Kada bi žene aktivno vježbale u tinejdžerskoj dobi, to bi im moglo smanjiti rizik za razvoj raka, pokazala je nova studija, objavljena u časopisu Breast Cancer Research. Studija je otkrila da su tinejdžerice koje su provodile najmanje dva sata tjelesne aktivnosti u prethodnom tjednu, u usporedbi s onima koje uopće nisu bile tjelesno aktivne, imale niži postotak udjela vode u tkivu dojke, što je ključan prediktor rizika za rak dojke.
Gustoća tkiva
- Važnost i hitnost ove studije naglašene su zbog sve veće incidencije raka dojke u mladih žena i alarmantno niske razine rekreacijske tjelesne aktivnosti uočene, kako u ovoj studiji tako i globalno, među mladim djevojkama. Naše otkriće sugerira da je rekreacijska tjelesna aktivnost povezana sa sastavom tkiva dojke i promjenama biomarkera stresa kod adolescentica, neovisno o tjelesnoj masti, što može imati važne implikacije za rizik od raka dojke – rekla je Rebecca Kehm, izvanredna profesorica na Sveučilištu Columbia.
Ovo otkriće podudara se s prijašnjim studijama na odraslim ženama koje su pokazale da je veća razina tjelesne aktivnosti povezana s manjom gustoćom tkiva dojki. Također, fizički najaktivnije žene imale su 20 posto niži rizik za rak dojke u usporedbi s najmanje aktivnim ženama.
Slabo aktivne tinejdžerice
Sudionice istraživanja tinejdžerske dobi dale su informacije o sudjelovanju u bilo kakvoj fizičkoj aktivnosti te su obavile kliničke preglede pri kojima su im uzeti uzorci krvi i urina te je obavljena procjena gustoće tkiva dojki. Više od polovice sudionica (51 posto), koje su u prosjeku imale 16 godina, izjavilo je da nisu provodile nikakvu fizičku aktivnost tijekom prethodnog tjedna.
- Dobro je poznato da tjelesna aktivnost smanjuje rizik od raka dojke, kao i to da gustoća tkiva dojke utječe na taj rizik. Pod gustoćom tkiva dojke misli se na omjer masnog i žljezdanog tkiva. Guste dojke imaju više žljezdanog tkiva, a manje masnog, što se na mamografiji vidi kao bijela ili svijetla područja, dok je masno tkivo tamnije. Također, promjene koje predisponiraju rak vjerojatno će se pojaviti kada tkivo sazrijeva tijekom adolescencije i to bi moglo biti najbolje vrijeme za poduzimanje preventivnih mjera – rekao je Jayant Vaidya, profesor sa Sveučilišta u Londonu, onkoplastični kirurg specijaliziran za kirurgiju dojke. Dodao je i da je ovo vrlo zanimljivo otkriće te da bi trebalo potaknuti daljnja istraživanja novih markera rizika te promovirati strukturiranu tjelovježbu u ranoj životnoj dobi, što bi imalo i mnoge druge prednosti osim smanjenja rizika za rak dojke.
Udio vode
Gustoća tkiva dojke, prema stručnjacima iz Klinike Cleveland, formira se u adolescenciji pod djelovanjem hormona i ključan je indikator rizika za rak dojke. Gušće tkivo dojke zapravo znači povećan rizik od bolesti, iako se još uvijek ne zna točno zašto. Gusto tkivo dojke otežava vidljivost sumnjivih promjena na mamografskim snimkama, no ono ne povećava rizik od smrti od raka dojke. Udio vode u dojkama jedan je od indikatora gustoće, a veći udio vode ukazuje i na veću gustoću. Sudionice studije koje su imale najmanje dva sata tjelesne aktivnosti u prethodnom tjednu imale su niži udio vode u dojkama.
Prema istraživanju iz 2022., provedenom u Europskoj uniji, u kojem je sudjelovala svaka četvrta osoba u dobi od 16 godina iz Hrvatske, prosječno vrijeme koje mladi provode u fizičkoj aktivnosti je samo 14 minuta dnevno, a čak 44 posto njih nema ni jednu minutu. Rak dojke najčešće je sijelo raka u žena u Hrvatskoj i gotovo svaka deseta žena u našoj zemlji oboljet će od raka. U Hrvatskoj godišnje od raka dojke oboli oko 3.000 žena, a više od 700 umre. Brojke nisu bolje ni u ostatku Europe. Svaka mjera koja bi mogla smanjiti taj broj dobrodošla je pa tako i povećana tjelesna aktivnost u mlađoj dobi, što bi moglo imati i druge dobrobiti za zdravlje. Autori su napomenuli da je potrebno provesti dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo kako ti čimbenici u adolescenciji mogu utjecati na rizik od raka dojke kasnije u životu, ali kažu da rezultat studije u svakom slučaju ističe važnost promicanja tjelesne aktivnosti u ranoj fazi razvoja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....