Tijekom ljeta mnogi provode vrijeme u prirodi, tražeći spas od vrućina, što povećava rizik zaraze nekom od bolesti koju prenose krpelji. Liječnici upozoravaju da s klimatskim promjenama ubodi krpelja i mogućnosti zaraze postaju sve češći, prenosi Dnevnik.hr.
Danica se odlučila vruću nedjelju u Zagrebu provesti u sljemenskoj šumi, ali ovaj boravak u prirodi prije par mjeseci zbog uboda krpelja bio je zamalo koban.
- Ja ga uopće nisam vidjela. Dobila sam krpeljni meningoencefalitis i bila dva tjedna u bolnici sa strašnim glavoboljama, mučninama, povraćanjem, jako je to teško i loše - rekla je.
Ubod krpelja iskusila je i Ana, ali ona je proživjela drugačije posljedice - lajmsku bolest.
- Imala sam dva uboda krpelja 2005. godine, tako da od tad zapravo imam lajmsku bolest u kroničnom obliku. Simptomi su od ekstremne nesanice do bolova u kostima, zaboravljivost, upale, trzavice - rekla je Ana.
Ove dvije bolesti najučestalije su u Hrvatskoj kada je u pitanju ubod krpelja. Ipak, nije svaki krpelj zarazan i opasan. Više je onih koji ne mogu ništa, ali zbog klimatskih promjena zaraze bi moglo biti sve više.
- Što su više temperature, krpelji su tijekom godine duže aktivni, pa je moguće da prenesu bolest. Sigurno ćemo s porastom temperature gledati i porast incidencije ove bolesti - rekao je dr. Marko Kutleša iz Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević.
Prvi simptom lajmske bolesti je osip koji je specifičan, kružnog je oblika i izgleda kao meta crvenkaste boje.
- Ako se zanemari, ne prepozna ili je možda u vlasištu pa se ne vidi, onda se može dogoditi da ide druga i treća faza bolesti. Druga faza može biti zahvaćen neurološki sustav, srčani sustavi, zglobovi. To su najčešće manifestacije i onda ima kasna faza koja se najčešće manifestira kao kronična upala živčanog sustava, ali to su rijetki slučajevi jer se najčešće bolest prepozna ranije - rekao je Kutleša, kako prenosi Dnevnik.hr.