Na hrvatskom Redditu ovih se dana rasplamsala rasprava oko poprilično neuobičajenog studentskog problema. Jedan Splićanin, koji tvrdi da još uvijek studira, objavio je da je vlasnik trosobnog stana u Zagrebu - i to ne bilo kakvog, nego prostranog 95-kvadratnog stana u Cvjetnom naselju, s terasom, balkonom i garažnim mjestom. Prema njegovoj procjeni, mogao bi ga prodati za oko 350 tisuća eura ili iznajmiti za 1000 do 1200 eura mjesečno. No, kako tvrdi, novac mu uopće nije potreban i sada je "na sto muka" pa traži da mu drugi kažu što da radi.
U objavi je priznao da živi u Splitu, gdje mu je stambeno pitanje riješeno, nema planova seliti se u Zagreb, a pritom već ima i "dobar studentski posao". Zato, kaže, nema pojma što bi uopće radio s tolikom nekretninom: "Stan mi realno ne treba, a ni lova mi ne treba, iskreno ne znam što bih s njom", napisao je.
Korisnici su krenuli u ozbiljniju raspravu - jedan mu je savjetovao da ne žuri s prodajom jer je, po njegovu mišljenju, uvijek bolje imati stabilnu imovinu nego novac na računu:
"Bolje ti je držati stan od 350.000 eura nego gledati kako ti inflacija lagano nagriza ušteđevinu."
Međutim, drugi korisnik odmah se usprotivio: "Ne mora čovjek držati novac na tekućem. Postoje razne vrste ulaganja gdje može dobiti veći prinos. A kad pogledaš ove brojke, trebat će mu preko 30 godina iznajmljivanja da zaradi iznos koji može dobiti prodajom."
Nekolicina se složila da su stanovi dugoročno stabilni, ali su podsjetili na neugodne uspomene iz prošlog desetljeća. Jedan je tako napisao kako "svi vjeruju da je nekretnina najstabilnije ulaganje - sve dok se ne prisjetimo 2008. godine". Drugi je pak usporedio stan s dionicom koja polako, ali sigurno raste: "Na ovo možeš gledati kao na dividendnu dionicu. Sporo raste, ali raste. Dividenda ti je oko 3,5 % godišnje."
‘U najam s njim‘, ali…
Mnogi su ga savjetovali da stan jednostavno stavi u najam. "Ako ti ne smeta što ti je stan u Zagrebu, a ti si u Splitu - iznajmi i ne razmišljaj previše", napisao mu je jedan korisnik.
Drugi se našalio na račun njegove životne situacije: "Student i već imaš dva stana? Ajde, otkrij tajnu."
Odmah se pridružio i još jedan duhovit komentar: "Ćaća renta po obali."
Nekoliko korisnika pokušalo je dati praktičniji pogled na situaciju. Jedan je savjetovao da razmisli o prodaji, ali ne zato da se dočepa novca, nego da si olakša život:
"Prodaj taj u Zagrebu i uzmi nešto bliže Splitu pa to daj u cjelogodišnji najam. Dolje je kroničan manjak stanova koji su slobodni cijele godine, cijena će ti dulje držati vrijednost, a i lakše ti je obilaziti imovinu koja ti je blizu kuće."
Isti korisnik je potom detaljnije objasnio zašto je možda čak pametno razbiti kapital na dvije manje nekretnine. Po njegovim riječima, najveća potražnja je među ljudima koji žive sami ili su tek započeli karijeru, a njima ne treba gotovo 100 kvadrata.
"Ako iznajmljuješ veliki stan, dobit ćeš obitelji s djecom, a to može biti gnjavaža kad nešto pođe po zlu i treba ih iseliti. A opcija sa studentima i cimerima može biti još veći kaos ako jedan izađe pa ti tražiš drugog… više posla za tebe."
Prodati ili ne?
Kao i svaka velika Reddit rasprava, i ova je uskoro otišla u sasvim drugom smjeru. Jedan korisnik je iznio računicu da se novac može bolje iskoristiti u indeksnim fondovima, koji prema njegovu mišljenju donose 8 do 10 posto godišnjeg prinosa: "Na 350.000 to ti je 30 - 35 tisuća eura godišnje, u usporedbi s 12 - 15 tisuća najma."
Drugi ga je odmah prizemljio pitanjem: "Koji točno indeks ti garantira 8 - 10 %? Ajmo malo stati na loptu."
A treći je cijelu raspravu sažeo na jednostavan, pomalo humorističan način:
"Sve ti se svodi na to što ti je veći stres: da koordiniraš majstore u gradu u kojem ne živiš ili da gledaš kako ti fond padne 50 % jer je negdje Kinez pojeo šišmiša."
Rasprava je završila jednom starom narodnom mudrošću koja se često može čuti na hrvatskom tržištu nekretnina. Jedan korisnik je ustvrdio da, po njegovu mišljenju, prodaja treba biti zadnja opcija:
"Nekretnine se nikada ne prodaju. U hitnoj situaciji uvijek ih možeš prodati, ali kad budeš trebao kupiti - to je uvijek puno teže."


Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....