UPOZORENJE

Stručnjaci: ‘Ruska vojska raste zapanjujućom brzinom, a ništa od toga ne ide u Ukrajinu. Znate li što to znači!?‘

Vojna proizvodnja je golema, Rusi hrle u vojsku koja postaje nova društvena elita

Ruski vojnici/Ilustracija

 Kirill Kudryavtsev/Afp

Dok su američki predsjednik Donald Trump i mnogi drugi svjetski čelnici zaokupljeni ratom u Ukrajini, neki Europljani sve su zabrinutiji zbog onoga što ruska vojska radi mnogo tiše duž drugih dijelova svoje granice s Europom.

Oko 160 kilometara istočno od granice s Finskom, u ruskom gradu Petrozavodsku, vojni inženjeri proširuju vojne baze gdje Kremlj planira stvoriti novo vojno sjedište koje će nadzirati desetke tisuća vojnika tijekom idućih nekoliko godina.

Ti vojnici, od kojih mnogi sada služe u Ukrajini, trebali bi biti okosnica ruske vojske koja se priprema za suočavanje s NATO savezom, prema zapadnim vojnim i obavještajnim dužnosnicima. Kremlj pojačava vojno novačenje, jača proizvodnju oružja i modernizira željezničke pruge u pograničnim područjima.

Finska, koja je 1940. bila prisiljena predati dio teritorija Sovjetskom Savezu, desetljećima je nastojala izbjeći sukob s Moskvom. Sada, nakon što je ušla u NATO nakon ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, utvrđuje svoju granicu elektroničkom obranom i bodljikavom žicom.

Trump, koji izvršava pritisak na Ukrajinu da prihvati sporazum o prekidu vatre, dok pokušava obnoviti veze SAD-a s Kremljom, smatra kako su zabrinutosti da Rusija ima bilo kakve ambicije izvan Ukrajine pretjerane. Upitan u veljači o upozorenju ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da bi Rusija mogla zaratiti s NATO-om ako SAD smanji podršku savezu, Trump je rekao: "Ne slažem se s tim, nimalo".

Ipak, vojni stručnjaci u Rusiji opisuju aktivnosti duž finske granice kao dio priprema Kremlja za potencijalni sukob s NATO-om. "Kad se snage vrate (iz Ukrajine), promatrat će preko granice neku zemlju koju smatraju (mogućim) protivnikom", rekao je Ruslan Puhov, direktor Centra za analizu strategija i tehnologija, obrambenog think tanka sa sjedištem u Moskvi. "Logika posljednjeg desetljeća pokazuje da očekujemo neki sukob s NATO-om", dodao je.

image

Vladimir Putin i ruski vojnici/Ilustracija

Mikhail Metzel/Afp

U međuvremenu, ruski dužnosnici šalju različite signale. Na sastanku ministarstva obrane krajem prošle godine, ministar obrane Andrej Bjelousov rekao je da ruska vojska mora biti spremna za sukob s NATO-om. Na istom skupu, ruski čelnik Vladimir Putin rekao je da Zapad alarmira vlastito stanovništvo sugerirajući da je Rusija spremna za napad i da su trenutačne napetosti djelo NATO-a.

Dok se Rusija priprema povećati svoju vojnu prisutnost duž istočnog boka NATO-a, Putin je naredio vojsci da poveća svoje redove na čak 1,5 milijuna vojnika, u odnosu na oko milijun prije agresije na Ukrajinu. Rusija je ove godine povećala vojnu potrošnju na više od 6 posto BDP-a, u odnosu na 3,6 posto prije rata. Za usporedbu, SAD su prošle godine potrošile 3,4 posto svog BDP-a na vojsku, a zemlje EU u prosjeku su 2,1 posto, podsjeća Wall Street Journal.

Gomilanje naoružanja

Povećana ruska vojna ulaganja dovela su do preopterećenja tvornica oružja, potičući vojno-industrijske tvrtke na proširenje proizvodnih linija i otvaranje novih pogona, prema europskim vojnim dužnosnicima.

Prema procjenama zapadnih obavještajnih službi, Rusija je 2021. godine, prije invazije, proizvela oko 40 svojih glavnih borbenih tenkova, T-90M. Sada ih proizvodi gotovo 300 godišnje. Visoki finski vojni dužnosnik ističe da se gotovo nijedan od njih ne šalje na ukrajinsko bojište, već ostaje na ruskom tlu za kasniju uporabu. Također, očekuje se da će proizvodnja topova i streljiva ove godine porasti za oko 20 posto, a kvaliteta i proizvodnja dronova značajno su se povećale.

"Ruska vojska se obnavlja i raste brže nego što je većina analitičara očekivala", rekao je general Christopher Cavoli, zapovjednik američkih snaga u Europi, ovog mjeseca pred senatskim odborom. "Zapravo, ruska vojska, koja je podnijela najveći teret borbi, danas je veća nego što je bila na početku rata", upozorio je.

PROČITAJTE VIŠE > Grade golem sustav utvrda, drastično troše na vojsku i spremaju se na drugačiji rat: ‘Ono što vidimo u Ukrajini, ondje nema smisla‘

image

Ruski tenkovi na vojnoj paradi

Evgeny Biyatov/Sputnik/Profimedia/Evgeny Biyatov/sputnik/profimedia

U izvješću iz veljače, danska obavještajna agencija upozorila je da bi Rusija mogla pokrenuti rat velikih razmjera u Europi u roku od pet godina ako će NATO smatrati slabim. Zapadni vojni dužnosnici upozoravaju da bi prekid vatre u Ukrajini omogućio ruskoj vojsci da još više ubrza tempo.

U međuvremenu, neke zemlje NATO-a utvrđuju svoje granice protiv tenkova, kopaju rovove i postavljaju prepreke poznate kao ‘zmajevi zubi‘. Poljska i baltičke države - Estonija, Latvija i Litva - povukle su se iz međunarodnog ugovora o zabrani protupješačkih mina. Istu odluku donijela je i Finska. "Nemamo previše vremena", upozorio je poljski ministar obrane Wladyslaw Kosiniak-Kamysz u jednom nedavnom intervjuu. "Moramo izgraditi snažan savez, snažan zapovjedni sustav i dobro opremljene vojne snage", objasnio je.

Zapadni dužnosnici također ukazuju na tajne operacije za koje se vjeruje da ih je Rusija izvršila u Europi posljednjih godina kao dokaz odlučnosti Moskve da destabilizira Zapad i osveti se za njegovu podršku Ukrajini. Vjeruje se da ruska vojna obavještajna služba stoji iza planova za postavljanje zapaljivih naprava u zrakoplove DHL-a i za ubojstvo glavnog izvršnog direktora njemačkog obrambenog diva Rheinmetall. Jedan europski obavještajni dužnosnik upozorio je da bi Rusija mogla pokušati testirati koheziju saveza upadom u neku manju NATO zemlju - poput Estonije - koja ima znatno rusko stanovništvo.

Ruska sposobnost da se suoči s NATO-om dijelom će ovisiti o njezinoj sposobnosti da obnovi svoje snage nakon rata u Ukrajini, koji je iscrpio njezin časnički korpus, ali je pružio iskustvo u preciznoj paljbi. "Ako se pitate koliko brzo bi ruska vojska mogla provesti ograničenu operaciju protiv baltičkih država, odgovor bi mogao biti - prilično brzo", ističe Michael Kofman, viši suradnik u Programu za Rusiju i Euroaziju pri washingtonskom think tanku Zaklada Carnegie za međunarodni mir.

Baltički dužnosnici, dodaje, "razmatraju vremenski okvir od dvije do tri godine nakon rata. Ako je mjerilo rat velikih razmjera, vjerojatno s NATO-om, vremenski okvir bi mogao biti više sedam do deset godina, ovisno o scenariju".

Vojna obnova

Stoljećima je ruska vojska činila jednu od velikih europskih sila. Pobijedila je i Napoleona i Hitlera nakon što su se oba usudila napasti ruski teritorij. Ulazak Sovjetskog Saveza u Drugi svjetski rat promijenio je smjer sukoba i postavio pozornicu za eru Hladnog rata koja je uslijedila.

image

Ruski vojnici na Arktiku

Vitaliy Ankov/Sputnik/Profimedia/Vitaliy Ankov/sputnik/profimedia

Putin se, pak, oslanja na to vojno nasljeđe kako bi opravdao rat u Ukrajini i ruske napore da povrati utjecaj u Europi, gdje su se njezini bivši saveznici, poput Ukrajine, okrenuli Zapadu. Čini se da Rusija računa da će vojno širenje duž granica NATO-a prisiliti Zapad da se ponovno sukobi s jačom Moskvom. "Rusija i Europa morat će ponovno pokrenuti dijalog s jasnim razumijevanjem međusobnih sposobnosti, prihvaćajući činjenicu da smo neprijatelji", kaže Vasilij Kašin, direktor Centra za opće europske i međunarodne studije na Visokoj školi ekonomije u Moskvi.

Kako bi koncentrirao svoje snage na Zapadu, Kremlj je prošle godine promijenio organizaciju snaga unutar zemlje, formirajući nove okruge povezane s obranom svojih najvećih gradova, Moskve i Sankt Peterburga. U moskovskom vojnom okrugu Rusija integrira cestovne i željezničke rute koje koristi njezina vojska s onima u susjednoj Bjelorusiji, najbližem savezniku Moskve koji je bio odskočna platforma za početak invazije na Ukrajinu.

PROČITAJTE VIŠE > Buđenje usnule sile: ‘Europa je jača nego što se misli, može protiv Rusa i bez SAD-a!‘

image

Ruski tenkovi u Ukrajini

Sopa Images Limited/Alamy/Alamy/Profimedia/Sopa Images Limited/alamy/alamy/profimedia

Veći dio procesa povećanja ljudstva odvijat će se u Lenjingradskom okrugu, čiji su fokus Estonija, Latvija i Finska. Manje brigade će se gotovo utrostručiti i postati divizije od 10.000 vojnika, prema zapadnim vojnim i obavještajnim dužnosnicima. "Bez obzira na to koliko inovacija pokušavaju poduzeti na taktičkoj ili operativnoj razini, za Ruse je bitna veličina", ističe general-bojnik Sami Nurmi, zamjenik načelnika Glavnog stožera Finske, odgovoran za strategiju. "Uvijek se (kod njih) sve svodi na broj".

Rusija planira izgraditi nove vojarne i poligone za obuku te nadograditi arsenale i željezničke pruge kako bi se prilagodila rastućem broju vojnika u i oko Petrozavodska. Nova infrastruktura koja se gradi uključuje skladišne ​​jedinice i smještaj za vojnike, rekao je Emil Kastehelmi iz finske Skupine Black Bird, koja se bavi analizom satelitskih snimaka ruskih vojnih lokacija. Nova željeznica postavlja se uz granice s Finskom i Norveškom, te južno od Sankt Peterburga do estonske granice. Postojeće pruge koje prolaze kroz regiju se proširuju. Finska pomno prati kamo bi te nove linije mogle ići.

"Duž rusko-finske granice postoji desetak točaka gdje možete prijeći granicu s mehaniziranim snagama", ukazuje bojnik Juha Kukkola s Fakulteta za nacionalnu obranu u Helsinkiju i stručnjak za rusku vojsku. "Ako uočite da grade nove željezničke kolosijeke ili obnavljaju stare, bilo bi dobro početi obraćati pozornost". Kako bi dobili smještaj za više vojnika, rusko ministarstvo obrane izjavilo je da obnavlja vojnu bolnicu iz 19. stoljeća u Sankt Peterburgu.

Vojska postaje elita: ‘Neće imati problema s regrutacijom‘

Posljednjih mjeseci Rusija ima nagli porast regrutiranja zbog izdašnih jednokratnih bonusa za potpisivanje ugovora na saveznoj i regionalnoj razini. Isplate, u nekim slučajevima, mogu iznositi oko 20.000 dolara. "Ove jednokratne isplate znatno su porasle pa se sada radi o većim svotama od onoga što bi mnogi ljudi inače mogli zaraditi tijekom cijele godine", kaže Iikka Korhonen, direktor Instituta za zemlje u razvoju Banke Finske, koji prati rusko gospodarstvo. SAD procjenjuje da se sada mjesečno u vojsku prijavljuje oko 30.000 Rusa, u odnosu na oko 25.000 njih prošlog ljeta. Neki istočnoeuropski obavještajni dužnosnici kažu da se redovi sada popunjavaju s oko 40.000 vojnika mjesečno.

image

Ruski bombarder u pratnji lovaca

Sefa Karacan/Anadolu Agency Via Afp

Dodatno ljudstvo omogućilo je vojsci rotaciju novih snaga u Ukrajini i izvan nje te izgradnju novih jedinica obučenih i smještenih u Rusiji, prema nekim procjenama europskih obavještajnih službi. Kako bi pomogle u novačenju, savezne i regionalne vlade povećale su beneficije za veterane i njihove obitelji te pozvale vojnike da se angažiraju u utrci za mjesto u gradskim vijećima i ruskom parlamentu.

PROČITAJTE VIŠE > ‘Rusija stvara novu vojsku, napast će baltičke zemlje krajem ove ili početkom sljedeće godine. A potez iz Londona sve govori‘

"Ono što vidimo jest da vojska postaje nova vrsta elite", upozorava Daivis Petraitis, stručnjak za Rusiju na Baltičkom obrambenom koledžu u Estoniji. "Neće imati problema s novačenjem", dodaje.

Rusija prilagođava svoje planove ponovnog naoružavanja kako bi zadovoljila potrebe novih snaga koje će biti stacionirane uz njezinu granicu s NATO zemljama. Te će jedinice dobiti većinu nove opreme, dok je istovremeno većina onoga što se šalje na front u Ukrajini staro i obnovljeno oružje iz sovjetskog doba. "Vrlo rijetko se u posljednje vrijeme primjećuju ili uništavaju novoizgrađena vozila", kaže Dara Massicot, viša suradnica u Programu Rusija i Euroazija u Zakladi Carnegie, autorica izvješća o obnovi ruske vojske.

Kasnije ove godine očekuje se da će Rusija demonstrirati svoje prve korake u tom procesu u svojim godišnjim strateškim vojnim vježbama. Ove godine očekuje se da će se u vježbama pod imenom Zapad uvježbavati snage u ruskim regijama koje graniče sa zemljama članicama NATO-a. Vojni dužnosnici na istočnom krilu NATO-a očekuju manevre namijenjene odvraćanju Europe od zaoštravanja tenzija s Rusijom. Bez obzira na situaciju s pregovorima o prekidu vatre u Ukrajini, kažu, Kremlj želi da ga se u Europi shvati ozbiljno.

"Ako pogledate rusku vojnu povijest od Petra Velikog do danas, mogu razumjeti zašto misle da zaslužuju svoje mjesto za stolom", kaže Kukkola. "Bili su u Parizu nakon što su pobijedili Napoleona, bili su u Berlinu nakon što su pobijedili naciste... Ne slažem se s tim, ali razumijem zašto žele promijeniti europsku sigurnosnu arhitekturu i koriste svoju vojnu moć kako bi to ostvarili", zaključio je on za Wall Street Journal.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (19)

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

bjezite ljudi, idu RUSI... ha ha ha

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

A Mađari i Srbi su nam susjedi....

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

Kako sad to? Pa 3 godine smo ovdje čitali da im vojska propada, da se bore lopatama i da čupaju čipove iz veš mašina.
Zbunjen sam.

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

I to je jedan od razloga zašto sada putin želi primirje. više ni koreanci ni kinezi ni arapi ne šalju toliko ljudi u Ukrainu. Trebat će jako brzo mobilizirat mlađež iz gradova, a onda počinje sranje.

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

svi znamo što to znači, spremaju napad na Đurđenovac pa onda na Gospić

Prikaži više
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
30. travanj 2025 12:26