Predstavljeni su crteži, mezzotinte, ulja i objekti koji pokazuju glavne teme i motive kojima je Koydl bio posvećen
U zagrebačkoj Modernoj galeriji traje izložba posvećena Nikoli Koydlu, slikaru i grafičaru koji je u srpnju prošle godine preminuo u 82. godini.
Predstavljeno je osamdesetak djela - crteža, mezzotinta, ulja i objekata - koja pokazuju glavne teme i motive kojima je Koydl bio posvećen tijekom svoga 50 godina dugog stvaralaštva. Njegova je glavna tema, kako pokazuje i ova izložba, krajolik slikan sažeto i reducirano sve do posve apstraktnih oblika. Koydl je slovio za umjetnika koji je, unatoč strujanjima i trendovima na sceni, stvorio svoj propoznatljiv, jedinstven stil.
Kritika je isticala njegov samosvojan, originalan put od slike ka znaku i prijelaz od pejzaža do ideje o pejzažu dok je sam umjetnik govorio da se iza svake pojedine slike krajolika uvijek nalazio konkretan motiv. U njegovim je radovima prisutan i plasticitet koji mu je s vremenom postao glavna tema, čime je pokušao napraviti svojevrsni spoj dva medija, slikarstva i kiparstva, u skladu s postmodernističkim idejama.
Autorica izložbe Biserka Rauter Plančić navodi kako su Koydlove kompozicije - do sredine 70-ih poglavito slikarske, a poslije i prostorne te kiparske, često asocijativnih naslova - zapravo svojevrsni morfemi prostora koje je priroda stvorila i upravo to je ono što Koydlovo stvaralaštvo na hrvatskoj likovnoj sceni čini posebnim. Boja je bila materija, a slikarstvo medij, smatra autorica, kojima je slikar propitivao svoje osjećaje, kojima ih je izražavao i kojima je ostvario svoj umjetnički izraz.
Oblici slikani na platnenoj podlozi, izvedeni u 3D formi kao objekt ili oprostorena slika, podgrađe su, kako ističe Rauter Plančić, i nositelji kolorističkih kodova naslovne teme svakog Koydlova rada i sintetizirajući element cijele kompozicije.
Osama kao otočna sudbina u drami "Usidrene"
Nakon Dalmatinske zagore i Splita, Elvis Bošnjak u posljednjem tekstu svoje Dalmatinske trilogije publici otvara prozor u život dalmatinskih otoka i kompleksnog, nekada i surovog života njegovih žitelja. Bošnjakov tekst "Usidrene" u režiji Anastasije Jankovske možete pogledati večeras u splitskom HNK. Kazališna predstava "Usidrene" kazališta Gavella donosi čitav dijapazon različitih, kompleksnih odnosa i snažno portretirane likove, posebice ženske. Tekst je prožet nekom iskonskom, divljom otočnom ljepotom, no istovremeno i surovošću života njegovih stanovnika, čija su sidra nepovratno zapela na njegovu morskom dnu. S obzirom na tematiku, život ljudi na otocima, neraskidivo je povezan s nerijetko okrutnom prirodom, te čestim odlascima i rjeđim dolascima, predstava će zasigurno biti bliska dalmatinskoj kazališnoj publici.
Gala koncert opernih diva na Dan žena u zagrebačkom HNK
Večeras na Dan žena u zagrebačkom HNK održava se gala koncert na kojem će pjevati operne dive Dubravka Šeparović Mušović, Valentina Fijačko Kobić, Lana Kos, Ivana Lazar i Adela Golac Rilović. Na programu su arije poput Susanne i Grofice Canzonetta sull'aria iz Mozartovog Figarovog pira ili dueta Aide i Amneris Silenzio! Aida verso noi s'avanza iz Verdijeve "Aide".
Književna tribina s Koranom Serdarević i Ivanom Bodrožić
Na književnoj tribini večeras, uživo za 12 ljudi, i preko Facebook stranice Frakture za široke mase, Korana Serdarević predstavit će novu knjigu priča "Gušterov rep". O knjizi će, uz autoricu, govoriti i Ivana Bodrožić. Knjiga govori o ženama i muškarcima zatočenima u svojim ulogama, iz kojih se tek poneki uspijevaju osloboditi i ostvariti svoje istinsko ja.
Žene besplatno na Međunarodni dan žena u kino Tuškanac
Zagrebačko kino Tuškanac obilježit će Međunarodni dan žena filmovima "Moja blistava karijera" Gillian Armstrong i "Prijateljice" Claudije Weill besplatnim ulazom za žene! "Moja blistava karijera" iz 1979. godine prvi je igrani film redateljice Gillian Armstrong te adaptacija istoimenog romana feministice Miles Franklin, izvorno objavljenog 1901.