HUŠKAČKI GOVOR

IZRAELSKI PREMIJER PODIJELIO KONGRES Oduševio republikance, a šeficu demokratske manjine doveo na rub suza

 AFP

WASHINGTON - Izraelski premijer Benjamin Netanyahu dobio je ovacije republikanskih kongresnika nakon govora o iranskom nuklearnom programu, ali na drugom, demokratskom kraju Pennsylvanijske avenije u Washingtonu, bili su mnogo manje impresionirani.

Očekivanje Netanyahuova govora trajalo je danima. U Kongres su ga pozvali republikanci, samo dva tjedna prije izraelskih općih izbora, zaobišli su Bijelu kuću i izazvali glasno negodovanje administracije Baracka Obame. Odnos dvojice lidera, ionako pun neslaganja i nepovjerenja, time je spušten na još nižu razinu.

U Kongresu ga je dočekalo nekoliko desetaka praznih demokratskih mjesta, zastupnika koji su se odlučili solidarizirati s predsjednikom i bojkotirati govor, ali i istodobno srdačan doček republikanaca.

Govor je bio u klasičnom Netanyahuovom stilu, komentirao BBC. Pun politike zastrašivanja i politike hrabrosti. Ali bio je i izravna intervencija u američku politiku. Došao je pozvati američke zakonodavce da ne prihvaćaju nuklearni sporazum s Iranom.

Izraelski premijer je rekao da je režim u Teheranu "radikalniji nego ikad", da mu se ne može vjerovati i da sporazum o kojem pregovara sa SAD-om neće blokirati put prema bombi, "nego otvara put bombi".

"Moramo se udružiti i zaustaviti iranski pohod osvajanja, pokoravanja i terora", istaknuo je.

U govoru zastupnicima, on je rekao da Iran i njegovi čelnici ne predstavljaju prijetnju samo Izraelu i Bliskom istoku, nego cijelom svijetu.

Obama je odgovorio odmah i iz Bijele kuće priopćio da Netanyahu u govoru nije rekao ništa novo i nije ponudio nikakvu praktičnu alternativu pregovorima s Iranom o njegovom nuklearnom programu.

Obama je naglasio da bi sporazum šest svjetskih sila s Iranom bio najbolja moguća opcija. "Ako budemo uspješni, to će biti najbolji mogući sporazum kojim ćemo spriječiti Iran da dobije nuklearno oružje. Ništa drugo ne bi bilo ni blizu tome", rekao je Obama. Bez sporazuma, Iran bi mogao nastaviti s razvojem svog nuklearnog programa, a međunarodna zajednica ne bi imala nikakav uvid u to, dodao je Obama.

Iran pregovara s Velikom Britanijom, Kinom, Francuskom, Rusijom, SAD-om i Njemačkom o sporazumu koji bi ograničio obogaćivanje uranija i ostale dijelove nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje gospodarskih sankcija. Razgovori sada ulaze u kritičnu fazu jer pregovarači moraju okvirni sporazum postići do kraja ožujka, a konačni do kraja lipnja i tako ukloniti bojazan od iranskog nuklearnog programa i njegovih vojnih potencijala.

Netanyahu bi rado da cijeli proces pregovora propadne, kao i većina republikanaca koji se protive bilo kakvom kompromisu s Iranom. Obama je, međutim, u te razgovore uložio svoj ugled i politički kapital i nema namjeru odustati.

Uoči govora Obama je jasno dao do znanja da ga od Netanyahua više brinu namjere republikanaca. Kritizirao je plan republikanskih kongresnika, a i nekih demokratskih, da nametnu dodatne sankcije Iranu ako sporazum ne bude postignut do 30. lipnja. Obama smatra da to može potkopati vrlo delikatne razgovore.

"Iskreno, manje sam zabrinut Netanyahuovim komentarima, nego što sam nekim najavama iz Kongresa koje bi mogle potkopati razgovore prije nego što su završeni", rekao je Obama.

Predsjednik Zastupničkog doma John Boehner nahvalio je Netanyahuov govor, rekavši da je jasno i "nestranački" dokazao zašto je Iran prijetnja i zašto ne treba pristati na sporazum s Iranom.

Čelnica demokratske manjine Nancy Pelosi kazala je da ju je izraelski premijer "doveo na rub suza, rastužio time što vrijeđa američku pamet".

Vođa senatske većine Mitch McConnell rekao je da će Senat idući tjedan glasati o mjeri kojom će se tražiti da Kongres odobri bilo kakav sporazum s Iranom, upravo ono što Obama nastoji izbjeći.

"Ovo je velika stvar", kaže Robert Danin iz Vijeća za vanjske poslove u Washingtonu, "jer se događa nešto novo". Raste zabrinutost da se Netanyahu svrstava uz republikance protiv Obame. "A to za rezultat ima uvođenje strančarenja u američko-izraelske odnose".

O Netanyahuovom govoru oglasio se i Iran, priopćivši da se radi o "lažnom, dosadnom, desničarskom dijelu izraelske predizborne kampanje".

Netanyahu je jučer ušao i u povijest. Postao je prvi državnik poslije Winstona Churchilla koji je pred oba doma Kongresa govorio triput.

Netanyahu odgovorio na kritike: Ja sam samo dao 'praktičnu alternativu' nuklearnom sporazumu

Odbacujući kritike američkog predsjednika Baracka Obame, izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je u srijedu da je dao "praktičnu alternativu" nuklearnom sporazumu o kojem svjetske sile pregovaraju s Iranom.

Nakon povratka u Izrael iz SAD-a gdje se u utorak obratio Kongresu govorom u kojem prema Obaminim riječima nije ponudio "održivu alternativu" sporazumu s Iranom, Netanyahu je izrazio zadovoljstvo što je poslao poruku cijelom svijetu.

"U govoru pred Kogresom ponudio sam praktičnu alternativu. Ona s jedne strane za nekoliko godina produljuje vrijeme koje bi Iranu trebalo za dobivanje atomske bombe tako što mu, odluči li prekršiti porazum, uvodi oštrije sankcije".

"Ona također predlaže da se sankcije Iranu ne ukidaju automatski, sve dok ne prestane širiti terorizam u svijetu, dok ne prekine agresiju na susjede i dok ne prestane prijetiti uništenjem Izraela", istaknuo je Netanyahu u priopćenju.

Američki državni tajnik John Kerry i iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif počeli su u srijedu treći dan pregovora u švicarskom gradu Montreuxu, nadajući se postizanju okvirnog sporazuma do kraja ožujka.

No, Netanyahuove oštre kritike prema načinu na koji SAD vodi pregovore mogle bi otežati Obamina nastojanja da domaću javnost uvjeri u ispravnost sporazuma.

Netanyahu se našao na udaru oštrih kritika američke administracije, kao i političkih suparnika u Izraelu zbog govora u Kongresu za koji Washington kaže da je unio destruktivno strančarenje u američko-izraelske odnose.

Republikanci, koji kontroliraju Kongres, pozvali su Netanyahua bez konzultcija s Obamom i s ostalim vodećim demokratima.

Čelnica demokratskog zastupničkog kluba Nency Pelosi rekla je da ju je izraelski premijer "doveo na rub suza, rastužio time što vrijeđa američku pamet".

Kritičari u Izraelu ocjenjuju da je govor naštetio strateškom partnerstvu SAD-a i Izraela i tvrde da je Netanyahuov cilj bio privuči birače na izborima 17. ožujka.

"Izrael je snažna zemlja, saveznik SAD-a, ili je to barem bio dok Netanyahu to nije odlučio uništiti zbog političkih ambicija", rekla je Izraelskom radiju Tzipi Livni, čelnica centrističke Cionističke stranke.

"Moramo popraviti te odnose", dodala je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. lipanj 2024 07:11