Sjajan rumunjski film o grču balkan-kapitalizma

Objavljeno: 09.02.2009

BERLIN - Glavni program u ponedjeljak donio je po jedan primjerak svake od ove dvije vrste. Prvi od njih je “Mamut” (Mammoth), dosad najambiciozniji film švedskog režisera Lukasa Moodyssona, čovjeka koji je prije desetak godina bio velika nada europskog filma zahvalju-jući svježim, ranim filmovima “Fucking Amal” i “Zajedno”.

Kao mamut u staklani

Lukas Moodysson napravio je potom par filmova na rubu garažnog undergrounda, da bi se sad vratio s nečim kudikamo velebnijim. “Mamut” je film pomalo nalik Inarrituovu “Babelu”: angažirana dramska freska o efektima globalizacije, u kojoj su glavni junaci njujorški internetski genijalac koji putuje poslom na Tajland (Gael Garcia Bernal) te njegova filipinska dadilja koja je ostavila u domovini vlastito dvoje djece. Raspršena diljem globusa, Moodyssonova pretenciozna freska spaja se u jednoj točki - u motivu roditeljstva koje i samo postaje “lateralna žrtva” nove ekonomije. Na opis to ne zvuči loše, no švedski redatelj napravio je, nažalost, krajnje shematičan film kojim bauljaju krajnje tipizirani likovi, sociopolitički uvidi su banalni, a dramaturgija manipulativna i lako predvidiva. Na koncu, “Mamut” je izviždan čak i na tiskovnoj projekciji, što se u pristojnom Berlinu rijetko događa.

A Ako je Moodyssonov film bio nalik mamutu u staklani, film domaće autorice Maren Ade “Svi drugi” doima se kao fini, elegantni komad jednostavnog kristala. Maren Ade - koja je svojim prethodnim filmom nagrađena na Sundanceu - u “Alle Anderen” prati jedan mladi njemački par na ljetovanju na Sardiniji. Gitti je neambiciozna, vedra i želi da začnu obitelj, dok je Chris ne baš uspješan arhitekt, ogorčen jer nije dočekao željenu afirmaciju. Naizgled idilična veza nakrivi se kad na Sardiniji susretnu Chrisova kolegu, mnogo uspješnijeg arhitekta. Počevši od okružja ljetovališta pa do stila, film mlade Njemice uvelike podsjeća na Erica Rohmera. Ali, Maren Ade u tu je jasnu stilsku tradiciju fino ugradila mentalitet, govor, ekonomiju i svagdan današnjih tridesetogodišnjaka.

Razmaženi mladi bijelci

Po generacijskom filingu i stilu filmu Maren Ade sličan je i “Beewax”, novi film američkog nezavisnog filmaša Andrewa Bujalskog. Bujalski je preko Atlantika poprilično poznat kao perjanica pokreta ili grupe “mumblecore” (mumljavaca), no Europa ga tek otkriva i ovo mu je prvi film na velikim festivalima s ove strane vode. “Beewax” se odvija kroz nekoliko dana  i prati grupu tridesetogodišnjaka u Austinu, a “najdramatičniji” događaj je u filmu kad jedna junakinja svojoj partnerici pošalje pismo odvjetnika zbog spora oko dućana. “Mumblecoreovce” kritika napada da zamaraju svijet tričavim, banalnim životima razmaženih mladih bijelaca. Taj prigovor vjerojatno vrijedi i za “Beewax”, no svejedno - to je dobar film, s uvjerljivim likovima i finom emocijom.

Ipak, najbolji film dana stigao je iz (nimalo neočekivano) Rumunjske.

To je “Najsretnija djevojka na svijetu” debitanta Radu Jude. Film priča o provincijskoj djevojci koja u nagradnoj igri dobije novi auto i dolazi u Bukurešt snimiti primopredaju i reklamu. Na putu je prate stariji, posesivni roditelji. Ono što bi trebao biti njen “najsretniji dan”, međutim, pomuti obiteljska svađa: roditelji hoće da auto proda i investira novac. Riječ je o sjajnom, malenom filmu o grču balkanskog kapitalizma, filmu koji, od naših stvari, možda najviše podsjeća na “Armina”.

Jurica Pavičić

Broj preporuka: 0

ARHIVA ČLANAKA

BLANKINA DIJAGNOZA

'Od ovakve infekcije oporavak bi mogao trajati mjesecima...'

Dr. Hašpl smatra da su mali izgledi za Blankin nastup na OI u Londonu. 'Kad se infekt naseli u toj regiji, teško se liječi jer se radi o slabo prokrvljenom dijelu'

UKRAJINCI NE ODUSTAJU

Niko Kranjčar na korak do kijevskog Dynama! 'Spursi će tražti oko 6-7 milijuna eura'

U petak će Daniel Levy biti jasniji u stavu koliko eura očekuje za transfer Nike Kranjčara

IRSKI DUBLER U PULI

Bilić protiv Estonije odmara ključne igrače: Želim vidjeti reakciju nekih u ozbiljnijoj minutaži'

Bilić nije odlučio hoće li prekobrojne odrezati nakon Estonije ili će svih 27 kandidata produžiti prema Bad Tatzmansdorfu

KREĆE EURO MERCATO

Juventus za Cavanija nudi 30 milijuna eura, Heynckes ostaje u Bayernu, Robben ne!

Iako ima valjani ugovor do 2016., teško će momčad s talijanskog juga zadržati napadača koji je kod njih došao na ljeto 2010.

Jutarnji TV

U središnjici HDZ-a u održana je prva sjednica stranke pod predsjedanjem novog predsjednika Tomislava Karamarka. Prilikom dolaska na sjednicu svi članovi Predsjedništva novinarima su kazali kako očekuju uspješnu sjednicu i odluke na dobrobit HDZ-a. Predsjedništvo HDZ-a na današnjoj sjednici raspravljalo je i o tome hoće li bivša predsjednica stranke Jadranka Kosor i potpredsjednik stranke Vladimir Šeks i dalje biti potpredsjednici Sabora.

Zabavite klince uz godišnju pretplatu na Dječji klub za samo 72kn!
Waz Observer
Sportske novosti
Auto klub

FESTIVAL ŽIDOVSKOG FILMA

Objavljujemo dobitnika za otvaranje 6. festivala židovskog filma Zagreb

Već šestu godinu za redom u Zagreb stiže jedinstvena kulturološka manifestacija – Festival židovskog filma.

21 JUMP STREET

Objavljujemo sretne dobitnike 21 Jump Streeta

Od ovog četvrtka, 10.5., u svim hrvatskim kinima započinje se prikazivati akcijska komedija „21 Jump Street" snimljena prema istoimenoj, vrlo popularnoj televizijskoj seriji iz 80-tih godina, a koja je proslavila tada još uvijek nepoznatog glumca Johnnyja Deppa.

Opći uvjeti korištenja | Pravila prenošenja sadržaja | Zaštita privatnosti | Pravila komentiranja | Impressum | Kontakt | Oglašavanje

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Centar Zdravlja | Crochef.com | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | MojKvart | Moj spoj | Moja edukacija | Neon | Otvoreno more | Ptičica | Punkt | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Stilist | Šibenski list | Teen | Teen.hr | Teen385 | Vita | Životopis | Znanost.com

WAZ: Der Westen