GOLEMI PROPUSTI

Sigurnosna lozinka za Louvre bila je - Louvre

Sve se brzo odvilo

 Dimitar Dilkoff/Afp
Nevjerojatna pljačka otkrila je šokantne propuste u zaštiti najpoznatijeg muzeja na svijetu
Nevjerojatna pljačka otkrila je šokantne propuste u zaštiti najpoznatijeg muzeja na svijetu

Nedavno se dogodila jedna od najvećih pljački novijeg doba u legendarnom muzeju Louvre u Parizu, a lopovi su u vrlo kratkom vremenu usred bijela dana ukrali stoljećima stare kraljevske dragulje neprocjenjive vrijednosti koji još nisu pronađeni, piše PCWorld.

Jednostavna lozinka

Oni su provalili u sustav videonadzora muzeja, a prema najnovijim podacima sigurnosne istrage lozinka kako bi se u taj sustav „ušlo“ bila je vrlo jednostavna, a glasila je „Louvre“. Mnogi to uspoređuju s lozinkom koju mnogi koriste, a ona je također vrlo jednostavna i lako shvatljiva, riječ je o zaporci „lozinka“.

Gotovo bi svaki stručnjak za sigurnost mogao potvrditi kako su teško prepoznatljive lozinke, koje ne može svatko pogoditi, poprilično bitne kada je u pitanju sigurnost bilo čega, a ne samo jednog od najvećih svjetskih muzeja.

image

Hakiranje nije potvrđeno

Dimitar Dilkoff/Afp

Francuske novine Libération izvještavaju da su razne provjere sigurnosnih sustava muzeja otkrile očite i ozbiljne propuste u njegovoj sigurnosti. Jedna takva provjera koju je 2014. provela francuska nacionalna agencija za kibernetičku sigurnost pokazala je da je lozinka za sustav videonadzora Louvrea doista bila “Louvre”.

Dvoje pljačkaša iz Louvre djelomično priznalo krivnju: ‘Još nismo pronašli dragulje‘

Ozbiljni nedostatci

Kasnije provjere i kontrole otkrile su ozbiljne nedostatke u muzejskim sustavima, uključujući jednostavan pristup krovovima tijekom građevinskih radova te sigurnosni softver star više od dva desetljeća, koji njegov proizvođač više nije podržavao.

Trenutačno nije poznato koji su točno faktori pridonijeli sigurnosnim propustima koji su omogućili pljačku, iako deseci ljudi rade na istrazi. Dogodila se u nedjelju u 9:30 ujutro, za vrijeme radnog vremena muzeja. Mali kamion s mehaničkim ljestvama parkirao se pokraj zgrade, a četiri su osumnjičenika električnim alatima provalila u galeriju s drugog kata.

image

Ukradeni kraljevski dragulji

Stephane De Sakutin/Afp

Iako su čuvari i posjetitelji bili prijetnjom dovedeni u opasnost, nitko nije ozlijeđen, a lopovi su izašli iz muzeja za samo četiri minute i pobjegli u Pariz. Cijeli događaj trajao je svega osam minuta.

Mnogi, zbog ovoga, već pričaju o sigurnosnom sustavu koji muzej ima, ali za sada nema naznaka da je sustav videonadzora 2025. bio hakiran ili neispravan. Uhićenja su već izvršena, a u trenutku pisanja četiri su osobe optužene. Dragulji i nakit, čija se vrijednost procjenjuje na desetke milijuna dolara, još nisu pronađeni. Louvre je bio poprište brojnih poznatih pljački i provala, uključujući i onu Mona Lise 1911. godine, a posljednja prije ove dogodila se 1998. godine.

image

Sigurnosni sustav ima mnoge propuste

Julie Sebadelha/Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. studeni 2025 05:10