SUĐENJE MERČEPU

Šeks: Merčep nije bio imenovan zapovjednikom niti je imao takav čin

Zagreb, 160412.Na Trgovackom sudu u Zagrebu nastavljeno je sudjenje bivsem savjetniku ministra unutrasnjih poslova Tomislavu Mercepu. Svjedocio je Franjo Greguric, bivsi predsjednik Vlade nacionalnog jedinstva.Na slici: Franjo Greguric.Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
 Bruno Konjević / CROPIX

ZAGREB - NOVO >>>> 13:00 - Vladimir Šeks posvjedočio je danas na zagrebačkom Županijskom sudu da je Tomislav Merčep "figurirao" kao neformalni lider i vođa pričuvne postrojbe MUP-a, ali da nije bio imenovan zapovjednikom niti je imao takav čin.





Šeks je kazao da saznanja o slučaju Pakračka Poljana ima iz medija te uvida u spis dok je bio javni tužitelj od 10. travnja do 10. kolovoza 1992., a prije toga nije nije imao nikakvih službenih ni neslužbenih informacija.





Na upit je li mu poznato da su na području Pakračke Poljane bili uhićeni i zatočeni civili, kazao je da je kao javni tužitelj iz spisa crpio takve informacije.





Ispričao je da je početkom kolovoza 1991. imenovan za predsjednika regionalnog kriznog štaba za istočnu Hrvatsku u koji je predsjednik države Franjo Tuđman postavio i Tomislava Merčepa kao sekretara obrane za Vukovar.





Tvrdi da sva saznanja o Merčepovoj ulozi od ljeta 1991. do imenovanja na dužnost javnog tužitelja ima samo iz medija, ali ne i iz "neposrednog političkog života".





Merčepa je upoznao sredinom 1989. kada je bio "ključna figura u osnivanju HDZ-a u Vukovaru".





U slavonskoj i vukovarskoj javnosti Merčep je predstavljan kao značajan simbol obrane, kazao je Šeks.





Ispričao je da je Merčep sredinom ljeta 1991. premješten u Zagreb, gdje je "figurirao" kao savjetnik ministra unutarnjih poslova.





Rekao je da nema saznanja da je Merčep u prosincu 1991. bio na službenom putu u SAD-u i Kanadi.





Iz medija je doznao da je Merčep bio na području Gospića i Pakračke Poljane. Dodao je kako su mediji Merčepa označili kao jednog od ključnih ljudi za obranu tog područja.





Šeks je kazao da kod njega nitko nije intervenirao radi neke uhićene osobe na području Pakračke Poljane.





Suđenje Merčepu, optuženom da je kao zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a odgovoran za ratni zločin protiv srpskih civila, nastavlja se sutra kada bi trebao svjedočiti bivši šef Službe za zaštitu ustavnog poretka (SZUP) Smiljan Reljić.

Ratni premijer Franjo Gregurić rekao je danas na suđenju Tomislavu Merčepu da njegova vlada nije bila upoznata s vojnim aktivnostima na terenu te da on i njegov uži kabinet nisu znali ništa o Merčepovim vojnim aktivnostima.

Prisjetio se da je 14. studenog 1991. održana sjednica vlade pod predsjedanjem predsjednika države Franje Tuđmana na kojoj je bilo govora o tome da se mora uvesti reda u obranu Hrvatske, odnosno u paravojne postrojbe što se, kazao je, prvenstveno odnosilo na Hrvatske oružane snage (HOS).

Gregurić se ne sjeća da se govorilo o nekim drugim paravojnim formacijama, no poznato mu je da je usvojen zaključak da se od MUP-a zatraži energična reakcija za rješavanje tih problema na terenu.

Tvrdi da je za zbivanja u Pakračkoj Poljani prvi put saznao iz tiska.

Kazao je da se ne sjeća da mu je Josip Perković, bivši pomoćnik ministara unutarnjih poslova i obrane, dao bilo kakvu informaciju da su se u Pakračkoj Poljani događale nezakonite radnje. Objasnio je da vlada nije dobivala izvješća nego predsjednik države, MUP i Ministarstvo obrane.

Iako je s Tuđmanom svakodnevno komunicirao, to, kako kaže, nije bila tema razgovora već su oni bili usmjereni kako osigurati funkcioniranje svakodnevnog života.

Svjedok je rekao kako se ne sjeća da mu je tadašnji predsjednik Vrhovnog suda Vjekoslav Vidović rekao za ubijanje civila, ali ostavlja mogućnost da mu je to rekao na hodniku u prolazu. No, tvrdi da mu Vidović o tome nije dao pisano izvješće.

S Merčepom, kaže, nije nikad kontaktirao.

Gregurić, koji je bio premijer od srpnja 1991. do kolovoza 1992., rekao je na zagrebačkom Županijskom sudu da je vlada imala prvenstveni cilj osigurati obranu države, što se radilo iz MUP-a. Vlada je trebala osigurati svakodnevni život, brinula se o brojnim izbjeglicama i imala je velike vanjskopolitičke aktivnosti kako bi se međunarodnu zajednicu upoznalo s posljedicama agresije na Hrvatsku, kazao je Gregurić.

Nakon predsjednika treće hrvatske vlade u nastavku današnjeg ročišta svjedočit će Vladimir Šeks koji je bio potpredsjednik Sabora u vrijeme kada su u Pakračkoj Poljani počinjeni ratni zločini protiv srpskih civila 1991. zbog kojih je Merčep optužen.

Na suđenju bivšem savjetniku ministra unutarnjih poslova Tomislavu Merčepu danas bi trebali svjedočiti bivši visoki državni dužnosnici Franjo Gregurić i Vladimir Šeks.

Merčep je optužen da je od listopada do polovice prosinca 1991. kao zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a naredio nezakonito uhićenje 52 osobe te mučenje i ubojstva 43 civila sa zagrebačkoga, kutinskoga i pakračkog područja.

Gregurić je u tom razdoblju bio predsjednik vlade, a Šeks potpredsjednik Sabora. Rasprava će se održati na Trgovačkom sudu.

Podsjetimo, na prošlom ročištu svjedočio je bivši pomoćnik Gojka Šuška i načelnik Sigurnosno-informativne službe (SIS) Josip Perković, prvi svjedok do sada koji je u dosadašnjem dijelu suđenja rekao da je Merčep zapovijedao postrojbama na području Pakraca i Gospića.

Rekao je kako ne zna postoji li formalna zapovijed o postavljanju Merčepa za zapovjednika pričuvne postrojbe MUP-a, no ustvrdio je kako je on bio stvarni zapovjednik te postrojbe koja je, po optužnici, počinila ratne zločine na pakračkom području i Zagrebačkom velesajmu.

Perković je rekao kako je iz svih službenih razgovora i sastanka bilo očito da je Merčep zapovjednik te da je kao takav i "tretiran", a to mu je potvrdio i događaj u jesen 1991., kada je po nalogu ministra obrane Šuška otišao na Zagrebački velesajam kako bi provjerio informaciju da se ondje okuplja nekakva paravojna postrojba. Ondje su ga, ustvrdio je, dočekale naoružane osobe odjevene u maskirne vojne odore bez ikakvih oznaka i identifikacijskih dokumenata te su mu zabranile ulaz u objekt s obrazloženjem da je to zapovijed njihova zapovjednika Merčepa.

Perković, koji je i u bivšoj Jugoslaviji radio u tajnoj službi, tadašnjoj Službi državne sigurnosti, rekao je kako je izvješća s gospićkoga i pakračkoga područja na kojima je, po njegovim spoznajama, bila Merčepova postrojba dostavljao Šušku i Uredu za zaštitu ustavnog poretka te da su ona stizala i do državnog vrha.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. lipanj 2024 05:48