IZLOŽBA

UZBUNA U ZAGREBU ZBOG PICASSA Jesu li dva platna koja će se prodavati u Mimari doista djelo slavnog slikara

U Muzeju Mimara bit će izložena dva platna, “Mandolina i gitara” te “Žena i gitara”, za koja nepoznati vlasnici tvrde da ih je naslikao Picasso
 Getty images
 
 

“Picasso: Otkrivajući remek-djela” stoji u pozivnici na izložbu u Muzeju Mimara, odaslanoj na novinarske adrese, uz koju piše kako će “izložiti dva remek-djela Pabla Picassa”.

Dva djela koja ćemo u javnosti prvi put vidjeti iz kubističke su rane faze Pabla Picassa, kada s Georgesom Braqueom ruši dotadašnje umjetničke konvencije početka 20. stoljeća.

Tko je presudio da je riječ baš o umjetninama koje se može nazvati remek-djelima slavnog španjolskog umjetnika, u pozivnici se ne navodi. No, zato piše, doslovce, koja je “misao vodilja izložbe”: “Kada je 1999. godine Hrvat naslijedio dva remek-djela Pabla Picassa, niti slutiti nije mogao na kakvu avanturu će ga potraga za istinom o djelima odvesti”.

Nazvali smo Anu Hoić, glasnogovornicu Muzeja Mimara, koja ...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. prosinac 2025 00:06