećani dječji doplatak jer je dijete počelo hodati prije nego puzati, pa je moralo na rehabilitacije. Pretpostavljaju da je njihovo dijete zbog vještačenja tada upisano u registar. Apsurdno je to da su Zgurići pravo na uvećani doplatak izgubili jer je utvrđeno da je njihovo dijete rehabilitirano. "Dijete je zdravo sto posto. Bavi se sportom, odličan je sportaš, odličan učenik, motoričke sposobnosti iznad prosjeka, tako da ne vidim osobu s invaliditetom u ovom slučaju", rekao je Alen Zgurić Novoj TV te dodao da imaju potvrdu da je to zaista tako.

Prema zakonu o registru, Zavod za vještačenje obvezan je po službenoj dužnosti unijeti svaku promjenu podataka u svoju evidenciju, a točnost upisa podataka provjerava Hrvatski zavod za javno zdravstvo. "To je vjerojatno neki izolirani slučaj koji bismo deaktivirali da smo to dobili", rekao je Tomislav Benjak.

Ista prava koja su Alen i Jasmina Zgurić dobili za svoje zdravo dijete dobila je i Petra Božić za svoju četverogodišnju kćer Emu. Dobili su besplatan prijevoz, ali ne i znak pristupačnosti. Dijete je to s težim oblikom invaliditeta koje zahtijeva cjelodnevnu i svakodnevnu skrb. "Neki roditelji djece koja imaju treći stupanj invaliditeta, dakle niži nego što ima Ema, u biti su dobili sve. Dakle, taj registar OSI očigledno nije ažuran", rekla je Božić.

HZJZ potvrdio je Novoj TV da mu je 4700 osoba javilo da je kartice dobilo, ali da podaci na njima nisu točni. "Kod tri posto ljudi smo naišli na situaciju da nismo u registru dobili rješenja o oštećenju donjih ekstremiteta. Postoji mogućnost da izvor to nije poslao, a drugi je razlog taj što do 2015. godine po zakonu HZJZ i registar ni nisu morali dobivati podatke o postocima oštećenja donjih ekstremiteta", rekao je Benjak. Kaže da nema problema u komunikaciji između zavoda i registra.

Dva milijuna eura europskog novca potrošeno je do kraja projekta, odnosno 29. veljače, navodi Nova TV.

"Znali smo da će i nakon završetka projekta zapravo biti potreba za nastavkom izdavanja tih isprava i Ministarstvo mora prometa i infrastrukture preuzelo je obvezu pokrivanja troškova tih isprava", rekao je Mateo Crnković, voditelj projektnog tima AKD-a.

"Najvažnije je zapravo da svako ovo pravo kada govorimo o pravima OSI može ostvarivati ona osoba koja na njega pravo polaže i pravo ima. U suprotnome možemo se dovesti u opasnost da neće biti dovoljno financijskih sredstava za sve osobe, za sva prava koja trebaju biti ostvarena za osobe s invaliditetom. Tako da paralelno moramo razvijati kontrole", rekao je Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom.

Ovaj je projekt pokazao da deaktivacija onih koji su prošli proces rehabilitacije i službeno više nemaju invaliditet ne funkcionira na zamišljen način. Roditelje četverogodišnje Eme čeka još papirologije kako bi ostvarila pravo koje ima. Alen i Jasmina Zgurić vratit će iskaznicu koju je njihovo dijete dobilo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. svibanj 2024 13:09