U domu Marije Zdilar Uskrs nije samo blagdan — on je doživljaj. Njezin stan ispunjen bojama, emocijom i pažljivo biranim detaljima pretvara se u intimnu scenografiju u kojoj se susreću estetika, tradicija i obiteljska toplina. Kod Marije ništa nije slučajno, ali ništa nije ni nametljivo — sve ima mjeru, smisao i osobni potpis.
Magistra biotehničkih znanosti, kreativka i autorica projekta GLAMBREAD by BARÉLLI, svoj život gradi na spoju znanja, estetike i osjećaja za ljepotu. Dolazi iz Imotskog, živi i stvara u Zagrebu, majka je dviju kćeri, a inspiraciju pronalazi upravo u svakodnevici i trenucima koje dijeli s obitelji.
“Svaku priliku za stvaranje doživljavam kao poziv da unesem svoj osobni estetski potpis i dam trenutku posebnu vrijednost”, govori.
Blagdan koji se osjeća, ne samo vidi
Za Mariju uskrsne dekoracije nisu tek ukras — one su ritual. Trenutak u kojem svakodnevica dobiva novu dimenziju, a prostor postaje mjesto emocije i sjećanja.
“Uskrsni stol za mene nije samo dekoracija. On je doživljaj, uspomena i tihi potpis naše prisutnosti u trenutku koji dijelimo s onima koje volimo”, ističe.
Inspiraciju pronalazi u bezvremenskoj eleganciji, osobito u bečkom nasljeđu i kulturi stola koja njeguje detalj i profinjenost. Njezin stol uvijek nosi dozu raskoši, ali one suptilne — kroz kolorit, teksture i pažljivo odabrane elemente koji zajedno stvaraju sklad.
Priprema bez pravila, ali s puno osjećaja
Iako mnogi planiraju blagdane unaprijed, kod Marije priprema dolazi spontano. Nema strogo definiranog trenutka kada počinje ukrašavanje — sve nastaje intuitivno, u skladu s ritmom života.
“Uskrs za mene nije pitanje vremena pripreme, već dubine prisutnosti”, kaže.
Kroz godine je stvorila vlastitu kolekciju dekoracija koju svake sezone reinterpretira. Uvijek kreće od jedne ideje, jedne estetike — često baš poput modne kolekcije. Ove godine inspiracija je bila posebno osobna: umjetnički rad njezine kćeri, nadahnut estetikom Andyja Warhola.
Stol inspiriran umjetnošću i bojama proljeća
Ovogodišnji uskrsni stol bio je prava eksplozija boja i emocije. Crvena i narančasta unijele su energiju i toplinu, žuta simboliku sunca i novog početka, zelena buđenje prirode, dok je ljubičasta donijela mir i introspekciju. Plava je cijeloj priči dala notu elegancije i dubine.
“Ne radi se samo o bojama, već o prijelazu — od zime prema proljeću, od tišine prema životu”, objašnjava Marija.
Pisanice: mali umjetnički objekti s karakterom
Poseban naglasak ove godine stavljen je na unikatne pisanice nastale u suradnji s brendom JOART. Riječ je o ručno izrađenim dekoracijama koje nadilaze klasične uskrsne motive i djeluju poput pravih malih umjetničkih djela.
Obogaćene teksturama, trakama i detaljima koji podsjećaju na poludrago kamenje, ove pisanice unose dozu luksuza i sofisticiranosti, ali zadržavaju toplinu ručnog rada. U Marijinu domu one nisu samo dekoracija, već vizualni akcent koji prostoru daje karakter.
“Za mene pisanice nikada nisu samo ukras. One su mali nositelji priče — spoj tradicije i osobnog izraza”, kaže.
Poput glamurozne scenografije. Blagdansko uređenje u zagrebačkom domu Imoćanke Marije
Kada hrana postaje doživljaj
Jednako važan element uskrsnog stola je i njezin prepoznatljiv projekt GLAMBREAD by Barelli. Za Mariju, taj kruh nije samo hrana — on je simbol zajedništva i centralni detalj blagdanskog okupljanja.
“Glam Bread nije samo kruh — to su nutritivno bogate delicije koje svaki obrok pretvaraju u poseban doživljaj”, ističe.
Svaka njegova varijacija nosi svoju priču, od tradicije i uspomena do energije i novih početaka. Upravo zato, na njezinu stolu Glam Bread ima dvostruku ulogu — estetsku i emotivnu.
Luksuz koji ne ovisi o budžetu
Iako priznaje da se lako zanijeti ljepotom detalja, Marija naglašava kako luksuz ne proizlazi iz cijene.
“Luksuz nije u količini, nego u osjećaju — u pažnji, ljubavi i vremenu koje smo uložili”, kaže.
Vjeruje da se i s umjerenim budžetom može stvoriti dojmljiv prostor, uz malo kreativnosti i promišljen odabir. Jedan od njezinih omiljenih trikova je korištenje prirodnih materijala — primjerice, grančica od kojih se može napraviti elegantno uskrsno gnijezdo.
Mali detalji koji čine najveću razliku
Na kraju, Marija ističe kako svaki dom treba imati barem jedan detalj koji spaja tradiciju i osobni pečat. To može biti jednostavan aranžman, svijećnjak ili ručno izrađena dekoracija — važno je da nosi emociju.
Jer upravo takvi detalji stvaraju atmosferu koju pamtimo.
U domu Marije Zdilar Uskrs nije savršenstvo radi dojma — on je autentičan, topao i iskren. To je blagdan u kojem se ljepota ne mjeri raskoši, već osjećajem. I upravo zato ostaje — dugo nakon što se stol raščisti.


Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....