
Čini se da je ruski satelit Kozmos 2553 od prošle godine izvan kontrole, izvijestila je agencija Reuters, koja se poziva na podatke Doppler radara (radar koji koristi Dopplerov efekt za dobivanje podataka o brzini objekata na velikoj udaljenosti, op.a.) tvrtke za praćenje zbivanja u svemiru LeoLabs i optičke podatke tvrtke Slingshot Aerospace, kako prenosi Newsweek.
Ovaj satelit je ranije bio u središtu američkih optužbi da Rusija razvija nuklearno oružje koje može uništiti satelitske mreže. No, Moskva je negirala da takav program postoji.
Predsjedatelj Obavještajnog odbora Zastupničkog doma američkog Kongresa Mike Turner u lipnju 2024. upozorio je na ruski program nuklearnog protusatelitskog oružja i podignuo uzbunu zbog Kozmosa 2553, a izvješća prema kojima se satelit nekontrolirano okreće dodatno su pojačala nagađanja i intrige o navodnim naporima Moskve da stvori svemirsko oružje.
Kozmos 2553 lansiran je s kozmodroma Pleseck u sjevernoj ruskoj Arhangelskoj regiji, a u orbitu ga je podignula raketa Sojuz-2.1a. Lansirale su ga ruske Zračno-svemirske snage 5. veljače 2022. godine, neposredno prije ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače.
Čudni manevri u opasnoj orbiti
Ruske oružane snage objavile su tada da je cilj misije testiranje načina na koji instrumenti i sustavi satelita podnose zračenje i teške nabijene čestice. No, američki dužnosnici povezali su to s programom usmjerenim na razvoj nuklearnog protusatelitskog oružja (ASAT), koje bi navodno moglo uništiti satelitske mreže.
PROČITAJTE VIŠE > Vijest iz njemačkih novinama obilazi naslovnice, šef NATO-a: ‘Sve ukazuje da će Rusi to zaista učiniti!‘
Iako Moskva smatra SpaceX-ovu konstelaciju satelita Starlink multimilijardera Elona Muska legitimnom vojnom metom zbog njihovog korištenja na bojnom polju od strane Ukrajine, istovremeno negira da razvija takvo oružje i tvrdi da se satelit koristi u istraživačke svrhe.
No, u travnju prošle godine Rusija je stavila veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda usmjerenu na jačanje Ugovora o svemiru iz 1967. godine, kojim se zabranjuje nuklearno oružje u svemiru, podsjeća Newsweek.
Kozmos 2553 nalazi se u orbiti na oko 1770 kilometara iznad Zemlje, u žarištu kozmičkog zračenja koje komunikacijski sateliti obično izbjegavaju, ističe Reuters. Američko svemirsko zapovjedništvo također je svjesno promjene visine Kozmosa 2553, ali nije komentiralo situaciju, prenosi Newsweek agenciju Reuters.
Satelit možda nosi "lažnu bojevu glavu", a - dok provodi testiranja nove tehnologije - Kremlj ga je možda postavio u udaljenu orbitu kako bi izbjegao nadzor, prema godišnjoj procjeni prijetnji Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).
No, LeoLabs je u studenom otkrio nešto što je, kako su naveli, izgledalo kao čudni manevri satelita. Slingshot, čija teleskopska mreža prati satelit od njegovog lansiranja, također je u svibnju 2024. detektirao kretnje koje su pokazale da je odsjaj objekta postao promjenjiv, što je ukazivalo na moguće obrtanje i okretanje objekta.
Astrofizičar: ‘Možda je odavno obavio misiju‘
CSIS je izvijestio kako ta opažanja ukazuju na to da satelit više nije operativan, iako Slingshot navodi da nedavna opažanja pokazuju da se objekt stabilizirao. "Na temelju stalnog radarskog praćenja satelita Kozmos 2553 LeoLabsa, postoji velika vjerojatnost da se prevrće od sredine studenog 2024. Ovo opažanje snažno sugerira da satelit više nije operativan", izvijestio je CSIS.
PROČITAJTE VIŠE > Američki izvori tvrde da bi ruska prijetnja svemirskim nuklearnim oružjem mogla biti ozbiljnija nego se činilo
Astrofizičar Jonathan McDowell iz Harvard-Smithsonian Centra za astrofiziku je, pak, na X-u objavio kako se visina orbite Kosmosa 2553 s vremenom promijenila za manje od jednog kilometra. Kaže kako nije imao pristup podacima o optičkim varijacijama, koji bi mogli potvrditi ili opovrgnuti nagađanja je li Moskva izgubila kontrolu nad objektom, ali ističe da je došlo do "sitnih" promjena u njegovoj orbiti. "Izveo je manje promjene u svojoj orbiti. Sumnjam da je ovo samo istraživačko-razvojni satelit koji je vjerojatno završio svoju misiju unutar mjesec dana od lansiranja".
No, čak i da je povezan s programom naoružanja, ‘smrt‘ satelita ne bi bio nekakva velika stvar ili problem za Rusiju, dodao je.
Rusija, Kina i SAD intenzivno ulažu u vojne svemirske sposobnosti jer raste zabrinutost da bi nove napredne tehnologije mogle imati svoju neprijateljsku vojnu uporabu. Izvješće CSIS-a navodi da kineski i ruski sateliti u niskim i geostacionarnim Zemljinim orbitama razvijaju naprednije manevarske sposobnosti, koje se mogu koristiti za svemirsko ratovanje i upaliti crveni alarm u SAD-u i među njegovim saveznicima.
Komentari
0