GLAVNI DRŽAVNI ODVJETNIK

ZASTUPNICI O BAJIĆU 'Možemo ga zvati 'Stand Bajić'

Zagreb, 050214.Nastavak 12. sjednice Hrvatskog sabora na cijem zasjedanja je razmotreno izvjesce o radu drzavnih odvjetnistava u 2012. godini.Na fotografiji: Goran Beus Richembergh, Mladen Bajic, Igor Dragovan.Foto: Dragan Matic / CROPIX
 Dragan Matic / CROPIX

ZAGREB - Dio saborskih zastupnika optužio je danas glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića da je "više političar nego državni odvjetnik" te da "odrađuje političke poslove za sve vlade".

Bajić je Saboru podnio izvješće o radu državnih odvjetništava u 2012., ističući da je DORH, unatoč preuzimanju novih poslova u prethodnom postupku, zadržao ažurnost i učinkovitost.

Najavio je da će posebnu pažnju DORH usmjeriti alternativnom rješavanju sporova, koje smanjuje opterećenost sudova, ali i upozorio da za to treba kvalitetan kadar i ukloniti zapreke za kadrovsku popunu i sudova i državnih odvjetništava.

Brojke u izvješću DORH-a nisu impresionirale laburista Branka Vukšića, koji je glavnog državnog odvjetnika prozvao da "proganja jedino političke mrtvace i one koji više nemaju političko zaleđe".

Vukšić je podsjetio da su novinari godinama upozoravali na nesrazmjer u imovini i primanjima bivšeg premijera Ive Sanadera, predsjednika HGK Nadana Vidoševića i "mnogih drugih bahatih i kleptomanskih moćnika".

"Zar nije red da glavni državni odvjetnik kukurikne u slučajevima Merzel ili Šegon", upitao je Vukšić.

Podsjetio je na brojne afere u gospodarstvu, poput HŽ-a, Plive, Hypo banke, Daimlera, Đakovštine i Jadrankamena.

"Bajić ima toliko predmeta na standby-u da ga ne možemo zvati Eliot Ness nego 'Stand Bajić'", kazao je Vukšić

"Likovi, tobožnji poslodavci, menadžeri, mešetari koji su uništili Jadrankamen, tvrtku koju je gotovo nemoguće uništiti zbog u svijetu jedinstvene sirovine i dalje prkose i pravdi i radnicima. Kada će to uništavanje biti procesuirano", upitao je Vukšić.

Za nečinjenje DORH-a Vukšić odgovornima smatra i političare.

"Za to je krivo i kameleonstvo političara koji jedno govore kad su u opoziciji, a sasvim suprotno čine kad dođu na vlast", rekao je Vukšić, podsjetivši da su SDP i sadašnji premijer Zoran Milanović u oporbi otuživali Bajića za "držanje predmeta u ladicama".

Vukšić je uvjeren i da se s izvješćem za 2012. čekalo zbog skorašnjeg isteka Bajićeva mandata i mogućeg reizbora na četvrti uzastopni mandat.

"Nije nemoguće da uskoro postanete državni odvjetnik s četiri života, te da na istoj poziciji s mršavim rezultatima dočekate još jednog premijera. Za to na ruke laburista ne možete očekivati", poručio je Vukšić Bajiću.

S Vukšićevim ocjenama suglasna je Mirela Holy (ORaH).

"I moj je dojam da je Bajić više političar nego državni odvjetnik. Dobar je svim vladama, odrađuje dobre političke poslove za njih, kad treba, pokreću se afere od interesa za vladajuću garnituru", ustvrdila je Holy.

Navela je da je s SDP-ovcem Danielom Mondekarom 2008. podnijela kaznenu prijavu zbog nezakonite sanacije Salonita.

"Nakon dvije godine, iz DORH-a sam dobila odgovor da se kaznena prijava odbacuje jer nisu utvrđeni nikakvi postupci koji bi ukazivali na bilo kakvo kazneno djelo. Devet mjeseci nakon toga pokreću istragu, hapse Mladinea", prepričala je Holy i zaključila da bi odgovorni u DORH-u za takav pristup morali biti kažnjeni.

Ni Bori Grubišiću (HDSSB) nije jasno zašto DORH odmah ne postupa u, primjerice, slučaju Šegon.

"Pitam se i pitam Vas dopušta li se zapravo onome tko je osumnjičen skrivanje i uništavanje dokaza, utjecaj na svjedoke, ponavljanje djela itd.", upitao je Grubišić.

Podsjetio je da je čelniku liječničkog sindikata Ivici Babiću određen pritvor zbog mogućeg utjecaja na svjedoke, iako kazneno djelo koje mu se stavlja teret traje 17 godina.

HDZ-ov Goran Marić Bajiću je donio dvije knjige naslova "Zločin bez kazne" o ratnim zločinima oko Sunje, Rakovice i Cetingrada.

"Deseci ljudi koji tamo žive su me zamolili da vam predam dvije knjige pa mislim da će vam koristiti u vašem radu", kazao je Marić Bajiću.

Bajić mu je odgovorio da su netočne tvrdnje da se ništa ne radi po pitanju tih ratnih zločina te da se provodi istraga protiv 17 osoba.

Izvijestio je i da je nakon ukidanja zastare za ratno profiterstvo i kaznena djela u privatizaciji i pretvorbi pokrenuto 25 procesa protiv 45 osoba, da je doneseno osam presuda, a da je jedan predmet u tijeku.

Rekao je i da su protiv odgovornih u Jadrankamenu pokrenuta tri postupka optuženja pred nadležnim sudovima, a Mirely Holy priznao je da je DORH promijenio mišljenje o sanaciji Salonita.

"Priznajem da smo mijenjali odluku, ali pametan čovjek mijenja odluku kada dođe do novih činjenica i saznanja", poručio je Bajić.

Dragan Matic / CROPIX
Zagreb, 050214.Nastavak 12. sjednice Hrvatskog sabora na cijem zasjedanja je razmotreno izvjesce o radu drzavnih odvjetnistava u 2012. godini.Na fotografiji: Mladen Bajic, Josip Leko, Igor Dragovan.Foto: Dragan Matic / CROPIX

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
03. lipanj 2024 16:36