
U srcu Istre, gdje se vijugava pruga stapa s pitomim krajolikom, smjestila se konoba 2. Peron, čije ime odaje počast željezničkoj tradiciji mjesta Cerovlje. Ova konoba, smještena uz samu željezničku stanicu, utjelovljuje duh putovanja i gastronomije, podsjećajući na zlatno doba kada su kolodvori bili središta društvenog života, a mirisi svježe pripremljenih jela mamili putnike i mještane.
U 2. Peronu tradicija se susreće s kulinarskom izvrsnošću. Njihov jelovnik odražava bogatstvo istarske kuhinje, nudeći domaće delicije poput pršuta, ovčjeg sira i kobasica, te raznovrsnih tjestenina kao što su njoki, makaruni i fuži, pripremljeni prema receptima koji se prenose generacijama. Posebno se ističu jela s tartufima, poput zapečenih njoka s tartufima i gljivama, te bifteka s tartufima, koja oduševljavaju svakog gurmana.
Ambijent konobe odiše toplinom i ugodom, s detaljima koji pričaju priču o prošlim vremenima. Čim uđete u konobu, prvo primijetite portret posljednjeg austrijskog cara, Kaisera Franje Josipa, za čije se vladavine napravila i razvila većina željezničkih pruga u Istri dok su ostale slike na zidu crno-bijele uspomene na dane željeznice i putovanja vlakom. Na svodu, ispod drvenih greda, nadvile su se grane breze kao dekoracija. Otvoreni kamin dominira prostorom, gdje se pred gostima pripremaju sočni komadi mesa poput fiorentine i ramsteka, pružajući jedinstven doživljaj. Ljubazno osoblje i pažnja prema svakom detalju čine da se svaki posjetitelj osjeća kao kod kuće.
Za aperitiv ponuđena nam je po rakija iz vlastite proizvodnje. Naime, obitelj Lušetić osim restorana ima i vlastitu destileriju u kojoj proizvodi više vrsta rakija i likera pod vlastitim brendom Kotal.
Probali smo lozu i rakiju s aromom kadulje ili, kako bi u Istri rekli, kuša. Izrazito fine arome loze i kuša otvorile su nam apetit pa smo za predjelo odabrali platu s brusketima i kobasicom od tovara. Brusketi su bili od domaćeg kruha, prhki, ne prepečeni, jedni s goronzolom, medicom i pancetom te drugi s namazom od češnjaka, domaćim kobasicama i marmeladom od žbule (luka). Okusi su dobro posloženi, češnjak i marmelada od luka fino ističu aromu istarske kobasice, jedino je panceta bila malo jače prepržena pa je ta brusketa bila malo preslana.
Kao toplo predjelo odabrali smo rafiole od sira s kušom, i nakon tog poželjeli da je to kraj našeg obroka jer su okusi bili savršeni. Kravlji sir u rafijolima bio je punog, kremastog okusa i izvrsno se nadopunjavao s umakom u kojem se osjetila kadulja čija je aroma ostajala na nepcima i sljubljivala se s malvazijom.
Probali smo i maneštru. Nezaobilazno jelo istarskih konoba, klasična maneštra grah, sitno sjeckano suho meso, bobići, krumpir, kukuruz šećerac. Zasitna je, ali nije teška, za naš ukus malo pregusta, no u količini jedne porcije koju dvije osobe teško mogu pojesti.
Mjesta nam je ostalo još za biftek, odležan na suhom zrenju 28 dana, idealno pečen na gradeli s kamina, medium rare po našoj želji, uz preljev s aromom kadulje za svaku preporuku. Za desert smo naručili pannacotu s breskvom. Lagana, ne preslatka, prekrasna kombinacija orašastih plodova i kompota od breskve uz, pogađate, rakiju s aromom kuša.
Početkom ožujka također smo bili u 2. Peronu, baš kad su se tamo odvijali Dani mednih delicija središnje Istre, a sukladno tome, domaćini su pripremili prigodni degustacijski menu koji treba istaknuti.
Kao hladno predjelo bio je ponuđen mousse od domaće skute i parmezana sa srebrnim medom, na kremi od cuke sa štapićem lisnatog tijesta. Nježni okusi tikvice i skute, blago zaslađeni medom, uz hrskavo lisnato tijesto stvaraju nježni, ali moćni skup okusa. Za toplo predjelo papreni njoki na žlicu sa pjenom od sira u papru, urbanim sirom i orasima, grožđicama i rakijom od kuša.
Za glavno jelo bila je tada poslužena tagliatta od ramsteaka s krokante krumpirom u crnom vinu, urbanim sirom, karameliziranim sirupom od meda i kuša. Krumpir nas je oborio s nogu, vino je istaknulo slatki tek tog skromnog gomolja i pretvorilo ga u jedan od moćnijih priloga koje smo kušali, te popravilo dojam ipak dosta žilavog mesa. Inače, krumpir se bar dan, dva prije pripreme drži u crnom vinu kako bi cijeli poprimio njegovu aromu.
Za desert smo se doslovno oduševili bogatim i sočnim savarinom od griza, prepunom okusa suhog voća i natopljenog medom, savršeno je uravnotežen aromatičnim maslinovim uljem koje mu daje nježnu, voćnu svježinu.
Konoba 2. Peron nije samo mjesto za objed već i destinacija koja spaja ljubav prema hrani, tradiciji i željezničkoj baštini, stvarajući nezaboravno iskustvo za svakog gosta. Ako ste u brzom prolazu kroz Istru, skrenite u Cerovlje, 2. Peron je preko pruge, dvije minute od Istarskog ipsilona.
Komentari
0