UBOJICA OD 2 MILIJARDE $

Ovo je bombarder kojim je Trump bacio ‘bunker bombe‘ na Iran. Jedini je na svijetu kojim se može izvesti ovakav napad

Ovaj strateški bombarder, razvijen krajem Hladnog rata, i danas je ključni adut američkog zrakoplovstva

Američki bombarder B-2

 Pictorial Press, Pictorial Press Ltd/alamy/profimedia
Ovaj strateški bombarder, razvijen krajem Hladnog rata, i danas je ključni adut američkog zrakoplovstva

Američki bombarder B-2 Spirit, poznat i kao “stealth bombarder” (što bi značilo znatno smanjenu vidljivost letjelice za radare), jedno je od najsofisticiranijih i najskupljih oružja u povijesti vojne avijacije. Ovaj strateški bombarder, razvijen krajem Hladnog rata, i danas je ključni adut američkog zrakoplovstva u misijama koje zahtijevaju nenadmašnu kombinaciju dometa, nosivosti i nevidljivosti. Upravo su ti avioni, piše CNN, korišteni za napad na Iran, prenosi Slobodna Dalmacija.

O tom napadu sve pročitajte OVDJE.

A sad još o avionu koji je, kaže Trump, uništio iranska nuklearna postrojenja.

B-2 Spirit je prvi put javno predstavljen 1988. godine, a u operativnu uporabu ušao je 1993. godine. Njegov prepoznatljivi “flying wing” dizajn, bez repa i klasičnog trupa, omogućuje mu izuzetno nisku radarsku, infracrvenu i akustičnu zamjetljivost. Zahvaljujući naprednim materijalima i radarski upijajućim premazima, B-2 može prodrijeti duboko u najzaštićenije neprijateljske zračne prostore, izbjegavajući čak i najmodernije protuzračne sustave.

image

Američki bombarder B-2

Pictorial Press, Pictorial Press Ltd/alamy/profimedia

Ovaj bombarder ima raspon krila od čak 52 metra, dužinu od 21 metra i visinu od 5 metara. Maksimalna nosivost iznosi više od 18 tona, a dolet bez dopunjavanja gorivom je oko 11.000 kilometara, što B-2 omogućuje globalni domet iz matične baze.

Višenamjenska platforma

B-2 Spirit može nositi širok spektar konvencionalnog i nuklearnog oružja, uključujući precizno navođene bombe (JDAM), ali i termonuklearne bombe poput B61 i B83. Unutarnje spremište za oružje omogućuje mu da zadrži stealth karakteristike tijekom cijele misije. Upravo ta sposobnost, uz nenadmašni stealth, čini ga ključnim elementom američke nuklearne trijade i globalnog odvraćanja.

Borbena povijest

B-2 Spirit je svoju borbenu premijeru imao 1999. godine tijekom NATO operacije u Jugoslaviji, kada je izveo precizne udare na ciljeve u Srbiji. Uslijedile su misije u Afganistanu, Iraku i Libiji, gdje je B-2 pokazao sposobnost izvođenja dugotrajnih, preciznih i iznenadnih napada bez otkrivanja.

Iako je razvijen prije više od tri desetljeća, B-2 je redovito nadograđivan novim avionikom, komunikacijskim sustavima i poboljšanjima stealth karakteristika. S obzirom na rastuće prijetnje iz Kine i Rusije, američko zrakoplovstvo ulaže u održavanje i modernizaciju flote, kako bi B-2 ostao relevantan u budućim sukobima.

image

Američki bombarder B-2

Pictorial Press, Pictorial Press Ltd/alamy/profimedia

Značaj i budućnost

B-2 Spirit je danas jedini operativni stealth bombarder na svijetu, sposoban neopaženo pogoditi najzaštićenije ciljeve bilo gdje na Zemlji. Njegova cijena - oko 2,2 milijarde dolara po primjerku - čini ga najskupljim vojnim avionom ikad proizvedenim, ali i simbolom američke tehnološke nadmoći i strateške moći. U sljedećim godinama očekuje se postupna zamjena novom generacijom - B-21 Raiderom - ali će B-2 i dalje ostati ključni element američkog odvraćanja i globalne projekcije sile, navode američki mediji.

Koje su bombe bacili?

U američkom napadu na iranska nuklearna postrojenja, uključujući Fordow, korištene su specijalizirane "bunker buster" bombe tipa GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator (MOP). Ova bomba, teška oko 13.600 kg i dugačka šest metara, jedina je nenuklearna bomba u američkom arsenalu sposobna probiti i uništiti duboko ukopane i snažno utvrđene ciljeve poput Fordowa, koji se nalazi više od 80 metara ispod površine planine.

GBU-57A/B je precizno navođena bomba, dizajnirana da prodre kroz debele slojeve stijene i armiranog betona prije detonacije, čime se omogućuje uništavanje podzemnih bunkera i tunela. Ova bomba može probiti do 60 metara armiranog betona ili 61 metar zemlje prije eksplozije, što je čini jedinom opcijom za napad na objekte poput Fordowa.

B-2 Spirit, američki nevidljivi bombarder, jedini je avion sposoban nositi i isporučiti GBU-57A/B zbog svoje nosivosti i stealth karakteristika. Izrael ne posjeduje ni ovu bombu ni avione sposobne za njezino nošenje, pa je američko sudjelovanje bilo ključno za izvođenje ovakvog napada.

Za napade na manje zaštićene ciljeve ili površinske objekte koriste se i manje "bunker buster" bombe, poput GBU-31 JDAM-a, ali za duboko ukopane objekte kao što je Fordow, GBU-57A/B je jedina realna opcija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (5)

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

Pravi nacisticki stroj. Horten Gotha 229.

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

nije jedini i b52 mogu nositi isto te bombe

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

E, sad su "usrali motku"! Jedini način da spriječe Irance da naprave bombu je da ih sve fizički unište; nakon ovakvih kurvinskih napada, Iranu je, s druge strane, jedini način da prežive demonkraciju pomahnitalih demokrata, da imaju bombu!

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
22. srpanj 2025 04:29