magnet za poglede

Sve što ste željeli znati o hitu tržišta koji je puno više od lijepog izgleda: Veliki test Renaulta 5 E-Tech Comfort Range

Premda izgledom podsjeća na original iz 1972., nova Petica je suvremeni električni automobil na novoj Renaultovoj platformi Ampere Small

Test Renault 5

Četvrtak, 20. srpnja 2020. Dan kad je sve počelo. Luca de Meo vratio se u Renault, tvrtku u kojoj je 1992. i započeo svoju karijeru. Sad, međutim, kao šef cijele Renault Grupe. Već drugi radni dan zaputio se u Tehnocentre, dizajnerski i razvojni centar s više od 12.000 inžinjera, tehničara i dizajnera u Guyancourtu kraj Pariza. Cilj?

image

Test Renault 5
Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Vidjeti što se sve radi u kompaniji koju je upravo preuzeo. Nije bio oduševljen, sve dok u kutu hale prepune studija i već gotovih serijskih automobila nije ugledao fluorescentno narančastu dizajnersku vježbu Renaulta 5, francuskog dizajnera Francoisa Lebionea (danas u Abarthu). - To je to što sam tražio. Pripremite ga za serijsku proizvodnju i neka bude električni. Opet ćemo raditi Renault 5, naredio je de Meo, koji je petnaestak godina ranije već vodio razvoj jednog i danas uspješnog retro automobila – Fiata 500.

Dizajn je predao u ruke u međuvremenu iz Peugeota pristiglom Gillesu Vidalu, jednom od vodećih dizajnera današnjice, koji je karijeru započeo pod Jean-Pierreom Ploueom u Citroenu, s našim Domagojem Đukecom. I pogodio. Već na prvi pogled lako je prepoznati linije originalnog Renaulta 5 iz 1972., ali i detalje poput skrivene kvake stražnjih vrata, tamnocrvenih svjetala i blatobrana s kultnog 5 GT Turbo.

Isto vrijedi za proporcije s kratkim prevjesima i široko razmaknutim kotačima od 18 cola. Premda se u proizvodnji trebala pojaviti još 2023., Petica je na tržište stigla tek ove godine, ali se odmah okitila i titulom Europskog automobila godine.

Detalja iz prve generacije Renaulta 5 ne manjka ni u unutrašnjosti – od police ispred suvozača, preko sjedala s izbačenim središnjim dijelom, do masivne instrumentne ploče. Jedino što se umjesto desetak analognih instrumenata sastoji od dva zaslona – lijevo je instrumentna ploča, desno na dodir osjetljiv središnji zaslon s Renaultovim operativnim sustavom OpenR Link, kao i u Meganeu, Australu...

image

Test Renault 5
Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Premda je broj manji (25,6 centimetara), nije se teško snaći, jer je sustav jedan od intuitivnijih, a sjajno je povezan i s Googleom. Francuzi, srećom, nisu pretjerivali s virtualnim prekidačima, pa je ispod središnjeg ventilacijskog otvora red osnovnih prekidača, a još tri smještena su lijevo od upravljača, uključujući genijalni My Perso. Dvostruki pritisak na spomenuti prekidač, naime, aktivira vlastite postavke, odnosno po želji isključuje zadržavanje voznog traka i upozorenje na prekoračenje dopuštene brzine.

Unutrašnjost izgleda skuplje nego u većini konkurenata, premda nije u potpunosti lišena tvrde plastike (središnji tunel, vrata, gornji dio armature). Tajna je u obilnom korištenju tkanina proizvedenih od recikliranih boca, kojom su obložena i vrata i polica ispred suvozača. I ne samo što sjajno izgleda, već je i ugodna na dodir. Petica je pravo osvježenje u moru dosadnih unutrašnjosti današnjih automobila. Panoramskog krova nema u ponudi, ali je stropna obloga predivna.

image

Test Renault 5
Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Jedini ozbiljni razlog za ljutnju su tri ručice s desne strane upravljača – mjenjač, brisači i radio, a tu je još i okrugli prekidač za odabir načina vožnje (Multi Sense). Premda se na to s vremenom priviknete, problem i dalje predstavlja (ne)osjetljivost ručice mjenjača, jer ne uhvati svaki put promjenu stupnja prijenosa, što može biti problem pri brzom manevriranju na tijesnim parkiralištima ili u garažama. Naviknuti se, također, valja i na činjenicu da nema parkirnog položaja (P), već se ručna kočnica automatski zategne pri svakom gašenju Renaulta 5.

Prostora je neočekivano puno s obzirom da je Petica sa svojih 3,92 metra desetak centimetara kraća od Clija (4,05 metara), ali sprijeda je mjesta dovoljno i za više od 1,9 metara. Premda je riječ o električnom automobilu s baterijom ugrađenom u pod, ne sjedi se pretjerano visoko ni uspravno.

image

Test Renault 5
Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Straga će se, međutim, ugodno osjećati samo djeca (premda je ulazak i izlazak lagan zahvaljujući peterim vratima), jer stopala odraslih se ne mogu podvući pod prednja sjedala. Prtljažnik je i više nego pristojan – 299 litara plus ispod poda još 27 litara (Mini Cooper E ima 210). Frunk ne postoji, jer su sprijeda ugrađeni elektromotor, inverter i mjenjač.

Francuzi su još 2022. svoj odjel za električni pogon i softver izdvojili u zasebnu tvrtku Ampere, a jedan od prvih proizvoda je nova platforma za male električne automobile Ampere Small, koju osim Petice koriste i nova Četvorka te budući Twingo. Premda imaju isti kapacitet kao u Renaultu Zoe (40 i 52 kWh), baterije su sasvim nove – i dalje koriste tehnologiju NMC, a ne LFP, ali su hlađene tekućinom da bi i pod opterećenjem zadržale performanse te omogućile brzo punjenje snagom od 80 kW (40 kWh), odnosno 100 kW (52 kWh).

image

Test Renault 5
Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Elektromotori su, pak, manji i lakši, ali već poznati iz Meganea i Scenica E-Tech. U snažnijem izdanju Comfort Range sa 150 KS je na pola puta između Fiata 500e sa 118 KS s jedne strane i Minija Cooper E sa 184 KS, s druge.

Za svakodnevicu - i više nego dovoljno. Barem kad je riječ o gradu. Petica do stotke stiže za kratkih 8,2 sekunde, više od sekunde brže od hibridnog Clija 1.6 E-Tech sa 143 KS.

Stoga se u gradu osjeća kao kod kuće, pogotovo što sa 3,92 metra duljine stane na svako parkirno mjesto, trake mijenja u tren oka zahvaljujući trenutno raspoloživih 245 Nm, a polukružno se okrene između dva rubnjaka udaljena svega 10,3 metra. I veća baterija od 52 kWh, uz potrošnju oko 16 kWh/100 km, dovoljna je za oko 320 kilometara. Čitavi, dakle, tjedan s jednim punjenjem... Pritom je i čudesno udoban, zaslugom prije svega mudro odabrane dimenzije guma 195/55 R18.

image

Test Renault 5
Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Ništa lošija nije na otvorenoj cesti, gdje potrošnja raste na 18 kWh/100 km, ali s jednim punjenjem prevali još uvijek sasvim pristojnih 290 kilometara. Pod uvjetom da odolite sjajnom ležanju na cesti. Jer, s kratkim međuosovinskim razmakom, širokim tragom kotača i niskim težištem, svega 1,46 tona težak francuski peterosjed (150 kilograma manje od Minija Cooper E) lakoćom ulazi i omogućava vrtoglave brzine u zavojima.

Za savršeni dojam nedostaje tek izravniji upravljač – postojeći od jedne do druge mrtve točke mjeri 2,5 okretaja - s više povratnih informacija s ceste, kao i ozbiljnije regenerativno kočenje (samo D ili B). Neuobičajeno je dobar i osjećaj na papučici kočnice (brake-by-wire).

image

Test Renault 5
Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Premda je riječ o gradskom automobilu, ne treba izbjegavati vožnju autocestom. Barem u izdanju Comfort Range s većom baterijom od 52 kWh. Istini za volju, potrošnja raste na 22 kWh/100 km, ali doseg i dalje iznosi prihvatljivih 230 kilometara, što je dovoljno za udaljenost od Zagreba do Rijeke, a puniti se može i na kod nas još uvijek rijetkim superbrzim punionicama od 100 kW. Drugim riječima, baterija se od 10 do 80 posto napuni za pola sata. Krajnja je brzina, doduše, elektronički ograničena na 150 km/h, ali je i tada Petica čudesno tiha.

image

Test Renault 5
Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Za novu Peticu, koja se proizvodi u Douaiju, a većina dobavljača je u krugu od 300 kilometara, Renault traži najmanje 28.990 eura za 122 KS i 40 kWh. Snažnije izdanje Comfort Range sa 150 KS i 52 kWh kreće od 33.490 eura, što je 552 eura više nego što stoji serijski slabije opremljen britanski Mini Cooper E, najveći konkurent snažniji za 34 KS, ali s baterijom manjom za priličnih 11 kWh.

Ukratko

Proporcije i linije originala iz 1972., a tehnologija 21. stoljeća. Nova Petica vozi na sasvim novoj električnoj platformi Amper Small

Prtljažnik je sa 326 litara sasvim pristojan za električni automobil kraći od četiri metra, pogotovo što se ispod poda krije dodatni prostor od 27 litara. Pretinaca i odlagališta ne nedostaje ni u unutrašnjosti

image

Test Renault 5
Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Unutrašnjost nije dosadna kao u većini današnjih električnih automobila, već razigrana. Sve je, međutim, na dohvat ruke i jednostavno za korištenje, a materijali su iznad očekivanja

Ispod rijetko teškog prednjeg poklopca krije se poznati elektromotor iz Meganea, samo manji i lakši jer je 1,46 tona teškoj Petici sasvim dovoljno već i 150 KS. Do stotke stiže za samo 8,2 sekunde

Premda je riječ o električnom automobilu, ne sjedi se pretjerano visoko ni uspravno. Brojni detalji, poput masivne instrumentne ploče podsjećaju na slavnu prošlost i kultni Renault 5 Turbo

Tehnički podaci

R5 Comfort Range

Pogon elektromotor, ugrađen sprijeda poprečno

Snaga110 kW/150 KS

Okr. moment245 Nm

Baterijalitij-ionska, 52 kWh (neto)

Snaga punjenja (AC/DC)11/100 kW

Podvozje

Pogonprednji

OvjesMacPherson/multilink

Kočnicevent. disk/vent. disk

Gume195/55 R18, Conti EcoContact 6Q

Karoserija

Dimenzije 392 x 177 x 150 cm

Osovinski razmak254 cm

Prtljažnik326-1106 litara

Težina/nosivost1460/457 kg

Ostalo

Jamstvo2 godine

Na baterije8 godina

EuroNCAP4 zvjezdice

ProizvodnjaDouai, Francuska

Mjerenja

Najveća brzina150 km/h

0-50 km/h3,0 sekundi

0-80 km/h5,5 sekundi

0-100 km/h8,0 sekundi

0-120 km/h11,2 sekunde

60-80 km/h3,8 sekundi

80-120 km/h4,3 sekunde

Kočenje (100 km/h)34,5 metara

Potrošnja i doseg

grad16 kWh/100 km

otvorena cesta17 kWh/100 km

autocesta22 kWh/100 km

prosjek18,3 kWh/100 km

Doseg230 - 320 km

Punjenje

Kućni punjač (AC)2:37 sati (11 kW)

Javna punionica(DC) 30 minuta (100 kW)

Serijska oprema Iconic

Aut. klima • diodna svjetla • el. podizači stakala • el. podesivi, grijani i sklopivi retrovizori • grijana prednja sjedala i upravljač • kamera za vožnju unatrag • radio/bluetooth + 6 zvučnika • navigacija + Google usluge • Apple CarPlay i Android Auto • bežično punjenje telefona • pametni ključ • ambijentalna rasvjeta • senzori za parkiranje straga • aut. parkiranje • aut. kočenje u nuždi • aut. zadržavanje voznog traka • aut. paljenje svjetala i brisača • aut. duga svjetla • prilagodljivi tempomat • toplinska pumpa • zatamnjena stražnja stakla • aluminijski naplaci (18 cola)

Doplate TESTNOG MODELA

Žuta boja + dvobojna karoserija • paket Vožnja • aluminijski naplaci (18 cola) • hi-fi (Harman-Kardon) • Google usluge • navigacija • kabel za punjenja (kućno)

S doplatama 39.190 €

Svi modeli

5 E-Tech (122 KS/40 kWh)28.990 €

5 E-Tech (150 KS/52 kWh)33.490 €

Konkurencija

Citroen e-C3 (113 KS/44 kWh)25.900 €

Opel Corsa-e (156 KS/51 kWh)31.900 €

Mini Cooper E (184 KS/41 kWh)32.938 €

Fiat 500e (118 KS/42 kWh)33.400 €

5 E-Tech (150 KS/52 kWh)33.490 €

Peugeot e-208 (156 KS/51 kWh)34.506 €

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
07. lipanj 2025 22:51