VELIKA STUDIJA

NOVO OTKRIĆE Nedostatak vitamina D krivac je za multiplu sklerozu

 Thinkstock

Osobe koje su genetski sklone niskim razinama vitamina D imaju povećani rizik od multiple skleroze, pokazala je nedavna velika studija, prenosi BBC.

Otkrića, dobivena iz DNA profila desetaka tisuća ljudi europskog podrijetla, daju dodatnu težinu teoriji da „sunčani“ vitamin igra veliku ulogu u obolijevanju od MS-a.

Stoga znanstvenici već sada testiraju da li bismo trebali uzimati vitamin D kako bi spriječili, odnosno ublažili bolest. A stručnjaci kažu kako o tome, prije odluke, treba dobro razmisliti.

Nastavljaju kako je vrlo vjerojatno da pored nedostatka vitamina D postoji više genetskih faktora koji utječu na obolijevanje od ove bolesti živaca u mozgu i leđnoj moždini. A pored toga, naglašavaju kako bi i prekomjerno uzimanje vitamina D moglo biti opasno.

Manje sunca...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. studeni 2025 19:30