
Španjolsko ministarstvo unutarnjih poslova u ponedjeljak je proglasilo izvanredno stanje nakon što je nestanak struje u cijeloj zemlji pogodio veći dio Pirenejskog poluotoka. Ministarstvo je dodalo da će se izvanredno stanje primjenjivati u regijama koje to zatraže. Dosad su Madrid, Andaluzija i Ekstremadura zatražile da središnja vlada preuzme javni red i druge funkcije.
Istodobno Reuters u ponedjeljak navečer javlja, pozivajući se na svjedoke, kako se opskrba električnom energijom ponovno uspostavlja u u raznim dijelovima središnjeg Madrida, nakon što je masovni nestanak struje pogodio veći dio Pirenejskog poluotoka i uzrokovao prekide u opskrbi od oko osam sati. Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da raspoređuje 30.000 policajaca radi održavanja sigurnosti. Bit će raspoređeni diljem zemlje, dodalo je ministarstvo.
Portugalci: Mogao bi biti tisuću i jedan uzrok
Portugalski mrežni operater REN objavio je u ponedjeljak da "nema informacija" da su masovni prekidi u opskrbi električnom energijom, koji su pogodili Pirenejski poluotok, uzrokovani kibernetičkim napadom. Član uprave REN-a Joao Conceicao rekao je da postoji mogućnost da je do nestanka struje došlo zbog "vrlo velike oscilacije u električnim naponima, prvo u španjolskom sustavu, koja se potom proširila na portugalski".
"Mogao bi biti tisuću i jedan uzrok, prerano je za procijeniti", rekao je, dodavši da je REN u stalnom kontaktu sa Španjolskom. Conceicao je rekao da se REN nada da će ponovno uspostaviti opskrbu strujom u drugom najvećem gradu u zemlji, Portu, u sljedeća dva sata, a u roku od pet ili šest sati u glavnom gradu Lisabonu.
"Da je do REN-a, zemlja bi se sutra probudila sa strujom, ali nažalost nije samo REN bitan", rekao je.
Sky News piše kako je pred španjolskim i portugalskim inženjerima veliki izazov i moguća noćna mora - postupno obnavljanje mreže dio po dio, uz održavanje ravnoteže ponude i potražnje. Ako djelujete prebrzo, mreža može ponovno prekinuti rad. Ako traje predugo, neke elektrane ili trafostanice mogle bi se teško ponovno pokrenuti - posebno ako se oslanjaju na napajanje iz baterija.
Sky podsjeća kako su lokalni nestanci struje prilično česti, no ono što se dogodilo diljem Španjolske i Portugala nešto je daleko ekstremnije. Veliki dio španjolskog i portugalskog sustava prijenosa električne energije urušio se u sekundama, uključujući i veće gradove Lisabon, Madrid, Barcelonu i Sevillu.
Vjerojatno će današnji energetski kolaps nadmašiti najveći nestanak struje u Europi do sada kada je 56 milijuna ljudi u Italiji i Švicarskoj ostalo bez struje do 12 sati 2003. godine.
Uzrok rijedak atmosferski fenomen?
Kako smo ranije objavili, portugalski REN objavio je kako je prekid struje koji je pogodio tu državu izazvao kvar u španjolskoj elektroenergetskoj mreži, povezan s "rijetkim atmosferskim fenomenom". REN navodi da je zbog ekstremnih temperaturnih varijacija u Španjolskoj došlo do "anomalnih oscilacija" u vodovima vrlo visokog napona.
Kažu da je to poznato kao "inducirana atmosferska varijacija", što je zauzvrat dovelo do oscilacija koje su uzrokovale kvarove sinkronizacije između sustava. To je dovelo do uzastopnih poremećaja u međusobno povezanoj europskoj mreži, dodaju.
Također navode da bi, s obzirom na složenost problema, moglo proći i do tjedan dana da se mreža u Portugalu ponovno u potpunosti normalizira.
Rizici koje velike varijacije atmosferskih temperatura predstavljaju za električne sustave dobro su poznati u industriji, iako se problemi rijetko manifestiraju u ovakvim razmjerima, javlja Guardian.
"Zbog varijacija temperature, parametri vodiča se malo mijenjaju", rekao je Taco Engelaar, generalni direktor tvrtke Neara, dobavljača softvera energetskim tvrtkama. "To stvara neravnotežu u frekvenciji".
Georg Zachmann, viši suradnik u britanskom think tanku Bruegel, kaže da je sustav pretrpio "kaskadna isključenja elektrana" - uključujući jednu u Francuskoj - kada je frekvencija mreže pala ispod europskog standarda od 50 Hz.
"Tijekom desetljeća mogli smo vidjeti da se negdje u svijetu svake godine dogodi barem jedan veliki nestanak struje ovakvih razmjera“, kaže za BBC profesor Keith Bell sa Sveučilišta Strathclyde u Glasgowu.
"Svaki događaj je drugačiji, kako po tome kako je započeo, tako i po tome kako su karakteristike tog određenog sustava utjecale na njegov razvoj", sugerira.
Kaže da je malo vjerojatno da je ovaj nestanak u Portugalu i Španjolskoj uzrokovan jednim kvarom.
Operateri električne energije trebali bi biti ono što se naziva N-1 sigurnošću - što znači da se mogu nositi s bilo kojim pojedinačnim nestankom i apsorbirati taj problem u sustav.
Španjolski premijer: Ostanite mirni, telefonirajte samo kratko i hitno
U španjolskim regijama Katalonija, Aragon, Baskija, Galicija, Asturija, Navarra, Kastilja i León, Ekstremadura i Andaluzija polako se vraća opskrba električnom energijom.
Španjolski premijer Pedro Sánchez pozvao je građane da ostanu mirni. „Iskusit ćemo neke kritične sate dok se ne vrati opskrba strujom“, rekao je u televizijskom obraćanju koje nije mogla vidjeti cijela javnost.
Sánchez je pozvao ljude da telefoniraju samo kratko i hitno te da koriste broj za hitne slučajeve samo kada je to apsolutno neophodno.
Vlada je u kontaktu s kraljevskom obitelji, parlamentarnim strankama, europskim partnerima i NATO-om, rekao je dodavši da je „prioritet osigurati povratak u normalu".
El Pais: Nije isključena mogućnost kibernetičkog napada
Prema novinama El País, koje su navele da bi moglo proći 10 sati da se nestanak struje potpuno završi, tijelo za kibernetičku sigurnost INCIBE istražuje incident i nije isključilo mogućnost kibernetičkog napada.
I predsjednik andaluzijske regionalne vlade, Juan Manuel Moreno, izjavio je da je nestanak struje "možda uzrokovan kibernetičkim napadom", španjolski mediji.
Priprema i izvršenje cyber napada koji isključuje električnu energiju iz gotovo čitave dvije države vrlo je složen, upozorava španjolski El Pais. Zahtijeva koordiniranu operaciju kojom se istodobno postiže nekoliko ciljeva.
Zamračenje na ovoj razini putem cyber napada bilo bi komplicirano, ističe i Martín Vigo, stručnjak za kibernetičke prijetnje. Kibernetički napadi na elektroenergetske mreže mogući su u teoriji i praksi, jer su energetske infrastrukture vrlo složeni sustavi, puni ranjivih točaka, upozorava Lukasz Olejnik, stručnjak na Kings Collegeu u Londonu.
Međutim, po riječima predsjednika Europskog vijeća Antónija Coste trenutno nema naznaka da je uzrok kibernetički napad.
Semafori ugašeni, liftovi zaglavljeni
Novinari njemačke agencije DPA iz Madrida i Barcelone izvijestili su da je nestanak struje pogodio oba najveća španjolska grada, a teniski turnir Madrid Open također je suspendiran.
Infrastruktura, telefonske mreže i promet bili su pogođeni, jer su se semafori ugasili, a liftovi zaglavili.
Španjolsko ministarstvo zdravstva izjavilo je da bolnice nisu toliko pogođene zahvaljujući rezervnim generatorima.
U Portugalu došlo je do nestanka struje u nekoliko područja, izvijestila je televizijska kuća RTP.
Španjolski Kanarski i Balearski otoci nisu pogođeni, dok je nestanak struje u susjednoj Andori trajao samo nekoliko sekundi prije nego što se mreža automatski ponovno spojila na francusku mrežu, rekao je operater FEDA u emisiji X.
Dijelovi francuske Baskije također su bili pogođeni kratko vrijeme prije nego što je opskrba strujom opet obnovljena.
Europska komisija objavila je da je u kontaktu sa španjolskim i portugalskim vlastima želeći utvrditi uzrok pada električne mreže. Na djelu su protokoli kako bi se uspostavilo ponovno funkcioniranje sustava, rekla je glasnogovornica EK.
Komentari (0)