NADZOR NOVCA

BANKARSKA TAJNA U HRVATSKOJ VIŠE NE POSTOJI! Država postaje kao Big Brother: Kreće masovno nadgledanje svih računa građana

 Hanza Media

- Banke će Poreznoj upravi od ožujka jednom mjesečno dostavljati ukupne uplate te isplate s tekućeg računa, pa i štednog. Porezna uprava imat će uvid u ukupan iznos, a ne pojedinačne uplate i isplate. Detalje po računima moći će zatražiti od banke ako se primijete nekakva velika odstupanja ili ako postoje neke sumnje.

Podaci se neće tražiti ako je ukupni promet dvaput veći, ali ako je riječ o primjetnom iznosu, tada ćemo moći zatražiti detalje o prometu po tom računu - opisuje nam izvor iz Ministarstva financija kako bi ubuduće trebala izgledati razmjena podataka između banaka i Porezne uprave.

Razmjeni financijskih podataka teži se i na međunarodnoj razini te će se u razmjenu podataka među državama Hrvatska uključiti u rujna ove godine kao jedna od 87 zemalja potpisnica OECD-ova multilateralnog protokola o automatskoj razmjeni financijskih podataka koji je nastao u okviru borbe protiv porezne evazije. U tom dokumentu opisano je točno kada se koja država uključuje u postupak međunarodne razmjene, a Hrvatska bi u rujnu ove godine trebala prvi put “pritisnuti gumb” za dijeljenje svojih financijskih “tajni” sa svih 87 država.

Riječ je o zemljama kao što su Austrija, Švicarska, Belgija, ali i offshore zone poput Britanskih Djevičanskih Otoka, Belizea...

U Poreznoj upravi kažu da se sve vezano uz novu razmjenu podataka s bankama odvija dogovorno te da su s njima dogovorili određeni rok prilagodbe.

- Od 1. siječnja ove godine, sukladno izmijenjenim odredbama Općeg poreznog zakona, banke su Poreznoj upravi dužne dostavljati sve podatke automatizmom razmjene, uključujući i podatke o prometu po tekućih računima i štednim ulozima. Dakle, dostavljanje podataka Poreznoj upravi iz banaka nije novost u poreznom sustavu. Porezna je uprava, sukladno OPZ-u koji je bio na snazi do 31. prosinca prošle godine, dio podataka o računima građana i poduzetnika od banaka zaprimala automatski, a dio na zahtjev. Od 1. siječnja ove godine sve će podatke kontinuirano zaprimati automatizmom - odgovorili su nam iz Porezne uprave.

Banke sumnjičave

U bankarskim krugovima nisu baš oduševljeni novim izmjenama zakona te strahuju da tako neće moći zaštititi bankarsku tajnu.

- Mogućnost manipulacije podacima sigurno će biti veća jer kako kontrolirati sve zaposlenike Porezne uprave koji će sada imati pravo uvida u sve te transakcije - komentira naš izvor. Na upit o tome, iz Porezne uprave odgovorili su nam sljedeće: “Pri dostavi podataka ‘skidanje bankarske tajne’ neće biti potrebno, a privatnost građana, kao i tajnost njihovih podataka, neće biti ugrožena s obzirom na to da je ovo porezno tijelo kao poreznu tajnu dužno čuvati sve podatke iznesene ili nastale tijekom poreznih postupaka sukladno čl. 8 OPZ-a”.

Direktiva EU

U bankarskim krugovima, naime, upoznati su s time da je EU potkraj 2014. godine donijela direktivu kojom se propisuje međusobno izvještavanje zemalja članica o sredstvima fizičkih i pravnih osoba u cilju izbjegavanja porezne evazije.

- Upravo temeljem te direktive, Hrvatska je promijenila zakon. Time će Porezna uprava steći uvid u sva primanja, moći će utvrditi na koja je primanja, primjerice plaću, plaćen porez, a na koja nije, te će moći utvrditi odstupa li štednja u bilo kojoj zemlji članici EU značajno od primanja. Sve je to u cilju suzbijanja poreznih prijevara, sive ekonomije i izbjegavanja plaćanja poreza - govori nam izvor iz bankarskih krugova te dodaje da mu je poznato da je i Češka to počela primjenjivati tek ove godine. Doznajemo i da se međunarodna razmjena dosad odvijala vrlo sporo, odnosno da su zemlje odgovarale u roku od oko tri mjeseca.

- Ima i onih koji ne pristaju na razmjenu, ali i u međunarodnoj razmjeni je izuzetno teško utvrditi identitet osobe za koju se traže podaci, odnosno koja nema OIB, pa se ili dugo čeka, ili ne mogu pronaći baš tu osobu, ili nam pošalju neke podatke koji su teško čitljivi. Bit će potrebno još mnogo vremena da to postane ažurno i točno - kaže nam izvor.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. travanj 2024 21:59