PUNK U SOCIJALIZMU

‘U potrazi za Titovim punkerima‘: ‘Nevjerojatna priča o pjesmi koja je postala hit u Jugoslaviji‘

KUD Idijoti

 Vladimir Ivanov/Cropix/Cropix
U Hrvatskoj je izašla knjiga Barryja Phillipsa koji je istražio nesvakidašnje putovanje punk pjesme iz Engleske, ‘To nije mjesto za nas‘

Prije više od četiri desetljeća jedan mladi britanski street punk bend snimio je pjesmu koja se kao singl prodala u nekoliko tisuća primjeraka, a zatim iščeznula u zaborav. Međutim, na području nekadašnje Jugoslavije u svojoj obradi je postala neizostavna punk himna koju izvode KUD Idijoti, a zatim obrađuju i ostala eminentna regionalna imena ovog žanra. Upravo tu priču donosi hrvatski prijevod knjige "U potrazi za Titovim punkerima" autora Barryja Phillipsa, koji se upustio u avanturu istraživanja nesvakidašnjeg putovanja jedne punk pjesme iz Engleske koja je svoj dom pronašla i u Jugoslaviji.

"U potrazi za Titovim punkerima" prijevod je knjige koja je na engleskom jeziku izvorno objavljena 2023. godine, pod naslovom "In Search of Tito‘s Punks". Demob, mladi street punk punk iz engleske provincije, snimio je 1981. pjesmu "No Room For You", s kojom u svojoj matičnoj Velikoj Britaniji nisu ostvarili značajniji uspjeh. Trideset godina kasnije njezin autor i basist benda, Barry Phillips, saznao je da je pjesma pod naslovom "To nije mjesto za nas" slavna na području nekadašnje Jugoslavije i da su je obradila eminentna punk imena.

"Odakle sada punkeri u socijalističkoj Jugoslaviji?" pitao se Barry Phillip, kao i "Kakve veze s njima ima pjesma Demoba?". Kako bi naučio što više o "Titovim punkerima", njihovoj glazbi i razmišljanjima, obišao je Zagreb, Ljubljanu, Pulu, Novi Sad, Beograd i Kragujevac gdje je porazgovarao s glavnim protagonistima (Pankrti, Darko Rundek, KUD Idijoti, Urbana gerila, Atheist Rap, KBO!…), novinarima, kritičarima, izdavačima i fanovima (Petar Janjatović, Aleksandar Dragaš, Zdenko Franjić, Marin Rosić…).

image

U potrazi za Titovim punkerima

/Rockmark
image

U potrazi za Titovim punkerima

/Rockmark

Kroz prizmu priče o jednoj punk pjesmi, ovaj naslov na više od 300 stranica donosi jedinstven uvid o vremenu i prostoru koje je tih godina zauzimalo specifičan položaj u svijetu. Djelomično putopis, a djelomično uvid u povijest, ovaj je naslov svojevrsni mural i soundtrack putovanja kroz vrijeme i mjesto koje više ne postoje.

image

Josip Broz Tito i Jovanka Broz, ilustrativna fotografija

-/world History Archive/profimedia/-/world History Archive/profimedia
image

kud idijoti album

Hrvatski prijevod knjige "U potrazi za Titovim punkerima" objavljen je u izdanju Rockmarka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. listopad 2024 14:32