U velikim automobilskim koncernima glavnu riječ vode financijski stručnjaci koji nemilosrdno režu troškove proizvodnje. Najnoviji primjer je Stellantis koji je jučer povukao drastičan potez: s novom modularnom arhitekturom STLA One, francuski koncern želi smanjiti troškove proizvodnje automobila za čak 20 posto!
Cilj je jasan, na toj platformi izgradit će 30 modela za tri segmenta B, C i D (mali automobili, srednja i viša srednja klasa). Nova platforma, predstavljena na Investor Day-u u sjevernoameričkom sjedištu tvrtke u Auburn Hillsu (Michigan), bit će na proizvodnim trakama već iduće godine.
Zašto je to važno? S konkurentnim mogućnostima mogu se proizvoditi povoljni automobili koji će se u globalnoj konkurenciji s Kinom moći natjecati u cijeni i kvaliteti. Prednost STLA One leži u raznolikosti: na njoj se mogu graditi različiti pogonski sklopovi kao i veličine vozila, od malih automobila do SUV-ova više srednje klase. Platforma se može koristiti i "neovisno o izvoru energije", navodi Stellantis koji time daje još jedan nagovještaj o suživotu različitih pogona, od električnih automobila do hibrida.
Planovi zvuče obećavajuće i za električne automobile: kod "Cell-to-Body" integracije, baterija se integrira u strukturu vozila. Time se budući modeli mogu graditi na 800-voltnoj arhitekturi. Također, planira se češća upotreba povoljnih LFP (litij-željezo-fosfat) baterija.
Dva milijuna vozila na temelju tri platforme
S novim platformama (uz STLA One, bit će predstavljene još dvije) Stellantis želi do 2030. polovicu svih proizvedenih automobila napraviti na tri platforme i pritom koristiti do 70 posto zajedničkih komponenti. Do 2035. na njima će nastati do dva milijuna vozila. Time se kod novih auta može skratiti vrijeme dolaska na tržište i prije svega uštedjeti troškovi. Također, mogu se pojednostaviti poslovni procesi, što je također značajan faktor troškova. Na kraju, proizvodnja se može preciznije planirati, navodi Autobild.
Dvadeset posto uštede na troškovima je ogroman iskorak u proizvodnji automobila kojim se europski koncern Stellantis priprema za budućnost. Važna vijest koju drugi europski proizvođači sigurno neće zanemariti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....