VELIKI PETAK

SAVJETI IZ GRABINE RIBARSKE BILJEŽNICE: Glavni kogo i “pater familias” konobe Otprilike ovako o onome što poznaje najbolje - ribi!

 Ante Čizmić / HANZA MEDIA
Glavni kogo i “pater familias” konobe, Davor Grabovac Graba, osebujan je lik. Prošao je sva svjetska mora, profesionalno igrao ragbi te vodio uspješan biznis dobave, prodaje i distribucije ribe. Dosadili su mu propisi, inspektori i razni HACCP birokrati te se skrasio u svojoj konobi zajedno s obitelji - kćeri Luce, koja se brine za goste, i suprugom Natašom, koja mu pripomaže u kuhinji (kuha jednako dobro kao i on) i radi odlične deserte.

SVJEŽINA RIBE - ako je riba postojanih boja (može biti i tamnija boja) i oko je bistro, znači da je dobre svježine i kvalitete. Što je oko više upadnuto unutra, riba je starija i lakše se raspada SAVUR - za savur koristite srdele, palamidu, gof i trlju.

ČIŠĆENJE - jako je važno očistiti crni dio u želucu ribe uz leđnu kost - koristite četkicu za zube koju ćete isključivo koristiti za ovu namjenu.

ŠKOLJKE - svježe školjke poput dagnji trebate potopiti u posudu sa slanom vodom i ostaviti pola sata kako bi se otvorile i izbacile pijesak. Školjke koje isplivaju nisu dobre i njih bacite. Bijele kalcifikate ne trebate čistiti, konopčiće odstranite. Školjke koje su nakon kuhanja ostale zatvorene bacite.

PLAVA RIBA - iznimno je zdrava jer sadrži omega 3 kiseline, ali ne preporučuje se za oboljele od gihta. Nasreću, ako skinete kožu (kod riba kod kojih koža izgleda kao skaj) bitno ćete smanjiti negativan utjecaj.

ČUVANJE I SMRZAVANJE RIBE - ako ste sigurni da imate svježu ribu, samo skinite lustre (ljuske), ali je nemojte čistiti, kako biste spriječili da led uništi meso. Posebno je važno da ribu posušite i dobro zamotate u pvc foliju pazeći da rep bude dobro zamotan jer riba gubi tekućinu i kvari se od repa. Ribu koju ćete pripremati kasnije tog dana ili drugi dan očistite, posušite te dobro zamotajte u navlaženu krpu pazeći da rep bude pokriven. To vrijedi za svu ribu - oko 8% težine se gubi unutar 24 sata zbog nedostatka vlažnosti.

SIPA I CRNILO - borba s crnilom na noktima i rukama najlakše se rješava tako da uzmete komad očišćene sipe i pod hladnom vodom je koristite kao spužvicu za trljanje. Zamrzavanje crnila nije poželjno jer ostane zrnasto, ali tome se može doskočiti ako ga otopite s malo kvasine i malo maslinova ulja te promiješate i pustite neka odstoji oko 30 minuta.

MEKUŠCI - Prema svojoj strukturi i okusu su zapravo školjke, pa slobodno možete zamijeniti pokoju školjku lignjom, lignjunom ili sipicama.

LEŠO - kod lešanja ribe dobro je staviti malo vina u tekućinu kako se meso ne bi raspalo. Posebne su delicije lešade od srdele, inćuna, gofa, palamide te liganja i sipa MORSKA DIVLJAČ - “divljač” poput tune ili gofa ima bolji okus ako se filetira jer je brže gotova, ali se i smanjuje prevelik utjecaj joda iz kostiju.

MORSKE MAČKE I PSI - treba im oguliti kožu te ih potopiti u mlijeko da se izvuče neugodan okus i miris amonijaka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. travanj 2024 12:45