Vrtlarski radovi

Koje biljke treba orezati u lipnju za poticanje maksimalnog cvata i rasta doznajte od poznatog vrtlara

 UNDEFINED UNDEFINED/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO
Rezidba je jedan od najvažnijih vrtlarskih poslova koji se obavlja tijekom cijele godine kako bi se pospješilo cvjetanje i zdravlje biljaka, cvijeća i drveća

Važno je da ne orezujete u pogrešno doba godine jer bi to moglo trajno oštetiti biljke. Stručnjak za vrtlarstvo Monty Don podijelio je na svojoj stranici poslove rezidbe koje treba obaviti u lipnju.

1. Glicinija

“Glicinija proizvodi svoje cvjetove na novom rastu, koji izlaze iz izdanaka na glavnim izbojcima", napisao je stručnjak.

“Kad završe s cvjetanjem, potrebno je sve ovogodišnje (nove) mladice orezati. Ne ostavljajte više od 15 cm rasta. Pritom je potrebno cijelu biljku vezati da nema labavih izdanaka.”

Ako niste sigurni koliko orezati, Monty preporučuje da pogriješite i preslabo odrežete. To znači da se u novoj godini, kada sve lišće odumre, biljka može ponovno orezati, tako što ćete svaki bočni izdanak smanjiti na pet do osam cm.

2. Rano cvjetajuće grmlje

Vrtlari bi ovog mjeseca trebali orezati i cvjetajuće grmove kao što su lažni jasmin (Philadelphus coronarius L.), merala (krušvica, kozja jabučica; lat. Amelanchier), deutzia, vajgela (Weigela florida) i malina (Rubus idaeus L.) .

Svi oni cvjetaju na mladicama uzgojenim prethodnog ljeta, pa je Monty preporučio da ih sada orezujete.

“Ovo će novom rastu dati dovoljno vremena da sazre prije zime i tako rodi najviše cvjetova sljedećeg proljeća. Zrele grmove treba oštro orezati. Orežite većinu cvjetnih stabljika do zdravih novih izdanaka i najstariji rast natrag do baze. Jako zarastao grm također treba obnoviti na ovaj postupan način", savjetuje.

Ako vrtlari imaju mlade grmove, najslabiji rast treba odrezati, a ostatak podrezati samo na oblik i veličinu.

Nakon što su orezane, potrebno ih je plijeviti, zalijevati i malčirati kako bi se uzele poluzrele reznice sa zdravih orezanih stabljika.

image
ANDREY ABRYUTIN/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

3. Mrtve glave ruže

Orezivanje mrtvih glava je oblik rezidbe koji uključuje selektivno uklanjanje istrošenih cvjetova s cvijeta.

Prema Montyju, “zaista se isplati” barem jednom tjedno obrezati ruže kako bi se produžilo njihovo razdoblje cvatnje. Jednostavno otkinite stare cvjetne glavice i odrežite do prvog lista ispod osušenog cvijeta, gdje će izniknuti novi izdanak.

4. Klematis (Clematis montana)

Vrtlari bi također trebali orezati pretrpane, mrtve ili bolesne stabljike nakon što završi s cvjetanjem.

Raspetljavanje stabljika može biti nezgodno, ali nije važno gdje se reže, jako dobro podnosi teško orezivanje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. travanj 2024 16:35