
U četvrtak 24. travnja građani Kijeva probudili su se uz brojanje žrtava i spašavanje preživjelih nakon novog ruskog zračnog napada, izvedenog smrtonosnom kombinacijom bespilotnih letjelica te krstarećih i balističkih projektila.
Zbog tog napada predsjednik Zelenski skratio je put u Južnoafričkoj Republici, a napad je "osudio" (prejaka riječ) čak i američki predsjednik Donald Trump koji je Vladimiru Putinu poručio da "nije zadovoljan i da treba prestati". Bijela kuća pošto poto želi postići barem primirje u Ukrajini, čak i ako bi to značilo predaju dijelova ukrajinskog teritorija Rusiji. Recimo Krima, kojeg su u Washingtonu već i javno otpisali.
Istovremeno, bojišta diljem Ukrajine i dalje su vrlo aktivna, a ruske snage pokrenule su i proljetnu ofenzivu u kojoj nastoje zgrabiti čim više teritorija. O svim tim događajima vezanim uz rat u Ukrajini u novoj epizodi podcasta Prva linija razgovarali smo s vojnim analitičarem portala Obris.org, Igorom Tabakom.
Cijeli razgovor možete pogledati u videu ispod ili na YouTube kanalu Jutarnjeg lista, playlista Prva linija, a mi ćemo u tekstu niže izdvojiti nekoliko zanimljivih dijelova.
-----------------------------
Video podcasta pogledajte ispod
------------------------------
- Glavna promjena na bojištu je ta da od onog ukrajinskog prodora u Kursk nije ostalo gotovo ništa. Ostalo je jedno selo, možda dva, uz samu granicu, i još nešto šumskih prostora uz samu granicu. I taj vrlo mali prostor pod intenzivnim je napadima. A dobar dio udara Rusi prenose i preko granice, u ukrajinsku oblast Sumi, kaže Tabak pa nastavlja.
- Za Ukrajince su neugodni položaji oko Kupjanska gdje im ruske snage prilaze sa sjevera i tamo i sada teku učestale borbe. Puno veći problem je prema rijeci Siverski Donjec, gdje je sjeverno od grada Limana došlo do ozbiljnijeg ruskog prodora u dubinu od oko 10 kilometara. Rusi su prešli i rijeku Žerebec, tu ima i dosta utvrđenih ukrajinskih položaja i vidjet ćemo koliko će Rusi uspjeti kapitalizirati taj prodor. Slično je u Časiv Jaru gdje borbe traju u centru grada, a ozbiljan napredak Rusi su napravili u Torecku gdje polako zauzimaju grad. Sve to su poprišta proljetne ruske ofenzive, koja se sad jasno vidi. Pritom treba napomenuti da je većina ukrajinske obrane sada još jače oslonjena na bespilotne letjelice, a manje na pješaštvo, govori naš sugovornik i još dodaje da se na samom jugu bojišta, u oblasti Zaporižje, nije mijenjala linija bojišta.
- Rusi imaju prednost na čitavoj fronti, ali to i dalje ne uspijevaju kapitalizirati. Učestalo napadaju i slabo napreduju, uz velike gubitke, zaključuje Tabak.
PROČITAJTE VIŠE Tabak: ‘‘Ukrajinsko vrijeme u Kursku ide kraju‘
Kad su u pitanju udari iz zraka, naš sugovornik ne smatra da su Ukrajinci nemoćniji nego što su bili, već da i dalje imaju isti set problema kao i ranije tijekom rata.
- Ukrajinska protuzračna obrana stalno je bolna točka. Prvo, Rusi ih napadaju bespilotnim letjelicama, gotovo svake noći zadnjih šest mjeseci, nekad i sa stotinama njih. Ukrajinske snage tvrde da ih zaustavljaju do 90 posto i to vjerojatno nije daleko od točne brojke. Drugi tip napada je krstarećim raketama kojih se uspije srušiti oko 50 posto, te Ukrajinci i dalje imaju PZO koji se s tim može nositi. Najveći su problem balističke rakete i hipersonični projektili koje efikasno može rušiti samo Patriot. Većina njih prolazi i većina radi štetu, te i sam Zapad, osim SAD-a, tu ima vrlo ograničene mogućnosti kako pomoći Ukrajini.
A kad smo već kod Patriota, riječ je o sustavu za koji Ukrajinci možda više uopće neće dobiti rakete, budući da su najviši američki dužnosnici, počevši od predsjednika Trumpa pa do državnog tajnika Marca Rubija, poručili kako razmatraju potpuno povlačenje SAD-a iz rata u Ukrajini. Dakle, nema nas u pregovorima, ne šaljemo oružje, "ne zanimate nas". Jedino što bi, ako je za vjerovati Trumpu i potpredsjedniku Vanceu (a iskustvo kaže da je riječ o ljudima koji su skloni promijeniti svoj stav), zadržalo SAD u ovoj priči je da se postigne veliki napredak u pregovorima Ukrajine i Rusije.
A to za Bijelu kuću znači da bi Kijev trebao odustati od Krima i de facto svih drugih okupiranih ukrajinskih područja, ulazak u NATO mogu samo sanjati, sigurnosne garancije da ih Rusija više neće napasti jednako tako. Ukratko, primirje, ili mir, u režiji Trumpa i ekipe zapravo znači gotovo pa kapitulaciju Ukrajine i pristajanje na sve zahtjeve Kremlja. Kijev tome, zasad, nije sklon.
- Pristup Trumpa ovom ratu i agresiji Rusije prije svega karakterizira potpuno neznanje. Rusija je napala Ukrajinu i napada je svaki dan. A Ukrajina se može ili boriti, ili predati. A za predaju im ne trebaju Amerikanci. I da, činjenica je da američki ustupci Moskvi predstavljaju kapitulaciju ili postavljaju temelje za buduću kapitulaciju i onda raspad i ostatka Ukrajine koji trenutačno nije osvojen. Ako Ukrajina nakon nekog primirja ne dobije sigurnosne garancije, Rusi će samo dobiti vremena da popune rupe i obnove vojnu silu koja im treba za dovršetak priče u Ukrajini, kaže naš vojni analitičar i zaključuje da Washington cijelo vrijeme izlazi u susret Rusiji, na račun Ukrajine.
PROČITAJTE VIŠE Dautović: ‘SAD bi mogao napasti i NATO članicu‘
Pod uvjetom da se Amerikanci doista povuku i Ukrajina ostane bez njihovog oružja, streljiva, logističke i obavještajne pomoći, kako bi taj rat onda mogao izgledati u narednim mjesecima, pitamo Tabaka.
- Učinak toga vidi se već sad, a vidjet će se još više. EU ne može kompenzirati svu američku pomoć i nastavak rata potom bi obilježile veće ukrajinske žrtve. Opet, na samoj bojišnici stanje se ne mijenja puno, ona se polako pomiče, ali jako daleko od rijeke Dnjepar i najvećih ukrajinskih gradova. Ukrajina ima prostora koji može mijenjati za vrijeme i time povećavati ruske žrtve. Tu su ključna dva pitanja - ruske volje da nastavi napade i još važnije, ukrajinske da se brani. Ako toga ima, rat će trajati i dalje, vrlo slično onome što sad gledamo, iako se neki detalji mijenjaju gotovo neprekidno (npr. elektroničko ratovanje), zaključuje Tabak.
------------------------------
Prethodne epizode podcasta "Prva linija" možete pogledati OVDJE.
Komentari (15)